diorama lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Asa arata semafoarele de la KATO.









:D din pacate japonezu smintit a facut un traf de alimentare pt numai 3 semafoare.asa ca la 6 buc mi-au trebuit 2 surse. Da a meritat tinand cont ca in gara mea sant numai 2 linii, nu avea rost sa ma complic cu altceva , gen Atlas. Sursa aia transforma 16 v alternativ in ceva continuu, stabilizat, cred ca 12 da nu sant sigur pana nu masor.
 
galben mat,de la revell.care acum este uscata in cutie :p
eu am trecut pe acrilice ca sa nu imi atace plasticul la (anumite) vagoane si locomotive.
perdelele le poti face si din hartie,pe care o poti indeparta cand vrei.
faci un alimentator care sa duca toate semafoarele si te-ai scos
 
Sa fac eu traf inseamna sa apelez la un electronst, care o sa vrea tot atat sau mai mult.eu sant mecanic si la mine de unde ies mai mult de 2 sarme se cheama computer. eu folosesc acrilice de la Tamiya, nu se usuca deloc. Sau de la Testor. :p .
O sa comand leduri cred la 12v cu rezistenta si o sa fac niste caciulite din plexi sa dispersez lumina. Caut forex de vreo 3-4 zile da nu am gasit pana acuma.Trebe sa sap ami adanc.
 
Asa ceva. https://www.wholesaletrains.com/Detail.asp?ID=200423588
Nu merita sa-ti bati capul sa faci, la 16 coco, o cumperi si o montezi. De ce sa te legi la cap daca nu doare.Fireste, daca iti place sa surubaresti electronice, e ok. Ca dimensiuni e 3cmx5cmx2cm grosime :D
da asta e cutia, ca inauntru e o placutza cu un radiator si cateva piese, integrat sau ce mai e pe acolo. E mai mult de design. Ca 3 semafoare care au 3 ledurinu cred ca papa mult. Poate ca stabilizeaza si protejeaza. Ca intra 16 v AC si scoate 12v DC curat.
 
Aha am inteles, problema este ca o sursa are doar 3 iesiri pentru semnale, ca deh, trebuie sa se vanda si sursele, dar probabil ca o iesire suporta mai multe semnale. Cred ca da cel putin 0.5A asta insemnand vreo 25de leduri. Daca zici ca nu e problema de bani, atunci nu merita sa-ti bati capul. Keep up the good work :D
 
Pai eu cred ca doar redreseaza curentul AC de 16v in DC de 12 v.daca la intrare ai un traf cu 5 A, la iesire o sa fie 12v cu 5A, poate ce se pierde prin redresare si stabilizare sa mai scada un pic. Mie imi trebuiau 6 semnale, cred ca mergea si o singura sursa, da nu am stiut pana nu am cumparat-o.Nu stiu daca tranzistorul montat pe radiatorul ala, cred ca e din seria BD, ar duce mai multe semnale fara sa se incinga tare. :D
 
:D e cu tot cu sina, care e cod 50. Eu am scos sinele, am demontat placa de baza cu circuitele si cu semnalul, dupa care am taiat dinpatul de balast partea cu contactul ala, cca 6 traverse. apoi am glisat toata porcaria aia pe sina flex, unde mi-a convenit(in cazul meu 2 din 6 cadeau in curba larga), iar montajul, l-am izolat cu un adeziv de la moment, dinala universal si l-am bagat sub linie intrun strat de ipsos.Am refacut conexiunile electrice la contact, cu liniile , cu samulite subtiri.Uite ceva poze:



Aici ai preturile:
https://www.wholesaletrains.com/NProducts2.asp?Scale=N&Item=katacgs
 
:( are cineva o idee dea pune balastul intre macaze fara a le umple de adeziv?
se pare ca trebe sa la pigulesc muuuuuuuuuult de tot, traversa cu traversa.
 
Mersi pentru informatii! In ceea ce priveste balastarea macazurilor la scara N, mi-e teama ca asa va trebui sa faci: traversa cu traversa, niciun fir sa nu treaca peste nivelul traverselor, si mai ales niciun fir sa nu ajunga in zona mecanismului de actionare a acelor. De fapt este de preferat sa pui mai putin balast in zona macazurilor decat pui in mod obisnuit pe alte portiuni de traseu!
Nu stiu exact cum se vor comporta macazurile tale, insa ale mele, Roco code 80, mult mai grosiere decat ale tale, s-au blocat de la firele de balast patrunse sub ace, apoi dupa o curatare atenta, s-au blocat inca odata la uscarea solutiei de aracet. Daca ar fi sa ma apuc acum sa balastez un macaz, as prefera sa pierd 2 ore cu el, decat sa-l termin in 20 minute si a doua zi sa-mi smulg parul din cap :D

Din aceste motive unii modelisti la scara N prefera folosirea macazurilor cu pat de balast din plastic:
http://www.meine-n-welt.de/Baubericht/Gemischtes_1/we02.jpg
http://www.meine-n-welt.de/Baubericht/Gemischtes_1/we05.jpg

iar altii lasa zona interioara a macazului complet nebalastata:

http://www.1zu160.net/galerie/galerie1.php?ber=manni&max=29&start=0&ct=5

Ca o concluzie: pune mai putin balast, cu mult mai multa grija :)
 
:( Merge incet rau, da bine.Am pus ceva balast pe liniile ramase si senzorii de la semnale.Din pacate la semnalele cu pat din plastic trebuie sa iau fiecare mm patrat si sa aplic balast granule.Abia acuma am realizat ca era mai bine sa le tai si pe restul si sa ingrop circuitele sub sine.Munceam mai putin.Asta e acuma e tarziu.Astea sant pozele de azi.





Asta e toata partea electrica.macazele merg foarte bine si pe manual, da fiindca erau din start cu bobine electrice montate, le-am lasat asa.Asta pentru ca aia de la Atlas au pus in cutie si bobina de actionare si un contact ca cel din imagine , cu tot cu cleme si surubelelel de care ai nevoie pt el si pentru a le lega intre ele cand sant mai multe.
;-)
 
:D m-am uitat la poze si cred ca o sa vopsesc contactul ala gri in negru ca arata cam naspa asa. O sa-i dau un negru mat sa semene cu smoala si gudronul dintre liniiile reale sa-l fac sa aduca ca un inductor vechi.
 
Asta asa e nici mie nu imi plac, da din pacate alea doua de la semnalele de intrare,sant in curba si cade circuitul ingropat aproape de macaz. Circa 2cm. din cablaj e sub el. Da ma gandesc cand acoper cu iarba, sa le bag sub strat de turf care imita solul si iarba mica sa le camuflez. Daca o sa creasca si ceva scaieti pe langa ele o sa fie disimulate. Visam actionari slow motion, da alea de la Atlas, Tortoise, cod 50, trebuie ingropate in placa, ca sant cam mari. Iar semnalele au venit tarziu, cand montasem deja liniile pana aproape de imbinarea cu macazele, cu balast cu tot, asa ca nu am mai vrut sa stric ceva ca sa le mut 30 de cm mai incolo. O sa disimulez unele sub iarba, alea din camp, unele sub movile de nisip sau carbune, asa ca o sa apara ca niste gramajoare , nu o sa sara in ochi decat la cei care stiu ce e acolo si ce face mormanul ala :D
 
Solutii se gasesc. Nu numai actionarile slow-motion merg ingropate, si astea cu bobina - daca le tai din lateralul macazului si le lipesti sub macaz cu susul in jos. Trebuie doar putina surubareala la re-cuplarea lamelei cu mecanismul acelor. Acuma daca ti-e greu sa le mai scoti, mergi la camuflaj cum ai zis! O sa ai avantajul de a putea interveni oricand daca se defecteaza bobina, fara prea mult deranj.
 
Pai problema nu era surubareala ci cablajul de la semnal. de aia nu le-am ingropat. Locul era deja ocupat. Da o sa iasa si asa. bine ca sant doar 3, ca daca erau multe umpleam diorama cu musuroaie de termite :D
 
Linie flex de la ATLAS cod 55, cositorita la imbinari pentru continuitate. Ieftin si bun, la jumate din pretul lui PECO. :evil:
 
Am inceput sa pun patrunjelul de la woodland pe diorama. Din pacate vremea de afara si umiditatea din aer intarzie rau uscarea adezivului. Ultima mana de adeziv, turnat intre macaze si in zona semnalelor inca e in aspirator, ramasa de cand am crezut ca s-a uscat, da nu era asa.A zburat in 2 secunde :|
Astea sant pozele dupa prima mana de vegetatie, cea mai fina.










Am lasat intentionat poze cu si fara blitz pentru a se vedea diferenta izbitoare la poze. :-?
Fara poze cu blitz, ca fac din ceva misto o porcarie urata. :D