diorama lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut ,
Treaba asta m-a deranjat intotdeauna la N "european" pana acum :rotile uriase (flancurile prea mari ) ,sinele prea inalte (la fel ca HO :confused: ) si cuplele !!!
Dar la sistemul american este altfel : sine Atlas cod 55 ,roti RP25 si cuple knuckle care seamana foarte mult cu originalul .....asa ceva place ochiului.... :D
 
Tot din gama misto pt ochi fac parte si PECO, la un pret muuuuuuuult mai mare, da merita. Eu am luat de la ATLAS cu 1,90$ bucata de 70 cm lugime. La noi preturi de Euopa si in euro. Astea sant bine reusite ca material, oxideaza foarte greu, iar cand sant negre de oxid, spre surprinderea mea, toate merg la fel ca si cand erau noi scoase din ambalaj. Alea de la nemti, cu burete in loc de pat de balast, nu mi se pare ca respecta prea mult proportiile, ma rog s-ar putea sa fie doar o iluzie optica sau batranetele.Pe mine m-a incantat raportul pret-calitate.iar la preturi pt material rulant bate la popou tot.vbesc de alea de la 150--180$ pana in 200$.Am un F7 A+B luat la 100$ ambele unitati la o promotie crancen de tentanta si sant foarte multumit de ea chit ca a fost cea mai ieftina. Merge uns chiar si la o viteza la care altele, gen BACHMAN incep sa mearga sacadat sau sa stea degeaba. Cat despre cuple americane, BACHMAN sta cel mai prost , cu tiganiile lor. da se pot schimba cu unele mai de soi, nma ca trebuie sa iei cu tot cu boghiuri, ca nu se pupa.
 
Da ,ai dreptate :peco este mult mai scump ca Atlas .Si eu am Atlas ca material de sine ,deci flex Atlas si macaze Walthers(Shinohara).........dar asta la HO :D
 
beton. am unele de vreo catva ani buni si nu m-a suparat niciodata. Bobinele nu se ard daca le folosesti cum spun ei, iar de deraiat nu am auzit sa se intample, cel putin la mine.Singura problema ar fica nu e slow motion, se misca rapid tare, da asta e, e solenoid, eletromagnet cum ii zice, si la banu ala nu poti sa ai pretentii. Are si Atlasul mecanisme lente ca miscare da costa cat 2 macaze normale, si se monteaza sub linie.
 
Intreb pentru ca si eu sunt adeptul amenajarii cailor de rulare cat mai realist posibil, totusi inaltimea sinelor cod 80 pe care le-am folosit la diorama mea incepe sa ma deranjeze vizual din ce in ce mult. Sper ca intro zi sa trec si eu la code 55, pe alta diorama.
 
Asa e , sant inalte rau. Ai sa vezi diferenta imediat la linii cod 55.Pe 80 parca sant cocotzate prea sus, arata haios. Misto lucrarica.Da mie nu imi pare realist deloc materialul de la Noch, mai ales iarba si copacii. Prea au toate aceeasi culoare.E interesant pistolul electrostatic da efectul nu seamana cu nimic din natura.Suna a gol. Uite un macro misto.






 
nu-i nimic de pigulit. aia de la woodland au creat materiale in asa fel ca si unui nevolnic ii iese orice. Presari pur si simplu diverse combinatii mai mult sau mai putin, iar daca pui pre mult din una ,mai pui din alta culoare si te joci cu ele pana iti place tie. Mult de tot conteaza sa ai vedere artistica, sa semene cat mai mult cu realitatea.Mie mi-a iesit din prima.
 
Gata cu balastul.Mi-a luat ceva vreme, da fiind pus cu manutza a meritat. Nu seamana deloc cu cel artificial de plastic vopsit. Asteptand sa se usuce, am mai dat o tenta de verde pe ici pe colo, care imita bine la scara asta muschiul si lichenii.Nu am montat linia dubla in fatza in asteptarea semnalelor care vin cred la sfarsitul saptamanii. Soseaua e un gips de la woodland, special pt asa ceva, prinde de miune pe polistiren direct, se vopseste ca asfaltul sau ca cimentul, se numeste Smoth-in.Mai sant ceva retusuri pe ici pe colo, in rest sant declarat multumit. Am avut un set de la atlas, de linii cod 55,da nu mi-au placut ca sant pline de urechi la imbinari si nu sant reale.Am folosit flex, ca e mai sfant, da am pierdut acel sunet misto al rotilor care clantzane la imbinarile dintre tronsoane. Asta e, avantaje sau dezavantaje. La flex am cositorit imbinarile pt continuitate si am pus si traversele lipsa de sub imbinare, asa ca nu se cunoaste decat daca te uiti unde sant clemele sub talpa liniei.Astea sant pozele deocamdata, sper sa pun si ceva ierburi mici zilele astea.








 
pai problema nu stiu de unde e
toate pozele sant pe bucket, nu am sters si nu am mutat nimic, da nu stiu de unde e beleaua . am vazut acum cateva ziel
ai vreo ideee cu sa rezolv?
mersi in avans.
 
Cam asa arata la ora actuala




Am turnat ceva roci azi la repezeala pt a face un nou topic despre cum se vopsesc rocile din ipsos sau fasa gipsata. Astea sant culorile folosite pt ele, cred ca se gasesc cu usurinta si prin magazinele cu vopsele pt var si alte chimicale. Nu am pus poze la negru , alb, culoarea cimentului sau asfalt. Ultimele de jos sant verde si culoarea pamantului, pentru tusat toata macheta. Restul sant pentru roci. Am sa fac zilele astea 2 roci identice ca forma, turnate in mulaje de cauciuc, vopsite diferit, pozate pas cu pas, pt a va face o idee despre asta.


O poza e cu lumina si alta fara pt a se vedea cum arata culorile.
 
felicitari! te misti destul de repede! cate ore pe zi lucrezi? parerea mea despre machete era ca iti ia de ordinul lunilor sa o faci.....
 
sant in vacantza.da o sa plec curand la munca si o sa ma astampar vreme de 5 luni.
Bag cca 8-10-12 ore pe zi, cand ma lasa femeia in pace.Daca nu , numai vreo 4-6 ore. E simplu cand ai ce iti trebuie adunate din timp si mai ales cand stii ce ai de facut. :D
 
:-? Ia uite aici in 2 saptamani, da vara, recunosc in aer liber, unde se usuca insantaneu.


si asa dupa aproape 1 an jumate, de casa faci dinastea trebuie sa mai si muncesti si sa mananci. :D
 
gata cu relieful. Am reusit sa o pun in dulap si sa fac si niste poze pentru cei interesati.Pana aici sant multumit de ce a iesit. Urmeaza sa montez orasul pe o placa de plastic, o sa-l fac la gata si il montez la urma, dupa de pun si luminile in case.Vine partea mai voluminoasa de munca, ma refer la copaci, vegetatie, apa ,samd.Va mai dura o vreme.Atat pana aici.





:D