diorama lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cateva poze cu apa de pe diorama, statia de carbuni si turnul de alimentare cu apa. Acum dupa uscare urmeaza incadrarea in peisaj cu ceva ierburi, pietricele si altele pt a masca adezivul.







 
uscatorul de par merge pentru rasini cu timp de uscare scurt.exista o rasina epoxidica , transparenta dupa uscare (aici o stiu sub numele de rasina cristal) care incepe sa se usuce dupa 3-5 min de la preparare, deci se pot face valuri cu uscatorul.
 
Ma intrebam daca iese afara din scara N ? Facandu-le cu pensula cu par mai tare, pui ct vrei water efects si il lasi cat vrei de mare. Mi-e ca la scari mici , cu un uscator, ies valuri ca la mamaia :D O sa revin cu poze dupa ce completez cu vegetatia
 
Asa arata loco dupa montajul decodorului Esu. A fost cea mai grea incercare de pana acum, cu cea mai mica locomotiva in care am vrut si am reusit sa-i pun sunet. Mai e de sapat la setarile decodorului, incarcat cu sunetele pt loco respectiv de tipul de la Traintekllc. Inca nu am reusit sa fac toate setarile, cei de la Esu avand alt tip de decodor cu alte naravuri fataza de sistemul din state al MRC si Soundtrax. Alti parametri, alte valori. Mai am un C62 in cutie, proaspat, care va avea tot Esu , singurul si cel mai mic decodor care incape pe pozitie. La sunete e ok, dar imi pare sunetul slab la abur in pistoane, la sirena. Alte sunete se aud mult mai tare decat acesta (Ex sunetul acela generic care imita clantanitul rotilor la imbinarile sinei, care e generic si infernal). Deci problema nu era de difuzor sau incinta lui, ci de setarile default ale decodorului. Inca mai caut un tabel cu valorile lor de fabrica ca punct de plecare. Am vazut ca unele au valori de 350, unde la tsu750 maximul e 255.

Mai trebuiesc vopsite in negru firele intre tender si loco, care oricum nu se vad. :D
Am tot facut incercari cu cablu cel mai fin de la Esu, de la digitrax, si altii, ca pana la urma sa ajung tot la fire din castile de telefon mobil tip Samsung D900. Am disperat-o pe cucoana de la magazinul de telefoane, ma tot intreaba ca fac cu ele de am tot cumparat 5-6 bucati pana acum :D
 
O poza pentru comparatie intre apa turnata cu suprafata clara si lucioasa si o poza cu apa dupa ce a primit water efects de la WS, dupa modelul de pe capacul de margarina de mai sus si un pic de alb :D
 
Asa arata canalul dupa a 2- manutza de Water efects:

Si apoi a aparut stuful.
:D
 
Cam astea ar fi ultimele modificari de ierburi. Au mai aparut ceva gaste, capre si purcei. O sa mai pun ceva poze macro dupa ce se usuca bine tot si pot sa aspir.



Water efects arata chiar foarte bine, chiar daca spatiul nu mi-a permis un lac mai mare. :D
 
:D Asta e masa de apa, un bicomponent ce se intareste in 24 de ore, nu ingalbeneste si nu crapa.
http://www.modeltrainstuff.com/Unreal-Details-100-Magic-Water-18-oz-p/urd-100.htm
Asa ceva la facut valurile.
http://www.modeltrainstuff.com/Woodland-Scenics-C1212-Water-Effects-8-fl-oz-p/woo-c1212.htm
Cu aia poti face cascade si altele. Asa ceva:

 
cateva detalii aparute pe diorama; :D


Si 2 filmulete cu F3A-F3B tractand o garnitura de pasageri.

 
:D caprele si gastele abia am reusit sa le gasesc prin cutiile cu maimute. La cat sant de mici astea si ce chin e sa le arunci acolo in iarba, nici nu vreau sa ma gandesc la cat o fi broasca la scara asta. Pisicile erau mari :D
 
O poza pe care am omis sa o pun, facuta cu gastele inainte sa fie montate pe diorama. Si caprele :D


Le-am pus alaturi de moneda ca oricum pe hartie milimetrica nu sta nimeni sa le masoare.
 
Nou intrat si testat pe diorama si vanat de ceva vreme din lipsa din stoc, un vagon de curatat liniile, cu o rola ciudata care zburda libera intr-o decupare. Cred ca se putea fabrica fara probleme si pe genunchi, dar lipsa de timp m-a facut sa optez pt varianta cumparat. Aveam ceva jeg adunat pe o portiunde de tunel, unde nu am acces din spate prin decuparile lasate special. Rola se infasoara pe rola randalinata si apoi se ruleaza intr-o garnitura pana curata tot. Eu am picurat un diluant pentru acrilice pe rola pana la imbibare si apoi l-am rulat cateva ture.Rola era neagra dupa a 2-tura :confused: :D .De, aproape 3 ani de rulat diverse fara a curata se cunoaste :| Dupa aia am pus alta banda pe rola si inca 4-5 ture sa adune si restul de negreala dislocata de diluant. Nu a sarit de pe sine nicaieri, nici la trecerile de nivel, nici la macaze. Ma declar multumit de el. Vream CMX-ul ala de alama, cu rezervor si picurare, dar dupa ce colegii au spus ca la N e o porcarie si mai mult sta pe jos decat pe sine,am renuntat. Unul din ei a zis ca abia il urnea cu 2 loco in spate si una in fatza. Iar placa aia de o taraie pe sine , ramanea pe la imbinari si la macaze aproape din 3 in 3 inch. Probabil va primi o cabina si va rula permanent intr-o garnitura.


 
Si inca ceva, o scula de taiat liniile flex, dupa care am plans cand m-am apucat de treaba. La vremea aia am taiat cu un traforaj de metale, cu panze achizitionate de la sierra.ro. Am facut cateva poze pt a vedea diferenta intre o taiere cu un cleste obisnuit si cel luat de mine. Necesita foarte putin retus, numai de moft :D .


Taietura cu clestele nou:

Taietura cu unul obisnuit pentru electronica, de o calitate chiar peste medie:

Producatorul recomanda taierea intre ciuperca si talpa pt HO si intre laterale pt N si Z
 
Pe cat e de simplu pe atata e de inteligent vagonul ala ! Cred ca o sa imi fac si eu asa ceva ! Si eu am auzit ca vagonul de la CMX face probleme la scarile mici din cauza arcurilor care imping placa. Cica la H0 nu e problema ...