Suprapreturi pe OLX

• #STAIACASA

AdyAero

Active Member
Trenulist
9 Sep 2008
241
33
38
Bucuresti
Chestia asta cu CFR in titlu e un artificiu sa iasa la cautare.
Multi vand produse si pun in titlu diversi producatori insirati (Roco Piko Fleischman) si astfel mai castiga vizualizari.

• Like
Reacții: sesamcave

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
765
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Chestia cu producatorii insirati o practic si eu cand postez pe Olx din motivul, ca unii nu stiu sa caute si asa mai le pica mura-n gura.
Cunosc multe cazuri in care oamenii efectiv nu stiu sa caute sau sa se orienteze in cautari pentru un anumit produs(dupa cod produs, dupa inmatriculare, dupa producator, etc.).

Ultima editare:

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Apr 2016
771
13
Brexit country.
Chestia asta cu CFR in titlu e un artificiu sa iasa la cautare.
Multi vand produse si pun in titlu diversi producatori insirati (Roco Piko Fleischman) si astfel mai castiga vizualizari.
Salut,
Chestia asta se practica si pe Ebay, Catawiki in mod curent de foarte multa vreme.
O foloseam si eu pe Olx / Okazii cand vindeam, acum 5-10 ani.
Ajuta foarte mult si pe vanzator si pe cumparator .
Marius.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
765
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Ca exemplu.
Am avut la vanzare centrala Digikeijs pe Olx, daca nu insiram dupa titlu si Roco Piko, Fleischmann nu se uita nici dracu la anunt, si asa am impresia ca unii au presupus ca vand o chinezarie, absolut nimeni nu a fost interesat, semn ca lumea nu stie despre asa ceva si probabil nici nu au cautat sa vada ce si cum si cu ce se mananca , drept urmare am sters anuntul si pastrez centrala pentru ca nu stau in banii pe care ii luam pe ea, vroiam sa grabesc achizitia centralei Z21 neagra, dar cum la Trennet tocmai i-a crescut pretul la 1940 lei ,ma gandesc serios sa o achizitionez de afara cu 329+15 Eu (aprox 1745lei.) Afara ploua cu discounturi si la noi se scumpesc.:confused:

Ultima editare:

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
765
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Site-ul cu centrala Z21, poate ca nu eram crezut. Fix 200 lei mai putin ca la Trennet/ Jucarii.com.ro , din pacate am contribuit si voi contribui la bunastarea altora atat timp cat la noi sunt preturile astea nesimtite.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
765
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Vanzatorul asta ,ori nu are simtul realitatii ,ori a tras ceva pe nas inainte sa posteze anuntul.
1150 lei pe o BR 17 din start set?????

• Like
Reacții: AlexDB

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
765
475
Bucuresti
YAHOO
contactless
Eu l-am vazut azi noapte cand eram la serviciu.
Oricum pretul este unul aberant, atat am dat pe BR 24 Roco noua de la T.A.

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Apr 2016
771
13
Brexit country.
Salut,
Omul cu anuntul cu BR 17 ( se numea "Flo" pe vremuri , acum are denumirea schimbata ) este cunoscut ca si ....comerciant de trenulete.
A cumparat cu 1100 lei cele 2 loko Trix cu sunet la H0 de la Sandy Deac , anunt avut aici pe forum, si acum vinde cu 1150 lei una, parca...
Mai a fost pe Olx o loko electrica Flm la N cu cu sunet la 400 lei, a luat-o iar la el acum e dublu pretul....vezi anunturi....
Marius.
PS: Pentru unii ( se stiu ei care ) :
De asta, cei din Timisoara, m-au numit : "Mr. OLX"...ca stiu cam ce si cum misca in piata de trenulete, vechi sau nou...:p :)))

Ultima editare:

AlexDB

Member
Trenulist
21 Feb 2019
41
6
37
1. Cauti pe olx un fraier ca mine care vinde cu 1000 lei o locomotiva cumparata in urma cu 2 saptamani cu 1300 lei. O negociezi la 950 lei. Cand ajunge curierul, verifici coletul, si pui anunt, tot pe olx cu pretul de 1250 lei.
2. Cumperi tot ce prinzi editii limitate pt a face specula.
3. Te bazezi pe cei care nu se pricep deloc si nu stiu ce cumpara.
4. Cumperi starter-seturi, pastrezi ce te intereseaza, vinzi restul - cu asta sunt de acord daca pretul e de bun simt :)
Ceea ce nu inteleg este cum pot unii sa puna anunt pe olx, la suprapret, pt un produs care inca mai exista in magazinele online.

anvo5555

Active Member
Trenulist
21 Feb 2016
131
14
Bucuresti
Tupeul nu are limite, iar genul asta de oameni se bazeaza pe si cumparatori care sunt atat de obsedati de un model anume incat nu mai vad dincolo de acesta (pret, stare, optiuni, etc) - in completarea celor spuse de AlexDB.
Acelasi individ a cumparat la un moment dat un set Roco ICE2 de la cineva din Ardeal, care are si acum anunturi pe forum, la preturi cat de cat ok, sa zicem. Imi amintesc intamplarea, pentru ca am vrut sa cumpar eu acel set, dar vanzatorul a dat-o prin cires cand l-am sunat, cum ca a descoperit ca are sunete (2 la numar) etc - nu era prea hotarat, am incercat si eu o negociere destul de dura, in fine, nu s-au asezat astrele (m-a sunat inapoi sa-mi spuna ca s-a hotarat si ca il vinde, dar era prea tarziu si nu mai eram eu impacat cu gandul)
Ghiciti ce? Dupa vreo 2-3 saptamani, gasesc anuntul cu trenul respectiv la vestitul F** (ho,tt, samd) cu vreo 300 lei mai sus si cu descriere de nou (eu stiam ca nu e chiar nou, dar nici rulat prea mult).
Alte exemple: posibil chiar azi sa se gaseasca 3 Locomotive Ludmilla printre anunturile individului una de la Piko Expert si 2 de la Roco, cu preturi intre 550-650 lei. Au fost listate anterior cu 400 lei pe bucata de catre altcineva. Si lista continua, in mod sigur...