Suprapreturi pe OLX

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cum era vorba aceea? "Prost e cine da, nu cine cere" :)

La modul serios, am vazut oferte ciudate la EA-uri in ultima vreme si pe Ebay. Cu cat e mai saraca natia (cu duhul), cu atat si preturile cerute de speculanti mai mari...
 
Cum specifica si Horia, prost e cel ce plateste, nu cine cere. Acum catevs saptamani vindea un DA cu pret umflat bine, desi locomotivele inca sant prin magazine online. Eu as vrea sa cunosc persoana care ar cumpara cu pretul asta.
 
Cel care are foarte multi bani si ii place o locomotiva rosie cu capete albe vazuta intr-o poza. Tind sa cred ca exista o astfel de categorie de oameni, deoarece au fost multe anunturi cu preturi aberante, care au disparut dupa un anumit timp, fara ca userul sa apuce sa repuna prea des anuntul sau sa lase din pret.
 
Cum zice americanul. Fiecare este liber sa faca ce vrea cu conditia sa nu ii deranjeze pe ceilalti. Optiunea ii apartine. M-am oprit demult sa ma gandesc la aberatii. Eu personal nu as da banii astia pe locomotiva chiar daca ar avea bobinajul din aur. O locomotiva Kato, SD70ACe din seria Heritage, 4141 George Bush, ajunsese 900$ pe ebay dupa ce tataia Bush a intins copitele. De la 70$ pretul normal. Marketingul lucreaza bine peste ocean, Kato a reeditat locomotiva si asa am pus mana pe ea dupa 2-3 luni. Daca nu ma grabeam, acum aveam varianta Kobo. Cele cu Loksound din fabrica. Din cele 24 loco ACe, Heritage, imi lipsesc doua, care pe e-bay se vand cu 3-400$,sant rulate si folosite la greu. M-am lipsit de ele si atat. Astept.
 
Ultima editare:
E bun daca comparam cu anuntul asta.
Babe nebune, vand matze ordinare cu 500 lei. Pana la urma, toti stim care e cel destept si care este prost. Depinde la fel si cine vrea cutia. Si eu as vrea sa vand cu 50$ o cutie de locomotiva. As mai cumpara si altele. Am vreo 140 ambalaje de locomotive, probabil ca pe cele facute gen carte pot cere 80$. Lume nebuna.
 
Ultima editare:
  • Haha
Reacții: anvo5555 și GFN
Daca ai stii cat de mare e diferenta de pret la unele modele rare intre "stare noua" si "stare noua in cutie orginala" te-ai cruci.

"Kermit" al meu de la FDNY fara cutie a costat sub o treime din cat costa unul cu cutie (vezi topicul dedicat).

Asa e in lumea modelelor de avioane die-cast, a masinilor miniatura si pe anumite piete si in lumea modelelor feroviare. O locomotiva Micro Metakit fara ambalaj se vinde cam jumatate din cat se vinde una cu ambalaj, si in anumite cazuri vorbim de modele care ating la licitatie 4-5000 de Euro. Cu alte cuvinte, cutia valoreaza doua mii.
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Asta a fost motivul sa tin absolut toate cutiile. E drept ca din cauza lipsei de spatiu, cateodata am mai zburat din ele si le-am comprimat. BLI pune un F3 intr-o cutie de 12x20cm in mijloc. Aveau loc inca 3 unitati in o singura cutie. Am scapat de 3 cutii. A ramas ABBA intr-o singura cutie. Ani in urma, ca personal navigant, aveam voie doua bagaje de 33kg. Acum a coborat la doua de 23 kg . Un raft in debara, alocat doar pt cutii de locomotive, vagoane sau garnituri de vagoane. Din pacate, ambalajele vechi de carton nici nu rezistau fizic mult, nici copilul care primea setul la vremea aia nu umbla cu el cu manusi din matase, asa ca ajungea ruina in scurt timp. Cum spuneai mai sus, poate pt un Fulgurex sau MicroMetalKit, merita. Pt o raie la TT, care s-a cam scufundat printre colectionari, pare de ras. Cum spuneam, fiecare cu dorintele si opinia lui. Omul incearca, daca merge, merge. Ca la pescuit.
 
Posibil sa fie fie un 2 in plus, adica 25 nu 225 lei. Probabil sa mira de ce nu are doritori...
Referitor la obiectele in cutie, o cutie frumoasa poate expune mai bine un model, de asemenea o macheta care se vinde cu cutie probabil nu a fost jucata atat de mult ca una fara cutie. Se presupune ca proprietarul a a avut grija mai multa de ea, nu a stat in praf, soare, umezeala...
Asta se aplica la obiecte de colectie, nu ca cele din anuntul de mai sus care sunt produse in masa si intr-adevar, in 30 de ani poate vor trece in categoria "vintage" :cool:
 
Da si nu. Uita-te cat costa un set H0 pentru copii din anii 1960 Hornby sau Jouef in cutie originala si stare originala si cat costa doar locomotiva, vagoanele si sinele puse in punga. Vorbim iar de la simplu la triplu sau quadruplu. Valabil si in State pentru Lionel si alte marci disparute precum American Flyer.

Exista colectionari care strang lucruri care unora li se par banale. Pana si un amarat de start set pe TT. Poate mai rar in Romania.