Expozitie de Modelism Feroviar la BRASOV, editia a II-a

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Lasand la o parte nemultumirile organizatorice, pot spune cu mana pe inima ca vagonul AVA 200 reprezinta primul model HO CFR executat la un nivel profi. Cei ce l-au vazut pot confirma ca nu suporta comparatie cu Tillig, Heris sau Piko. Fara suparare pt. nimeni. Acum comunitatea modelistilor feroviari din Romania are ocazia sa aprecieze si sa cumpere un produs ireprosabil! Pentru Dr2005, nu te supara dar la ora cand tu ai ajuns la Reduta, Minitechnik avea toata marfa impachetata si incarcata in masina (vagoanele romanesti erau o mica parte din ce s-a prezentat acolo). Vagoanele au fost expuse 3 zile si la ora respectiva reprezentantul firmei producatoare avea un tren de prins si Minitechnik trebuia sa elibereze spatiul pana la ora 11.30 .De altfel multi expozanti plecasera deja la aceea ora. E greu sa multumesti pe toti dar sa nu incepem cu discutii de genul asta. Important este ca modelul exista cu adevarat, toti care au vizitat in timp util expozitia au vazut si au tinut in mana vagoanele, pretul este cat se poate de real si corect si cine vrea cu adevarat aceste vagoane nu se impiedica de maruntisuri. Sa auzim de bine si puneti bani deoparte pentru vagoane!
 
Nu mă supăr, Ăžinând cont că oricum intenĂžionez să achiziĂžionez modelele respective tocmai pentru că arată bine Âşi preĂžul este foarte bun (cam acelaÂşi cu cel al modelelor CFR deja existente,însă nivelul detaliilor este mult mai bun). Vroaim însă să le văd pe viu înainte de a-mi cheltui o bună parte din salariu pe ele.
 
frumoase pozele. imi pare rau ca nu am putut sa ajung si eu. dar anul viitor, poate va fi mai bine si pentru mine :D
felicitari organizatorilor. cat mai multe expozitii de acest gen. parca asa se vede ca se mai face ceva in tara aceasta si pentru acest domeniu.
 
Dr2005 a spus:
Felicitări pentru expoziĂžie, însă puteaĂži să spuneĂži Âşi voi că pe 1 Decembrie nu va mai fi nimic Âşi voi fi invitat să merg la BucureÂşti să văd cele 3 prototipuri de vagoane care fuseseră puse în cutii Âşi a căror scoatere de acolo pentru 1 minut nu cred că v-ar fi cauzat mari întârzieri (oare reprezentantul firmei Minitechnik nu doreÂşte să le vândă? (Âşi eu pot spune că lucrez în vânzări Âşi Âştiu că un client e mai uÂşor de convins când i se arată produsul, chiar dacă nu poate fi cumpărat atunci, decât atunci când doar vede niÂşte poze), având în vedere că eu + 4 tovarăÂşi am putea cumpăra din acele vagoane când vor apărea). (îmi cer scuze pentru halul în care a ajuns acest pliant, dar am făcut o călătorie până la Întrosura Buzăului Âşi l-am Ăžinut în buzunar).




Uite aici pliantul, postat ceva mai in fata in acest subiect :
Florinn a spus:
...
Mapa de prezentare:

http://forum.lokomotiv.ro/aux/poze/AFModels-NEW1.pdf

Sincer ma indoiesc ca cei de la Minitechnik sau AF-Models au refuzat sa inmaneze cuiva vagoanele. Noua ni le-au dat ori de cate ori le-am cerut pentru poze.
 
Sal
Super expozitia, inca o data felicitari organizatorilor si la mai mare. Dimensiunile si numarul de vizitatori arata ca lucrurile evolueaza spre bine. Bogdan, respect si la fel si lui Florin pt. reportaj.
Ca o parere personala continui sa spun ca daca DA-ul ar fi fost lansat la aceasta expozitie, ar fi avut mult mai mult feat-beack (i-am spus-o si D-ei Craciun) si ar fi aratat ca suntem o comunitate care trebuie luata in considerare de catre marii producatori. Oricum initiativa D-ui Adrian Corodescu le-a dat clasa acestor "producatori". Aceste 2 lansari combinate ar fi fost super.

MRV
 
Salutare tuturor

Imi cer scuze ca si organizator pentru plecarea mai rapida decat era stabilita .
Anul trecut nu s-a intamplat asa dar in acest an au fost cativa care au spart gasca cu motivul "trebuie sa ajung repede acasa" . Nu mi se pare normal acest lucru .
Daca eu ca si organizator am dormit de joi seara pana luni seara in total 10 ore macar atata respect din partea tuturor participantilor speram sa am si sa stea pana la ora stabilita impreuna .

La anul nu v-a mai fi asa , in acest an si in anul trecut am acumulat destula experienta si am invatat din greseli .
O sa fie un program strict si un regulament care daca nu se respecta prefer sa nu vina sau or sa vina degeaba .
2 Ani am mers pe intelegere si bunavointa am tras linie am analizat si am tras o concluzie - romanul trebuie tinut ca in armata ca sa fie totul ok
"Extras din regulile unei expozitii ce trebuiesc respectate "
1 Ziua si intervalul orar la care se ajunge
2 Ziua si intervalul orar la care se pleaca
3 Grupele si intervalul orar cand se pleaca la masa nu ca x il stie pe y si sunt de nedespartit , aceste grupe impreuna le stabilim dupa care asa raman pana la ultima masa .
4 Sala trebuie sa arate 100% gata pregatita sa-si astepte vizitatorii cu 1 ora inainte de ora vernisajului (nu ma refer la partea electica la diorame etc etc pentru ca acolo sunt n motive sa nu functioneze imediat doar ca acestea sa fie puse pe pozitie
5 Daca cumva se deterioreaza sau se strica ceva sa fiu anuntat pentru a se sti acest lucru nu sa le descoper eu dupa ce toata lumea e plecata , suntem oameni gresim dar nu ni se taie capul .(Aseara am intrat in pamant cand mi-a aratat DL. Balteanu aplica sparta de pe perete ) Nu cred ca merita acest lucru nici el nici eu .
6 Lista de participanti o sa se faca cu 1 luna inainte , cazarea si masa v-a fi asigurata celor care nu au posibilitati financiare dar au un mare aport pentru dezvoltarea acestei pasiuni .
7 Fiecare club v-a trebuii sa-si aleaga 2 reprezentanti care vor avea cazarea si masa asigurata pe perioada expozitiei .
8 "Metoda" gaseste-mi si mie undeva cazare ca o platesc eu dupa care ma trezesc ca ma suna cei de acolo ca s-a facut cazare si persoana nu a mai venit ma lipsesc de ea (cu exceptii pentru cateva persoane care si anul trecut si anul asta au inteles ce inseamna acest lucru ), o sa pun pe forum cateva link-uri cu locuri de cazare , agentii etc , sunati vedeti ce o sa va convina si va rezolvati .
9 V-am rugat in fiecare seara inainte sa plecat din sala de expozitie sa scoateti din priza orice consumator aveti inclusiv prelungitoarele ,incarcatoare de mobil etc etc , eu am vorbit eu am auzit ,la inchidere in fiecare seara ma plimbam pe sub diorame , vitrine , standuri sa scot totul din priza pentru ca (sa nu existe vre-o sursa de scurt sau incendiu , sa nu consumam curent degeaba , etc etc).
10 Au fost dicutii de genul : "eu nu vreau sa stau acolo , eu vreau acolo , eu nu am destul loc pentru a-mi expune marfa etc etc " la anul v-a fi o taxa in raport cu marimea spatiului si pozitionarea acestuia , vitrine puse la dispozitie , astfel cine plateste are tot ce vrea cine nu v-a ramane in spatiul ramas .(Banii nu o sa-i bag in buzunar ci o sa-i folosim la reparatia diferitelor bagube facute in sala , o sa facem diplome pentru participanti ,dvd-uri cu poze si filmari de la expo ,etc etc , si poate o sa facem si un concurs cu premii "ce-a mai frumoasa diorama , cea mai profi , cea mai usor de teansportat , cea mai functionala (timp funcional pe parcursul expo) , cel mai profi locomotiva , vagon , garnitura tranformata in CFR , garnitura corecta si completa , cel mai harnic participant , cel mai hazliu ETC ETC .

Nu vreau sa mi-o luati in nume de rau dar suntem 2 oameni care am organizat totul , s-au cheltuit aprox 3000 euro (cazare,masa,media ,curent,caldura,paznic etc etc) , si am avut de multumit si creeat conditi la 62 de participanti .

o ultima rugaminte la TOTI care a-ti participat la expozitie .
Un e-mail pe [email protected] care sa contina : Nume, e-mail si numar de telefon.

Va multumesc tuturor pentru participare iar la anul deja preconizez ca o sa iasa perfect si toata lumea o sa fie multumita .
 
Si o veste care ma bucura - La anul daca toate sunt ok se pare ca v-om avea la dispozitie si sala de desupra de unde s-a tinut expozitia de anul acesta (este vorba de o sala in care se tin cursuri de dans care are aproximativ 20m latime pe 40 lungime 3 metrii inaltime si cel mai important 3 geamuri imense pentru lumina si aerisire, iar la capitolul media cum nu or sa mai fie alegeri o sa ne vada o lume intreaga pe multe posturi de televiziune (am multe promisuni).
 
waw. se pare ca fenomenul va lua amploare si va deveni o traditie la brasov. ar fi minunat sa fie asa. mult succes bogdan. e extraordinar ce faci.
 
Bogdan,

In primul rand iti multumesc in numele meu personal, cat si in numele tuturor prietenilor pe care am avut ocazia sa-i intalnesc la Brasov pentru eforturile depuse ca aceasta expozitie sa fie un succes.

Stiu ca ati fost putini si a trebuit sa va ocupati de foarte multe lucruri, stiu ca ati dormit putin si ati alergat mult, dar ceea ce ati realizat a fost extraordinar. Felicitari pentru reusita!

Stiu de asemenea ca, pentru voi privind din interior, exista si cateva lucruri de care nu sunteti multumiti dar din punctul meu de vedere, a fost un succes major, constituindu-se intr-un adevarat festival al modelismului feroviar. Nimeni nu s-a nascut invatat, dar unele lucruri se invata doar in timp ce faci asta efectiv, iar eu cred ca in cazul acestei expozitii, micile nereusite palesc fata lucrurilor pozitive realizate!

Nu pot decat sa-mi doresc si sa NE doresc ca aceasta expozitie sa devina o intalnire reprezentativa pentru toti participantii acestui forum ca si pentru modelismul feroviar romanesc.

Voi acolo la Brasov aveti si avantajul unei pozitii excelente pe harta, astfel incat toti iubitorii modelismului feroviar au mai putin drum de parcurs pana in centrul tarii. Si perioada este excelent gasita, inainte de momentul sarbatorilor de iarna, cand lumea deja viseaza la o perioada de calm si bucurie de sarbatori.

Intr-adevar, anul acesta expozitia s-a suprapus in mod nefericit cu alegerile, dar asta a fost doar o intamplare. Oricum, eu zic ca si prin prisma numarului de participanti veniti din toata tara se poate judeca interesul pe care l-a starnit aceasta manifestare, in ciuda altor treburi care au acaparat de data asta atentia romanilor si a celor care activeaza in mass-media.

Acum avem la dispozitie un an intreg pentru a organiza aceasta expozitie care anul acesta, la a doua editie, a fost deja "traditionala". Numai bine!
 
Of of mai mai
Oameni buni nu ma intelegeti gresit cu acele reguli si "doleantele" noastre de organizatori .
Nu e vorba decat de problemele intervenite pe parcursul celor 2 editii probleme care au o rezolvare daca facem acest regulament si il respectam cu totii atat organizatorii cat si participantii .
Nu am reprosat nimic nimanui personal.
Am primit o groaza de e-mailuri care nu-si au rostul cu "scuze daca ... etc etc ".
Sun greseli , toti gresim am analizat, am scris aici ce si cum , si am gasit solutia ca sa gresim cat mai putin , asadar si in concluzie haideti sa nu mai umbrim succesul acestei expozitii cu "nu mai fac" , haideti sa punem poze , filmulete , reportaje si sa avem noi ideei si planuri cu ce sa umplem 2 sali la anul :D

PS. Astept nume,telefon,email pe adresa [email protected] de la TOTI participantii :D pana acum am primit de la 1 persoana :oops:
 
Garnituri in vitrine:





Vagoanele AVA 200 si WLABmee MU de la Amintiri Feroviare:



Si WLABmee OBB numai bun de pus langa setul AVA 200 pentru garnitura DACIA:



WLABmee de la Amintiri cu WLABmee de la Rivarossi:



Cel de la Amintiri e fara sorturi si cu o fereastra in minus fata de cel Rivarossi. Ambele modele sunt corecte.

AVA 200 si B11:



Vagonul dinamometric BREDA de la Amintiri Feroviare si vagoanele de clasa 1 BREDA:



Vagonul dinamometric mai trebuie insciptionat.