Expozitie de Modelism Feroviar la BRASOV, editia a II-a

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
mpursu a spus:
Ce ati zice daca v-ati pomeni nas-in-nas cu o astfel de uzina-pe-roti?

Simpatica locomotiva BR44 este o aburoasa veritabila, in sensul ca aburii reali produsi intr-un mini-fierbator imping intr-adevar pistoanele, care trag/imping capetele de cruce si bielele motoare, care rotesc rotile etc. Bineinteles, comenzile sunt tot de natura electrica, dar asta constituie doar un mic amanunt; chiar asa, in aburoasele reale nu se gaseste chiar nicio instalatie electrica? :D

As zice ca este ziua mea norocoasa! Cine este propietarul aburosei?
 
Atata stiu, ca aburoasa 44 a sosit de la Bucuresti, impreuna cu diorama-gigant Maerklin :D
In ultima zi a Expozitiei, cand s-au demontat vitrinele, venerabila bunicutza 64 Guetzold si electrica E69 Piko au putut sa ia loc pentru cateva clipe pe diorama sus-mentionata, iar simpatica aburoasa Glaskasten din colectia lui Bogdan pe mini-diorama de la Oradea, pentru o scurta sesiune foto. DIP a fost foarte amabil si m-a chemat sa o pozez pe simpatica aburoasa BR64 TT, asa ca... iat-o si pe ea tot aici 8).
 
Am fost foarte incantat sa-i cunosc pe multi colegi pasionati pe care ii stiam din pozele de pe forum, sa-i revad pe cei pe care deja ii cunosteam, respectiv sa fiu eu cel recunoscut. Intr-o insiruire absolut intamplatoare si, recunosc, incompleta, ii numesc aici pe Mircea Dorobantu, DIP, Robert Tanasa, Lok, LDH, Dadrian, Asalexx, DRacus, Amiel, Sesamcave, Ludmila, Prognosis, Michael, Gam3, amicii din Arad, Florinn, Bogdan I., Daniel Moisa...
Felicitari organizatorilor :aplauze: si... ne vedem la urmatoarea editie 8)
 
Veni...Vidi.....Vici...sper ca am scris corect.......legat de Expo Brasov 2008.Dragi prieteni este 31 Decembrie....deja (vai cum a trecut anul asta)...si nu e cine-stie cit de la Expo Brasov 2008...... Tuturor celor ce ati venit ca expoanti va multumesc inca odata in numele meu si-al lui Bogdan pentru efortul facut...si unii si alti ne-am "chinuit" un pic pentru a iesi ceva din eforturile noastre......Celor ce ati fost vizitatori,va multumesc ca v-ati rupt din timpul vostru,ca sa va intoarceti in timp, in vremea copilariei in timpul petrecut in expozitie.....si celor ce ati plecat din expozitie cu un vagon...o locomotiva...niste sine/macaze/etc,......ne pare bine ca v-am imbolnavit.......
Pentru 2009,va doresc sa fiti sanatosi, sa va impliniti dorintele,sa va inmultiti sperantele,sa aveti liniste in casa si bucate pe masa........si....sa ne vedem cit mai des la cit mai multe manifestari "trenulistice"....
LA MULTI ANI !
 
Un reportaj legat de Expo Brasov 2008 a fost difuzat ieri, 30.12.2008, de Radio Romania Actualitati. Am aflat de difuzarea reportajului de la un amic care era pe frecventa si imi cunostea pasiunea :) M-a sunat, si am prins doar franturi....printre care i-am auzit pe domnii Radu Sofran si Bogdan I.
FELICITARI si LA MULTI ANI CU SANATATE MAXIMA!
Cu stima,
 
Intre pragul dintre ani mi-am pus cateva dorinte , una dintre ele este legata de trenulete si de acest topic , cu ajutorul vostru sper ca aceasta sa se implineasca cel putin la fel de bine ca anul trecut .
La multi ani organizatorilor , participantilor , vizitatorilor

Sa ne adunam si revedem cu bine la Salonul International de Modelism Feroviar "Colectii si Colectionari " 2009

PS. Cei ce aveti in plan , deja construiti ,modificati sau perfectionati o diorama la orice scara trageti tare :| ;-) :D
 
Expo Brasov"Colectii si Colectionari"-editia a 3-a,2009 - in principiu,cam in aceeasi perioada a anului ; adica noiembrie/decembrie 2009.Trebuie sa adunam,cu colegul Bogdan si cu d-nul Balteanu (de la "Reduta"),toate datele cu care sa prindem si 01 decembrie (ca zi libera,atit pentru expozanti,cit si pentru vizitatori).
Din ce am aflat de la Reduta,nu ar fi posibil tot pe 01.12....... ci undeva pe la inceput/mijloc de noiembrie.....Inca ceva sigur nu avem nici noi,totul e in faza de "programare"...mai sint alte multe activitati la Reduta si fiindca ni s-a promis spatiu suplimentar,ete inca prematur orice amanunt. Cu bine.
 
Un amanunt important care l-am discutat si cu majoritatea celor implicati si in alte expozitii in domeniul feroviar .
Trebuie sa stabilim o agenda anuala a expozitiilor de acest an pentru a nu mai le intercala , iar intre expozitii sa fie si o perioada de "odihna".
In plus trebuie luata in considerare si perioada de concedii , iar anul acesta e bine ca nu mai avem alegeri :D :D
Eu personal si majoritatea celor care au expus la expo de acest an am zis ca ar fi mai bine sa se tina undeva in toamna (septembrie,octombrie) ,pentru a preintampina zapezile,drumurile rau accesibile , si transportul dioramelor cand este frig deoarece acestea au de suferit (diferenta frig,cald etc etc).
 
Florine,inca sintem legati de spatiu...de "disponibilitatea"acestuia...mai e de tinut cont si de eventualele manifestari externe,la care unii din cei care au fost la Brasov,ar putea fi plecati in septembrie (cel putin).E adevarat ca pina la Alba Iulia sint cam 100 km,iar pina la Brasov sint 300 si ceva si de aici dificultati sporite...si chinul pe masura;nimanui nu i-a fost "moale".....
Si,da,nu mai sint alegeri......in ciuda lor,anul asta am avut lume de lume (poate si datorita zilelor libere avute de fiecare).In orice caz,sper ca nu va mai fi vreo diorama"navetista"care sa lase un gol...remarcat de "sponsori" si nu numai.....pentru ziua a treia am luat cea mai mica nota...am avut ocazia sa rosesc din greu,in particular.A spus-o si Bogdan...o zic si eu...programul va fi....program,adica pina la ora inchiderii.
Si tu zici bine ce zici Bogdane,dar...crestem noi mari si ne-om impune cumva....
Sa vedem ce zice nenea "C.J." si ce are in punga.....Pina atunci,cu bine!Deocamdata...visam!
 
Dan,

eu am spus cred ca din vara ca expozitia de la Alba Iulia este batuta in cuie pe data de 1 decembrie, si asta este an de an - fixata si nemutabila, iar eu nu sunt organizator acolo. Am promis foarte ferm ca vom fi prezenti si spatiul a fost alocat. Asadar aveam de ales intre a fi prezenti la BV 2 zile sau a nu fi deloc prezenti, si am spus asta inca de la inceput. Daca a fost spatiu gol din cauza noastra, imi pare rau, dar asta a fost situatia.

Tocmai de aceea sper ca anul acesta sa nu se mai suprapuna expozitiile pentru ca "sporturile extreme" de genul plimbatului prin tara, sunt cool doar prima data, daca intelegi ce vreau sa zic :lol: