Stiri

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Octombrie 2010
988
912
Bucuresti
YAHOO
contactless
Mare minune mare , cum tot spun pe la stiri.
Azi la ora 12 s-a inaugurat magistrala M5 de metrou in Drumul Taberei.
Au fost alese 10 garnituri Bombardier din prima serie (BM 2) cum le spunem noi care or sa faca trase pe noua magistrala pana or sa fie comandate alte garnituri (sper sa nu faca tampenia sa cumpere iar CAF-uri).
Singura modificare a BM -urilor pentru circulatia pe M5 a fost inlocuirea statiilor radio pentru ca s-a trecut pe sistem de emisie digital iar statiile vechi erau doar pe sistem analog.
Astept cu nerabdare si deschiderea noului depou de la Valea Ialomitei unde ar fi posibil sa ma transfer din Pantelimon, dar mai este de asteptat se pare pentru ca nu au fost respectate unele cerinte de gabarite si acum trebuie sparte betoanele .

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
793
32
Brexit country.
Salut,
Protest " zgomotos" pe liniile ferate germane, 28.09.2020, organizat de NEE ( Network of European Railways ) .
La acest protest , deşi nu este încă foarte cert cum, se vor folosi peste 100.000 kW de " forţă motrică ".
Din ce am înţeles eu, în principal la acest protest ar fi vorba de asigurarea accesului în mod corect şi nepărtinitor la transportul pe calea ferată germană şi a altor operatori europeni ce ar dori să intre pe piaţa dominată de DB ( Deutsche Bahn ) şi care ar fi " părtinită de Guvernul German...
Ca şi un simbolism, garnitura va ajunge la Gara Centrală din Berlin la ora 12 fără 5 minute...cele 5 minute simbolizând urgenţa cu care trebuie rezolvată această problemă...
Asociaţia NEE reprezintă 70 de operatori feroviari privaţi ce operază în Germania.
Locomotiva tractoare a garniturii va fi o Railpool ce va primi o " haină nouă " cu ocazia acestui protest.
Cheers,
Marius.

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
793
32
Brexit country.
Salut !
Cu părere de rău şi durere în suflet, ţin să vă anunţ că Laos a scuipat cu graţie seminţe în capul României....o_O:(
Asta ca să o spun aşa, cât de cât diplomatic...
Laos, măi oameni buni !
L A O S !
În 2021, linia devine operaţională, deci va fi gata în 5 ( CINCI ) ani !
Au forat 120 km de tuneluri şi au montat 148 km de şină de cale ferată !
Cheers,
Marius.

PS : De când se sapă tuneluri la metroul din Bucureşti ? ...şi câţi km ???
PPS : Pe mine mă " ia cu inima" când văd ştiri de gen....cum la ei se poate şi la noi nu ?
PPPS : Să nu îmi veniţi cu argumente de gen " ...şi China e implicată ...."
Vă rog...:)

Ultima editare:
  • Sad
Reacții: AdyAero

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.129
1.101
Mulhouse, Alsacia
vă anunţ că Laos a scuipat cu graţie seminţe în capul României

Unele subtilitati ale utilizatorilor actuali ai limbii romane depasesc puterea mea de intelegere.

Acest mod de exprimare imi aminteste de cei doi rromi pe care i-am vazut acum zece ani privind pe strada in Karlsruhe un Logan jerperlit caruia ii cadeau tablele de pe el, cu numere de inmatriculare din partea locului. L-au fotografiat cu telefoanele si au sunat la cei de acasa racnind de i-a auzit toata strada "baaaaaaa, am dat classsssa la nemtzi, baaaaaaaaa!"

Insa daca nu stim decat sa ne scuipam seminte in cap, fie si la modul figurat, ne meritam cu prisosinta soarta de paria ai lumii civilizate.

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
793
32
Brexit country.
@Horia_Radulescu
Salut,
Mesajul iniţial gândit de mine avea un limbaj un pic mai dur şi cu iz de....mahala, ( ar fi fost oricum un oximoron cuvintele acelea adăugate la situaţia României actuale ), aşa că am ajuns la forma de mai sus, după ce am mai stat un pic pe gânduri.
Bine, am luat în considerare şi să scriu un mesaj tern şi ...."political correct", dar NU am dorit asta.

Aş mai spune eu mai multe, dar mă limitez la atât...aş cârmi-o către zona de politică şi nu e locul potrivit pe acest forum !
Cheers,
Marius.

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.129
1.101
Mulhouse, Alsacia
Buna Marius,

Nu e vorba nici de politica si nici de a fi "political correct" ci pur si simplu de exprimare. Tu ai dorit sa o faci intr-un mod mai "ascutit", eu resimt formularea mesajului ca un mahalagism.

Si acum, la modul serios, nu vad unde e problema cu cei din Laos (lasand la o parte faptul ca respectiva lucrare de infrastructura e o investitie chinezeasca). Cunosc personal doi oameni originari din Laos si pot sa-ti spun ca sunt mai bine crescuti si mai civilizati decat multi mioritici pe care i-am intalnit in viata. Ca societate, acea tara e la ani lumina distanta fata de noi - adica in fata noastra. Sunt oameni saraci, insa nu saraci cu duhul.

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
793
32
Brexit country.
Buna Marius,

Nu e vorba nici de politica si nici de a fi "political correct" ci pur si simplu de exprimare. Tu ai dorit sa o faci intr-un mod mai "ascutit", eu resimt formularea mesajului ca un mahalagism.

Si acum, la modul serios, nu vad unde e problema cu cei din Laos (lasand la o parte faptul ca respectiva lucrare de infrastructura e o investitie chinezeasca).

Salut Horia,
Mesajul meu l-am dorit intenţionat a fi pe un " ton ascuţit" , la limita limbajului de mahala.

Cât despre Laos, mă refer că este o ţară mică atât ca întindere cât şi ca populaţie, cu resurse naturale şi materiale infinit mai mici decât ale României şi totuşi...au reuşit să atragă o investiţie ( chinezească ) şi să ducă la bun sfârşit o lucrare mare pentru o ţară aşa mică .

Nu cred că la ei în ţară e totul roz şi corupţia tinde către zero, dar totuşi...se vede un rezultat palpabil.

Am făcut analogie cu România, ştiind ce potenţial uriaş nefructificat avem noi faţă de mulţi alţii, dar deh...omul sfinţeşte locul....parcă aşa e zicala aceea...
Mă deranjează enorm situaţia din RO, cu atât mai mult situaţia Căilor Ferate Române.
Mă deranjează mai multe aspecte faţă de ce se întâmplă în Romania şi modul " a la Mioriţa" al cetăţenilor români de acceptare a sorţii implacabile, deşi ...scăpare şi ieşire din situaţia actuală există...dorinţă să fie !

Mesajul iniţial poate fi interpretat şi ca o " băşcălie" dar spusă cu durere şi amar în suflet...plus un bob mic de zeflemea !

Dar no...intrăm pe tărâm politic şi ...nu e locul potrivit pentru asta.
Mă opresc aici pe subiectul acesta.
Cheers,
Marius.

Horia_Radulescu

Consilier tehnic
Super Moderator
Trenulist
14 Februarie 2008
6.129
1.101
Mulhouse, Alsacia
Iti dai seama ca investitia chinezeasca este bazata pe o logica economica cat se poate de clara: a avea un acces mai usor spre o noua piata de desfacere.

E greu sa compari mere si pere. Poti compara situatia investitiilor in infrastructura feroviara din RO cu cea din alte tari europeene. DB Netz a electrificat de exemplu in 5 ani si jumatate cam 170 km de cale de la München pana la Lindau. Din acestia doar trei au fost dedicati lucrarii efective, doi ani si jumatate au durat studiile.

Atata vreme cat atat CFR Calatori cat si CFR Marfa si mai ales CNCFR ca gestionar a infrastructurii nu vor putea investi in material nou (legea le interzice atata vreme cat au datorii) situatia actuala va continua, cu mascarici precum ARF care sunt asa de incompetenti incat nu reusesc sa faca un caiet de sarcini clar pentru o licitatie si schimba parametrii cheie dupa lansarea consultatiilor, pentru a favoriza pe Ion sau pe Vasile.

Uneori mi-as dori ca tara asta sa fie pusa sub tutela straina, ca un copil prea natang ca sa se descurce singur.

• Like
Reacții: sesamcave

sesamcave

Well-Known Member
Trenulist
1 Aprilie 2016
793
32
Brexit country.
Salut,
În UK se mai foloseşte încă semnalizare din epoca....victoriană, bazată pe " tokens " sau jetoane, ce se primesc la intrarea pe linie şi se ínmânează doar Acarului, asfel se asigură că există doar un tren în funcţiune pe linie.... Sistemul acesta va fi schimbat cu unul modern şi electronic, ce va permite ca 2 garnituri să opereze în siguranţă pe aceeaşi linie.