Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
pt train si pentru altii

tastatura este dotata cu mai multe taste decit numarul total de litere din alfabet si cifre. printre acestea, unele sint caractere printabile, cum ar fi 'space' sau virgula si punctul. 'space' se foloseste la delimitarea cuvintelor, adica intre cuvinte se foloseste aceasta tasta lunga din josul tastaturii. punctul delimiteaza o propozitie sau o fraza, virgula se foloseste in cazul enumeratiilor sau la separarea propozitiilor de acelasi fel in fraza. utilizarea punctuatiei se invata in scoala primara. alte taste ale tastaturii nu constituie caractere printabile dar indeplinesc functii foarte importante in redactarea unui text, cum ar fi sagetile, tasta 'back-space' sau 'enter' ori 'return'. tasta 'back-space' se foloseste pentru a sterge greselile inerente aparute in textul redactat. de asemenea mai exista si tasta 'delete' care sterge caracterele ce urmeaza dupa pozitia cursorului.

inainte de a da click pe tasta 'trimite' poti sa corectezi greselile aparute in text folosind tastele mai sus mentionate. pina cind nu vei utiliza tastatura in mod corespunzator nu cred ca mai e cazul sa ne stresam sa traducem ce scrii.

aici nu e 'chat' ci un forum care contine informatii - printre multe aberatii - acestea fiind citite de multi oameni, membri ai forumului sau nu. chiar azi mi-a zis un coleg despre cineva de aici 'mai frate, dar cit mai e spaga la capacitate?' ca i-am zis ca nu cred ca e vorba de bacalaureat. :(
 
imi cer scuze pentru divagatia pe teme lingvistice si de utilizare a tastaturii, dar eu zic ca e necesara. in orice caz, daca cineva se simte lezat imi poate adresa injurii pe p.m., moment in care voi anunta moderatorii sa stearga aceste doua mesaje.
 
AÂş mai adăuga doar că orice sistem de operare se poate regla în aÂşa fel încât să fie posibilă folosirea carcterelor specifice limbii române :D
 
a da o intrebare pt. cine are un tremvai care sa aiba acel cauciuc ca sa se indoaie nu conteaza care dar sa imi dati si mie dimensiunile: inaltime, lungimea totala etc va rog
 
Regula generala.
Sunt de acord, ca din bun simt fata de colegii care-ti vor citi mesajele, se poate face un efort imfim, de a previzualiza si corecta un text, inainte de afisarea pe forum. Si intradevar, aici, limbajul de chat-room nu are ce cauta.
Si nu este obligatoriu de a posta cu sh, tz etc, ar fi chiar un efort suplimentar si multi vor renunta sa ne mai impartaseasca opiniile... eu sigur as fi unul :roll: daca mai pot avea asa ceva... :evil:
 
am o intrebare :


ce locomotiva e asta?




img_0001.jpg

img_0003.jpg
 
Salut

<t>poate nu e locul potrivita dar am o mica intrebare.....cine ma poate ajuta sa fac o urcare (panta) vreau sa ajunga trenul la o inaltime aproximativa de 10 cm si nu stiu cum sa fac va rog mult niste sfaturi si pasi cat mai concreti va rog mult</t>
 
ok putem discuta problema e ca nu reusesc sa inteleg nimica nu tiam zis doar ca la fizica si tehnicsunt pasta ca doar termin artele daca imi poate spune cineva pas cu pas cam ce trebuie facut chiar va rog si la fel si pt un circuit electric de marire a unei tensiuni necesare pt ca locomotiva sa poate urca
 
va rog frumos ...mi-am cumparat 2 startseturi mehano si nu prea sunt multumit de ele .... de curand am vazut un trenulet piko intr-un magazin si mi-a placut enorm ...intrebarea mea este , daca cumpar acel startset piko sinele lui se potrivesc cu astea ale mele de la mehano? ... sau un sfat va rog frumos
 
atunci mai postez si io aici o intrebare
sinele de la tiling se potrivesc cu mehano si piko? ca stiu ca piko si mehano nbau probleme dar tilling?