diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
un inceput bun, parerea mea care este. dar ai grija la macaze. s-ar putea sa ai surprize neplacute. eu am avut la N o droaie de probleme cu macazele dupa ce am pus pietrisul. nu stiu daca si la H0 se intampla sa iti intre pietrisul la actionari si sa se blocheze macazul intr-o singura pozitie.
 
Felicitari :aplauze: Hachez ,insa mie nu imi place cum arata linia cu sine de la roco , ele nu dau bine pe diorama doar daca ai vitrine
 
@stefan te referi la cele geoline?si cele geoline ma voi chinui sa le pun terasament:) numai sa mai cumpar pietris:)
@lupul-alb nu am probleme deloc cu macazele chiatr nici o problema!

Azi diorama si-a gasit locul final de unde nu o voi mai muta :D adika in fosta mea camera si a surori mele :D
 
Salut!
Am mai facut din terasament cat am mai avut nisip si am mai pus "boscheti" pe langa sine si pe unele pietre :D

Iar aici sunt cele 3 loco ale mele :D

Astept pareri despre "boscheti"! :D


Spor la trenulit! :cafea:
 
ai de toate, o aburoasa, un diesel si o electrica, pentru un minor e ceva!
cand o sa imbatranesti ca noi , o sa cauti nituri, biele, volante, alt parfum.


Spor la diorama si achizitii!
 
o sa mai am eu putin pana cand voi putea sa imi cumpar si eu aburoase calumea :D
Incetul cu incetul se vor cumpara toate ;-)
 
Salut tuturor!
lucrarile la diorama decurg incet.....Deoarece duc lipsa de bani....criza asta :roll: , dar au mai aparut unele chesti paci pe la hachez prin gradina :D
de exemplu am plantat iarba pe un deal mai muntos

A mai aparut o drezina nefunctionala si ruginita+buruieni crescute pe ea pe o linie moarta

acuma stiu c anu e nu situ ce aceasta drezina dar pt un caz "pierdut"(abandonata) eu zic ca e bine?sau nu e???
Si am mai mascat pietrele, adica am pus iarba la margini sa nu sa vada dedusuptu pietrei

Langa gara a mai aparut putin gard viu, iar pe turnul de observatie au crescut buruieni(sau cum le zice) si am mascat firul de alimentare cu traverse care vor suferi peste putin timp un pik de weadering cu iarba si nisip...


Bafta la Trenulit!
 
Hachez a spus:
A mai aparut o drezina nefunctionala si ruginita+buruieni crescute pe ea pe o linie moarta

acuma stiu c anu e nu situ ce aceasta drezina dar pt un caz "pierdut"(abandonata) eu zic ca e bine?sau nu e???

!

groaznic. ia-o de acolo. mai bine pune un vagon ruginit cu maiestrie sau chiar o locomotiva transformata in epava, tot cu maiestrie.
 
ok am inteles o voi lua de acolo :D
Dar o intrebare nu imi iese nicicum sa fac un vagon sa arate parasit....adica weathering....numi iese...nici nu am kitul acela de weathering.....
fara acel kit se poate face weathering?sau nu?

iti voi cere dreptul de autor florin! :lol:
 
salut o intrebare am sa va adresez....

inafara de kitul pt apa de la noch nu se paote face apa alt fel??? :-|

imi poate spune cineva?
 
LDH a spus:
Hachez a spus:
inafara de kitul pt apa de la noch nu se paote face apa alt fel??? :-|

Rasina epoxidica pentru pardoseli.
Se amesteca si se toarna la rece.

Vezi pe la constructorii care lucreaza cu asa ceva pentru hale industriale.

Ok LDH ms mult!
voi merge pe tetarom si voi intreba poate au ei pe acolo:) meri mult!
 
salut tuturor..... a trecut mult timp de cand nu am mai postat aici nimic, dar acum vin cu niste poze cu ce sa mai intamplat pe mica mea diorama :D
Niste piloni de pod facuti de mine

Piesa din centru dioramei a primit un tratament special, adica a devenit roca

am mai confectionat 2 ziduri tot din polistiren si un portal la care mai am putin de lucrat ......

si o bucatica din diorama este 99,9% gata :lol:

Dupa cum ziceam si inainte doresc sa fac doua lacuri micute si o cascada.....le-am realizat si urmeaza sa ma gandesc ce sa pun sa inlocuiesc apa.... 1poza lacul de pe deal :D a2'ua cascada si lacul din vale :D

unde e griul acela mai deschis pe acolo va curge apa...

Bun, alte noutati ......doar una un pod home made la are lucrez acum ...

la pod mai este de lucrat doar o bucata din el am reusit sa fac.... deci nu e gata inca....
Bun , poate vreti sa stiti ce materiale am folosit....teava de alama de 0.2 mm si bucati de sina pe traversele oblice.....si cositor... cand va fi gata podul va primi un strat de vopsea gri si dupa aceea un pic de weathering, sa speram a va iesi bine si ca nu am lucrat atata timp degeaba :D

Spor la trenulit tuturor!
:cafea:
Astept parere!bune sau rele nu conteaza :D :? :?