diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut!
Diorama fiind demontata pt modernizarea casei, m-am hotarat sa ma apuc de unele detali!De exemplu am inceput sa mai fac pietre in formele speciale de la noch..... si au iesit cam asa ceva
Acum ce cred eu ca nu mia iesit prea bine, este vopseaua....Eu unul zis ca a iesit bine, arata ca o roca, dar astept si parerile voastre! :cafea:
 
Le-am vopsit cu tempera negru ca strat de baza si dupaia am facut un amestec de acril intre alb+negru si mia iesit gri'ul acela. Am luat pensula si am luat vopseaua dar am sters unpic pensula sa nu fie prea multa vopsea si am aplicat pe roca si a iesit asa cum o vedeti!
 
Salut as avea o rugaminte la voi.....As dori dimensiunile unei locomotive de manevra si poze cu acestea pt a putea incerca sa o construiesc....sau as dori o locomotiva normala dar sa fie ceva usor de confectionat ,lafel dimensiuni + ceva poze!
M-am gandit ca atat timp cand diorama e demontata pot incerca sa confectionez o locomotiva cine ma ajuta ii voi fi recunoscator!

Spor la trenulit! :cafea:
 
@ lupule eu am nevoie doar de niste schite....planuri.....pt a reusi sa ii dau de capat ca eu unul nu stiu unde sa caut....ca nu am gasit.... :D
 
daca cercetezi acest forum, cum ar spune unii, vei gasi o gramada de schite, planuri, incercari, reusite si nereusite. eu nefiind interesat, am dat mereu pagina cand a fost vorba. de aceea nu-ti pot oferi un link direct spre aceste pagini. dar uita-te in topicul "constructie de la zero" situat pe acest forum, si ai sa gasesti o incercare de construtie a unui automotor. poate te inspira. tipul e destul de talentat pana acum. sa vedem finalul.
 
Bun revin cu niste intrebari...... la care eu nu le dau de capat :roll:

Ceea ce ma streseza pe mine si nu ii dau de capat este transmisia la roti....neavand o locomotiva care sa o demontez...deoarece am doar 2 locomotive nu am de unde sa iau angrenajul alteia....pt a reusi sa ii dau de capat sunt nevoit sa folosesc un boghiu de la un vagon......si m-am gandit sa fac in felul urmator..... ( am o poza dar e neclara rau din cauza aparatului foto de la telefon pt ca alt aparat nu am :( imi cer scuze pt poza) deci m-am gandit asa:sa pun pe osi roti zimtate si mai adaug o roata zimtata in fata celei de pe osie si un ax melcat legat la motor , aceias operatiune sa o fac si la osia opusa de pe boghiu, dar e unpic complicat....DAR, alta solutie?Nu gasesc....Adica ar fi una, dar nu o accept!(sa renunt la aceasa idee pt a face o loco eu singur, dar incerc sa nu ma dau batut!)

Alta solutie chiar nu am gasit! Daca ati putea voi "meseriasi" in arta modificari trenuletelor ati putea sa imi dati niste idei.....eu voi incerca sa le pun in practica!

Spor la trenulit!
 
Salut.

Observ ca vrei foarte tare sa faci o locomotiva cu propile tale maine.

Incearca pentru inceput sa faci o loco de manevra. Este o locomotiva mai simpla. Si nu iti trebuie neaparat nu stiu ce planuri, e de ajuns sa te inspiri din niste imagini.

Incearca sa folosesti tablita din alama la caroserie. ( o poti lipi cu cositor )

Astept sa vad si care e ideea ta
 
@liviu91 da vreau mult sa fac o loco din mainile mele pt ca nu am locomotive.....si bani necesari la momentu de fatza sa imi cumpar o locomotiva frumoasa.........Dar toate vin la timpul lor!
 
Salut! :D

Am revenit cu unele schimbari la diorama mea.....

Am modificat circuitul 2 pt ca facea figuri Taurusul in tunel si am schimba sinele.

In poza asta se vede cum am modificat inclusiv iesirea din tunel doar asta a trebuit modificata deoarece curba iesea prin perete si a trebui modificata se si vede

Am pus si iarba pe langa remiza....
Se vede in poza si un mic intrerupator e pt clipsul izolator :lol:


Spor la trenulit :cafea:
 
Salut! Am o intrebare pt voi! Imi poate spune cineva cum se face o carare sa iasa perfect si din ce??
Niste metode de aplicare si materialele de care am nevoie?e cineva care sa fie amabil sa imi spuna asta?

Mersi!
Spor la trenulit! :cafea: :cafea:
 
salut, eu am facut carari si drumuri de tara cu asa ceva http://www.trennet.ro/produs/2285
eu am pus aracet pe unde vreoiam sa fie cararea si am presarat materialul asta peste el. vezi sa fie aracet care sa se usuce transparent.
 
Mersi sogard_2003! eu ma gandeam la ceva de genu ca un pietris ceva asemanator nu este? si ceea ce miai aratat tu sogard_2003 e perfecta dar eu ma gandeam la pieetris....mai caut ma mai uit dar cel mai probabil ajung la ceea ce miai recomandat tu sogard_2003 mersi!:)
 
Am vazut ca multa lume procedeaza asa, este un plus de realism, o carare cu pietris cam greu de spus ca ar exista, dar poti incerca sa faci chiar cu pietris de cale ferata...ai o divesitate mare de culori chiar si acolo.Insa din ce stiu eu cararile sunt in general de culoarea pamantului, daca e pe la munte se mai schimba putin aspectul, intervenind si pietrisul.
Poate reusesti sa faci ceva combinat, petice de pietris in mijlocul cararii de pamant batatorit, in caz ca vrei sa iasa carare de munte.si pe margine pui burete de la auhagen, e unul verde ce imita bine boschetii.
 
Salut! Am inceput sa fac terasamentul....usor si cu atentie...

Am folisit pietris crem, apa cu aracet (50% apa, 50%aracet)


Astept pareri

Spor la trenulit! :cafea: