diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Voi incerca maine sa fac niste poze mai clare.....
Detali? Pai pe un tir made in china....detali mai greu...dar voi incerca sa ii fac poze unpic mai detaliate!
Si tu zici la voltaj, pai e motoras dinacela care functiona in masina teleghidata, cu un acumulator de 10 volti, cred.... :-|
Motorul provine dintr'o jucarie chinezeasca, nu stiu cat va tine, dar va zic eu ca acum merge de rupe pe sine.....
Maine voi face poze in dealiu cat se poate, la lumina soarelui!
Poate veti rade de mine unpic mai mult, ca pe dedesupt intr-un loc l-am lipit cu plastic topit :-|. Poate nu a fost o idee buna dar tine....Deaceea imi este frica sa pun poze mai detailate! :(
Dar imi i-au inima in dinti si pun!
 
Ok LDH, voi pune maine alte poze pun poza cu motorul!
Materiale: 1. bucata cap de tir.
2.2 osii
3.un motor(care l-am testat la putere maxima inainte de a fi pus pe tir la 16 volti a fost testat si nu s-au ars rezistentele)
4.2 lamele luate din alt motor care era mort(ars, din cauza ca am incercat sa il pun pe ala si sa ars :D )
5.pistol de lipit pt a lipi conexiunile si pt a topi palsticul....
6.plumb pt a stabiliza tirul in curbe(mai trebuie sa pun ca sare de pe sine)
Bun suportul la motor: a fost facut din plastic topit, lafel si gaura pe unde merge transmisia. La cabina tirului a trebui sa montez alt sistem de a tine osia pt ca, era prea lata, am taiat-o si am lipit 2 plasticuri pt a tine osile, dupa ca sa tina osile am pus o bucata de plastic dreapta si am topit-o pt a tine osia la locul ei. Motorul a fost lipit si cu cositor si cu plastic(mam chinuit foarte mult si nu a iesit estete deloc! :D ) Lamelele ajung la roti prin 2 gauri facute ptin aripile de la roti. Deasupra motorului am taiat din remorca de la tir capatul remorci, am pozitionat-o si ca sa steie la locul ei am prins-o cu 2 ace incinse ca sa nu se mai miste, am pus o cupla ,care e prinsa printr-o gaura in capatul de remorca. Cupla era pozitionata prea sus si a trebui sa incalzesc unpic plasticul de deasupra motorului pt a-l intinde si pt a aduce cupla la nivelul dorit(a iesit unpic urat deasupra dar voi pune eu ceva sa nu se vada). Cea ce regret e ca nu am avut leduri sa ii pun si niste leduri, pt ca ledurile care le aveam sunt dinacelea care nu rezista nici la 2 volti indiferent de ce rezistor punea :( . Cupla functioneaza aceasta poate sa traga si personale, dar arata cam sod :-| , dar poate trage si vagoane de marfa, care arata mult mai bine decat cele personale.

Cam asti-a sunt pasi de lucru, cam atata am folosit. Constructia a durat toata ziua de azi!
Maine voi pune poze in detaliu!(chair daca imi este frica sa le pun!dar imi asum acel risc)
 
Multumesc pentru explicatii.
Interesanta ideea.

Bravos pentru lucrare!
Hachez a spus:
Maine voi pune poze in detaliu!(chair daca imi este frica sa le pun!dar imi asum acel risc)

De ce iti este frica?
De munca ta?

Aici nu ai cerut sfaturi, ai facut cum ai crezut ca este bine.
Asta nu inseamna ca nu o sa primesti oarece indrumari de la cei care surubaresc la locomotive si vagoane :D
 
LDH a spus:
De ce iti este frica?
De munca ta?
Nu ca mie frica de munca mea! Chestia e ca, poate veti rade..... Sau poate ma veti felicita :D Cum ai facut tu acum, si iti multumesc foarte mult!Chiar mai incurajat sa pun poze in detaliu! :oops:
Cred ca , voi mai incerca sa fac alta chestie deasta(nici nu stiu cum se numeste). Si am o loco aburoasa, care as vrea sa o restaurez, cred ca voi pune si cu aceea poze cum decurge resaurarea!
 
Hachez a spus:
Cea ce regret e ca nu am avut leduri sa ii pun si niste leduri, pt ca ledurile care le aveam sunt dinacelea care nu rezista nici la 2 volti indiferent de ce rezistor punea :(
Asa cum am tot spus in alte subiecte (ceea ce imi da ideea sa scriu un subiect de_sine_statator pe aceasta tema :idea:), LED-urile nu (prea) suporta polarizarea inversa si nici curentii peste o anumita valoare, specificata in foile lor de catalog. Masurile impotriva acestor situatii sunt simple: dioda conectata in antiparalel cu LED-ul, respectiv rezistenta de balast de valoare adecvata inseriata cu LED-ul (sau cu grupul LED+dioda_antiparalel). In cazul in care folosesti LED-uri galben/rosu bipolare, atunci problema protectiei la polarizare inversa este rezolvata din start deoarece, din constructie, chip-ul rosu este conectat in antiparalel cu cel galben; astfel, daca LED-ul a fost montat corect, la polaritatea corespunzatoare mersului inainte va lumina chip-ul galben, iar la inversarea polaritatii va lumina cel rosu.
 
mpursu a spus:
LED-uri galben/rosu bipolare, atunci problema protectiei la polarizare inversa este rezolvata din start deoarece, din constructie, chip-ul rosu este conectat in antiparalel cu cel galben; astfel, daca LED-ul a fost montat corect, la polaritatea corespunzatoare mersului inainte va lumina chip-ul galben, iar la inversarea polaritatii va lumina cel rosu.

Partea aia ma lasat in ceata :-|
Acolo nu prea am inteles mare lucru.......Nu prea e punctul meu forte electricitatea si sistemele electrice.....Doar ce e usor de facut aia stiu....
Deci ma bucur mpursu ca mia-i spus, dar nu am inteles, poate ce ai zis tu acolo se mai poate zice mai pe scurt si pe intelesul meu......
Mersi mpursu pt ca mi-ai spus!

P.S Il pun pe unchiu sa imi zica ca e electrician! :cafea:
 
Dupa cum ziceam, acum apar pozele in detaliu cu tirul! :D
Motorul e asta, 2 rezistente pe care scrie 104:| Cupla dupa cum ziceam prima data a fost prea sus dupaia am modificat-o se vede:) Aici e partea de dedesupt dupa cum ziceam lipiturile alea nu sunt estetice..... aici se vad si acele de gamalie care tin carcasa verde Aici e motorul lipit pe tir(lipiturile cu cositor nu prea stau pe plastic si au iesit oribil....dar e important ca functioneaza) se vede si plumbul, care e cam micut si trebuie sa pun inca unul mai greu......(plumbul e din trusa lu tata de pescuit)
 
Bun am mai lucrat la diorama si mi sa paru unpic anosta deoarece o parte muntoasa, iar cealalta sde ses....se parea ciudat si am mai facut niste dealuri.
Si a iesit cam asa:

Alte lucrari cred ca voi fi executate azi....sper...

Si circuitul 2 nu e gata, deoarece am nevoie de un macaz si astept sa am bani sa imi cumpar si sa il finalizez:)
 
Ok, eu voi incerca Stefan ma voi uita atent si voi incerca!!

Multumesc pt idee! :cafea:
 
Dupa cum spuneam, voi incerca sa fac un macaz........
Aseara m-am documentat si azi am pus in practica......
Ce a iesit e asta.....
Nu a iesit bine deloc cred.....Dar important e ca am incercat!
 
E bine ce ai facut pana acuma doar ca inima trebuia sa o faci mul mai mica cam de 2-3 mm lungime si ii intrerupeai circuitul cu celalalte 2 sine cuma i facut in poza , contra sinele nu le ai facut bine trebuia sa lasi contra sina de ambele sensruei mai mici si incepi sa prinzi la 2-3 cm de inima acele , scriu mai incolo ce mai am de scris deoarece am niste treaba
.
 
uite-asa se mai afirma un modelist... :D
daca ii pui si pantograf, poti zice k e Tir electric.
daca chiar te doare, se gasesc dubitze VW cu tren de rulare pe calea ferata.Daca te doare si mai rau, poti scoate ceva reusit, folosind un boghiu cu roti de diametru mic, o carcasa de duba , motor mic la 16 V CC . apoi treci la constructia de locomotive. Vezi reusita ( LDM Malaxa) lui Alin, e de notorietate!
bafta la construcii statice si dinamice!
 
Salut!
Am mai lucrat la munte si l-am facut sa arate ca un munte cu stanci si brazi :D

Am pus toate pozele care le-am facut azi cu muntele. Cand va fi gata tot muntele voi pune alte poze!

Spor la trenulit! :cafea:
 
Hachez ma deranjeaza o chestie la tunel , e prea gol si prea alb trebuia sa faci traseu la tunel inainte sa faci muntele , faceai din polistiren si dupa aceea il vopseai ca asa se vede urat
 
stiu am vazut si eu aia Stefan si m-am gandit sa incerc sa il modific.....si voi incerca asta :D
 
Salut tuturor.
Am revenit din concediu si m-am pus pe treaba: Am realizat unele detali....

Aici am "plantat" niste pietre pe deal(sper ca mi-au iesit bine si vopseaua pe ele)Mai am de lucru la ele trebuie sa mai plantez iarba mai inalta pe langa pietre, dar detaliul asta va fi facut dupa mutarea dioramei :D
Si aici am facut tunelele "intunecate"
Astept pareri! Nu este mare lucru ce am facut, dar e ceva.

Spor la trenulit! :cafea: :cafea: