diorama mea

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
prima grinda din ambele parti sunt egale iar la cea din mijloc difera deoarece in momentul in care am cositorito sa miscat.....
 
salutari vin cu o intrebare:) cum sa plantez iarba fara aparatul de la noch pe acest munte? imi poate da cineva o idee sa nu o plantez cu mana... altfel se poate??

Bun podul e gata facut si a aparut un modul unde e podul:) nu e complet terminat dar e bine:)




stiu ca nu e la standardele voastre ce fac eu dar totusi pt un pusti de 17 ani.... eu zic ca e ceva...nu?
Hai noroc si astept pareri/ critici(care vor fi destule :D :D )
 
salut referitor la apa iese foarte bine si cu lac nitro dar ai grija sa-l pui peste gips ca altfel iti ataca polistirenul
lacul in mai multe straturi
spor la diorama
 
iar pentru iarba intr-o oarecare masura merge si recipientul de plastic de la noch daca nu-s pretentii mari
nu-i f scump 13 lei
 
Salutari modelisti!
Nu sa mai intamplat de mult ceva la diorama mea doar unele finisaje(lipsa de $$ :roll: )
Dar vin cu poze ale dioramei mai noi :D






Poza mea preferata e asta



Drumul este asa din cauza "alunecarilor" de teren! iar pamantul s-a apropiat prea mult de sine lasand spatiu locomotivelor sa treaca la milimetru :D :D

Alta parte a dioramei care ste 99% gata





Un marfar in trecere





Si o platforma in varf de munte



Cam atat cu pozele :D alte achiziti noi nu sunt , iar lucrarile la diorama se fac dar chesti mici si putine..... Criza m-a afectat :D :D :D :D :D :D

Bafta la trenulit! :cafea:
 
Da te cred ,criza ne afecteaza pe toti .Eu am scos toti muncitori de pe diorama mea in somaj nu mai are guvernul bani ,ma misc si eu ca in vreme de criza
 
Salutari modelisti!

Revin si eu aici pt a posta modulul meu H0e!

Materiale folosite : Polistiren extrudat, polistiren de la un start set, ziare imbibate in aracet, fasa gipsata, hartie creponata, acriluri, iarba , foliaj , terasament facut acasa si o doza mare de rabdare :D :D

inceputul arata asa:
Dupa am facut niste ziduri
apoi a fost pusa fasa gipsata
zidurile au fost incarcerate in fasa gipsata
Si dupa aceea hartia creponata!dar... din pacate nu am poze cu etapele de constructie..... sorry :(
si la urma urmei au fost aplicate acrilurile si efectul de stanca si iarba in zonele dorite

Dupa aceea am facut alte stanci si am amplasat o casa in coltul modulului si aplicarea terasamentului

apoi a urmat partea vesela si mult asteptata!Aplicarea ierbi :D

confectionarea unei gramezi de lemne langa casa cat si a unui gardulet in jurul casei



Si asa arata modulul H0e finalizat! :D
Eu sunt multumit de cum a iesit ! :p ,dar astept parerile voastre critici,laude,orice le voi primu cu "bratele deschise" :D :D

Spor la TRENULIT! :cafea:
 
wow!zidurile alea sunt excelente!nici restul nu arata rau.insa....la capete de ce nu ai sectionat relieful?astfel iti va fi mai usor sa cuplezi modulul cu altele,relieful fiind continuu...
 
modulul e doar pentru poze! ca inca nu am de gand sa imi fac o diorama la H0e inca:D
E segment cum zice tyco
 
cosmin78 a spus:
wow!zidurile alea sunt excelente!nici restul nu arata rau.insa....la capete de ce nu ai sectionat relieful?astfel iti va fi mai usor sa cuplezi modulul cu altele,relieful fiind continuu...

Trebe sa ai o rabdare sa le poti face asa calumea :fluierat:
 
Revin cu niste poze facute la lumina naturala nu la bec :D


Voi reveni si cu alte module! va urma un modul H0:) tot asa parte muntoasa :D
 
Dupa cum spuneam, voi reveni cu un modul H0! Si uite ca am si revenit cu niste poze!

Modulul/segmentul(cum doriti sa ii spuneti) nu este inca 100% gata deoarece mai trebuie sa sparg piatra pt a pune terasamentul :D
Materiale folosite: polistiren extrudat, fasa gipsata, hartie crepo, aracet, iarba si elementul principal rabdare :D :D :D

la inceput arata cam asa :


Au urmat niste ziare imbibate in aracet pt a umple golurile dar din pacate nu am poze cu urmatoarele faze de constructie am uitat sa fac poze....

dar produsul finit arata asa :


dupa cum se vede la inceput era alta idee, dar acum ramane asa tot 2 sine dar una suspendata alta la nivelul solului :)

Asa si tot pe acea diorama va fi amplasat un viaduct home made



pareri critici le asteptam cu bratele deshise! :D

Spor la trenulit! :cafea:
 
viaductul imi place cum a iesit, dar daca ai mai lucra putin la culoarea lui, cred ca ar fi si mai profi:)

mult succes!