diorama lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
gata si cu fasa gipsata. Mi-a luat cca 7-8 ore, ca trebuie pus cate doua straturi. Problema e ca trebuie puse incontinuu, pentru continuitate, ca altfel nu se prinde la imbinari unde e diferenta intre uscat si umed. Am incercat asa mai demult si nu a iesit bine. Acuma o sa astept 2-3 zile sa se usuce complet, pt ca altfel nu primeste bine culoarea. Asta e poza.
 
gamitzu a spus:
...Problema e ca trebuie puse incontinuu, pentru continuitate, ca altfel nu se prinde la imbinari unde e diferenta intre uscat si umed. Am incercat asa mai demult si nu a iesit bine...

ai incercat sa amorsezi-umezesti inainte partea uscata si apoi sa aplici restul?
 
:roll: nu iese ca lumea.E ca si cum ai turna ceva de mai mlte ori. n ramane perfect la imbinari. Mie nu mi-a placut.
 
Stii inde se mai vede urat de tot?
Acolo unde o sa cada imbinarea asta naspha pe o bucata de munte, la colorat. Eu nu merg pe acuarela sau vopsele ca iese ireala nuanta.Merg numai pe absorbtia unor culori diluate foarte mult in fasa gipsata. Incep cu alea mai deschise si apoi ajung la ultima mana, un negru , tot diluat fireste, care intra in crapaturi. O sa pun poze pe masura ce o sa aplic culorile.
 
daca tot nu pot sa fac nimic pt ca am pus ceva roci si astept sa se usuce adezivul, am pus casele toate, provizoriu, am continuat liniile provizoriu si am pus la treaba animalutul de la ATHEARN CHALLANGERUL DCC. Merita efortul si trage ca o camila. 2 filmulete.

:D
 
se vede ca stii ce ai de facut...este super ce iese acolo.sigur am sa ma inspir din munca ta.multumim pt informatii si fotografii.
 
Am inceput cu coloratul reliefului, asa arata dupa 2 maini de ceva vopsele diluate la greu.Merg cu culori foarte spalacite, in mai multe maini pana ajung la ceea ce doresc. La fel, pete aleatorii de diferite nuante si concentratie.


 
:D stai sa vezi cand o sa fie gata complet.Am tras si toate firele si cablaraia care am crezut ca o sa intre la modernizari in urmatorii 20 de ani. acuma dureaza mai mult ca e iarna si se usuca mai greu, chiar daca in casa e cald. dau o mana de culoare, astept, mai dau una, samd.O sa mai pun ceva poze pe parcurs.
 
fasa gipsata plus stanci turnate in ipsos si apoi macelarite sa se aseza cum trebuie in macheta. dupa ce se usuca bine de tot incepi cu vopselele.
am vreo 3-4 mulaje de cauciuc de la woodland plus altele facute de mine cu latex tot de la woodland si fasa chirurgicala.
:D
 
bleah, noch?
:-? M-am prajit odata pe net cu ei, cu niste copaci. Noroc ca am avut cui sa-i dau la pret bun si asa am scapat urgent de ei. imi place ce e tehnica germana, da la capitolul materiale de teraformare nu dau 2 bani pe ei. sant false, plastic curat si atat. E drept ca au preturi buna, da mie nu imi place ce fac ei, ar trebui sa mai muncesti vreo 200---300 ore sa le faci ca sa arate cu ceva real. La capitolul frunze si iarba, la fel. Se vede de la 10 m ca e burete tocat si vopsit. prefer pe altii, nu le mai dau nume sa nu sune a obsedat de ei, da asta e adevarul, am facut cu ele orice si mi-a placut. si credema ca sant foarte pretentios la asa ceva. ar mai fi AMSI, da sant prea scumpi, trebuie sa fii donald trump sa poti face ceva mare si misto. de la aia de unde iau eu nu mi-a ramas aproape nimic pe care sa nu il am sau sa nu il fi incercat. merita toti banii. :D






astia erau. in poza dau bine da cand pui mana pe ei, o iei razna. :(
 
realizare super la copacii aia; ma rog, se cam vede plasticul din trunchi, posibil si de la blitz, dar in rest juri ca-s naturali; la noch ce-i drept cam arata a plasticaraie de la cap la coada, dar asta e oferta din romania...
 
aia de mai sus sant de la noch, si nu mi se par prea ieftini. uite poza cu pom facut cu materiale woodland. iei armaturi, le vopsesti pui scamele lor si iese asa ceva. mie nu mi se par scumpi fatza de noch, problema e ca eu ii iau direct de la woodland din state, la pret bun de tot. aici nu stiu distribuitor de asa ceva, da serios, adica sa nu tina cu ursul. uite poze daca vrei fac si socoteala cat vine sa-i faci.


asa arata armatura, o punga cu 28 armaturi cu dim de 10---13 cm inaltime e 12,99$
vopselele sant 2,40 $ setul. foliajul e 4,79$ 60 sq. inch, un pachet. il intinz de te plictisesti. Uite si ce iese de banu asta;
armaturi vopsite

asia sant buni de pus la munca.







;-)
 
alta viata, arata mult mai realist (mai putin suportul, care presupun ca e doar pentru cand il faci, apoi se scoate); deja parca eram in padure, cu tot cu blitzul ... jos palaria
iar ca pret nu pare deloc mult, avand in vedere ca niste plastice de la noch sunt cateva sute de mii bune (si sunt si plastice, si putine); singurul avantaj e ca daca ti-e lene sunt deja facute, dar cam atat ... de fapt uitam ce e mai important: se gasesc prin romania minunata noastra tara
 
Daca tot asteptam sa se usuce ce am mai facut azi si ieri, am mai facut niste poze. Scuzati materialele imprastiate pe ea, da e in lucru. Pana la urma am decupat prin spate si laterale, in zona tunelelor, ca sant lungi si mai trebuie curatata din cand in cand linia. Nu vreau sa ma gandesc la un accident in tunele, o deraiere.Pana acum la teste, a iesit bine, le-am alergat pe toate la 110% cu vagoane la greu si trase si impinse si nu s-a intamplat nimic. Da preventiv, am dat totusi gauri. Am folosit de la woodland un material de facut drumuri, seamana cu un ipsos, da nu crapa deloc si adera foarte bine direct pe polistiren,Cu ala am facut fundatia strazilor si a orasului.cand se va usca il voi colora cu asfalt si ciment.Cam asa arata.
















Mai e de retusat pe langa portaluri si piciorul podului, da inca se usuca adezivul. :D
 
atlas cod 55 pe pat de balast de la woodland si balast tot de acolo.sant linii flex. :|