diorama lui gamitzu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Cteva poze macro:

Din greseala am scapat ceva licoare uleioasa de sters liniile, conductalube, sub jgheabul de alimentare cu apa a locomotivelor. A ramas patat si acum arata ca terenul ud care nu se mai usuca. :lautar:







 
gamitzu a spus:
[...]
Din greseala am scapat ceva licoare uleioasa de sters liniile, conductalube, sub jgheabul de alimentare cu apa a locomotivelor. A ramas patat si acum arata ca terenul ud care nu se mai usuca. :lautar:

Asta adauga un plus de realism. Suna a pleonasm dar e normal sa fie apa in zona turnului de... apa :)
 
Politia isi face treaba. Cam greu de gasit si uniforma la politai si masina in ton cu vremurile de pe diorama, dar nu imposibil.

:D
 
Bachman spectrum 1340 CHESAPEAKE & OHIO ajunsa la statia de incarcare carbune.





O locomotiva cu multe detalii aplicate, rulaj si tractiune deosebita. Cam zgomotoasa la angrenaje in primele ore de rulaj, a mea are numai vreo 2 ore maxim de rulaj. Se spune ca dupa 20-30 de ore de rulaj zgomotul dispare complet.

 
O vedere mai de sus a orasului.


Una din trecerile la nivel.


O bunicuta isi ia singura bagajele din portbagaj, probabil ca nu s-a inteles la ciubuc cu hamalul :D


Peronul garii.
 
Te astept cu Dragos. Nu prea tarziu ca s-ar putea sa o intind mai devreme decat am anticipat eu :D
 
Muncitori care repara probabil o teava sparta si pietoni care trec agale prin zona.

 
Asteptand la bariera:



Un Bachman Spectrum 2-6-6-2 articulat isi ia portia de carbuni.



Case napadite de vreme: :D





 
Salut,

asa cum ai observat sper, urmaresc cu atentie postarile tale si ma inspir din imagini in propria-mi munca. Asa ca sper sa nu te deranjeze o observatie de detaliu pe care nu ma pot abtine sa nu o scriu: in USA si CA dunga de separare intre sensuri este galbena, nu alba. Cand conduci ai mereu pe stanga galben si dreapta alb. Asta te ajuta mult pe sensurile unice. Daca ai galben in dreapta....e de rau.
 
:D Stiu Cataline, ai dreptate. Primele incercari au fost cu dunga galbena si arata bine, Din pacate markerul cu vopsea galbena a avut hibe constructive si s-a golit peste noapte in borcanul unde statea. Nu am mai avut altul si am fost nevoit sa refaac asfaltul si sa fac dungile cu alb, astea avand din belsug. Sant de la Testor, la fel ca cele galbene. Neavand timp sa astept pana cumpar alt galben, am renuntat la idee si am trecut pe alb. Uite ceva poze de pe vremea cand erau galbene pe centru si albe pe margine.






Acum cu atatea puse pe diorama mi-e greu, pote nu imposibli. Cine stie, intr-o zi poate dau jos masinile, asfaltez si rectific :evil: In oras sant cu galben ca acolo sant aplicate dungi gen dry decal.