diorama lui bogdan_g

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut. Imi poti spune ce sine ai folosit la curba pe care ruleaza aburoasa cu cele 2 vag.(curba cea mai mica). Ce diametru are? Ca eu incerc sa pun o curba la mine pe 68,5 cm si nu prea imi iese. :(
 
r1 (piko), iar acolo nu vor ajunge niciodata alte vagoane sau locomotive decat cele scurte care nu au nicio problema pe raza asta. despre diametru ... la mine cercul respectiv are 67 cm
 
Ai muncit ceva in weekend,cate straturi ai pus pe munte pana acum?arata foarte bine.Spor la treaba
 
... despre straturi ... nu stiu exact. cert este ca primul este o perdea (material similar tifonului, pt ca tifon nu am gasit) care acopera toata suprafata. peste asta ... am pus ceva straturi de servetele. astept sa se usuce bine dupa care am sa rastorn muntele si am sa lipesc si prin interior alte cateva, astfel incat panza sa ramana cumva la mijlocul hartiei. nu stiu inca cum se va comporta (sub el nu am structura de rezistenta ... )
 
La un relief de acest gen o sa-ti trebuiasca foarte multe stanci, asa ca atentie la rezistenta structurii! Bafta!
 
mda ... asta este o problema ... nu stiu inca cum am sa fac structura de sub munte ... am deschideri destul de mari ... sub el fiind multe linii (adica 3 dar la distanta destul de mare intre ele ... multumesc oricum pentru sfat. am sa tin seama de el
 
Daca pui mai multe straturi de servetele sau ziare cu aracet, minim 10 straturi, poti sa dai si cu ciocanul, ca se crapa/sparge foarte greu. Am testat!
 
adica nu as mai avea nevoie de stalpi pe sub el ... nu ?
am sa mai pun astazi cand ajung acasa cateva straturi sa vedem ce iese ...
 
oricum am sa mai pun si pe interior ceva ziare ... poate le vor citii calatorii din vaogoanele deraiate ... in munte ...:D
 
...nu uita de iesirea din munte printr-un canal vertical.....asa ca in filmele cu trenuri.... :D :D :D


apropo' de munte.... ma bate gandul sa folosesc banda de plasa care se foloseste la astuparea crapaturilor mici din pereti.....Hai ca se gaseste la materiale de constructii.....si este si autoadeziva.....
 
initial am fost si eu tentat ...dar asa cum am mai spus ... am gasit o perdea a carei suprafata era ceva mai mare decat muntele meu. cu banda ai sa te chinui mai mult cred
 
shikanne a spus:
apropo' de munte.... ma bate gandul sa folosesc banda de plasa care se foloseste la astuparea crapaturilor mici din pereti.....Hai ca se gaseste la materiale de constructii.....si este si autoadeziva.....

De ce nu folosesti plasa, la fel ca banda numai ca nu este autoadeziva, pentru armarea captuselilor din polistiren?
 
robert are dreptate,dupa cateva straturi bune de servetele si ziare cu aracet,nu mai este nevoie de nicio sustinere si daca mai
amesteci si ceva ghips in aracet,atunci iti va trebui un picamer sa spargi muntele :p

banda adeziva da rezultate bune pe suprafete mici.unde suprafetele sunt mai mari,plasa de sarma sau de orice gen(maleabila
sa fie) este mai indicata.