Concurs AF Concurs Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Am uitat sa precizez, m-am uitat la toate lucrarile si mi-au placut toate dar , cea a lui Cosmin a fost de departe cea mai complexa si migaloasa , din cauza asta nici nu a reusit sa termine la timp cum scria in regulament. El a plecat de la roti si un sasiu pe cand celelalte locomotive au avut sasiul de-a gata , carcasa de-a gata .
Pacat ,cred ca se putea da un premiu de consolare totusi ,pentru munca depusa , dar asta nu stabilesc eu.
 
Buna seara,

@AmintiriFeroviare, serios, asta când s-au întâmplat?
Toți membrii forumului ' în sus și-n jos' de lucrarea lui Cosmin. Se poate măcar un premiu special ținând cont că "membrii" i-au votat lucrarea lui Cosmin?

Ar fi fost putin ridicola aceasta situatie cand ai un singur participant si il mai supui la vot. Asa cum am mai spus din pacate lucrarea lui Cosmin oricat de mult ne-am fi dorit cu totii nu a putut intra la jurizare nefiind completa.

Din regulamentul concursului:
" Ne rezervam dreptul de a adauga noi categorii si noi premii in functie de lucrarile care vor fi prezentate (cladiri, instalatii, teraformare, elemente arhitecturale, imbunatatitri ale modelelor de fabrica ).Important e sa avem activitate."

Amintiri Feroviare a scris: "@cosmin78 Am urmarit cu interes lucrarea si o voi urmari in continuare. Te felicit pentru indemanarea cu care lucrezi si de asemeni pentru acuratete informatiilor folosite la elaborarea proiectului tau. Asteptam si finalizarea :) "

Consider ca intentia noastra a fost clara insa dorim o finalizare la fel ca toti cititorii.

Suntem OK acum?
 
  • Like
Reacții: felippe
Buna seara,



Ar fi fost putin ridicola aceasta situatie cand ai un singur participant si il mai supui la vot. Asa cum am mai spus din pacate lucrarea lui Cosmin oricat de mult ne-am fi dorit cu totii nu a putut intra la jurizare nefiind completa.

Din regulamentul concursului:
" Ne rezervam dreptul de a adauga noi categorii si noi premii in functie de lucrarile care vor fi prezentate (cladiri, instalatii, teraformare, elemente arhitecturale, imbunatatitri ale modelelor de fabrica ).Important e sa avem activitate."

Amintiri Feroviare a scris: "@cosmin78 Am urmarit cu interes lucrarea si o voi urmari in continuare. Te felicit pentru indemanarea cu care lucrezi si de asemeni pentru acuratete informatiilor folosite la elaborarea proiectului tau. Asteptam si finalizarea :) "

Consider ca intentia noastra a fost clara insa dorim o finalizare la fel ca toti cititorii.

Suntem OK acum?

@AmintiriFeroviare Nu suntem chiar OK. Ce ați citat din regulament nu spune nimic de cât de completă să fie lucrarea, de fapt nu spune nimic.

Plus că:
Lucrarile care vor intra in concurs vor fi cele la care se va incepe lucrul de astazi 24-03-2020 si nu se i-au lucrarile deja incepute.
Da?
 
@AmintiriFeroviare Nu suntem chiar OK. Ce ați citat din regulament nu spune nimic de cât de completă să fie lucrarea, de fapt nu spune nimic.

Plus că:

Da?

Îi dați lui Cosmin premiu special si suntem ok. Ne arată si el lucrarea ca de terminat o termină sigur, se respectă SI votul forumului si toată lumea e împăcată. Iar data viitoare când mai faceți un concurs o să participe mai mulți încurajați de cum s-a terminat ăsta.
 
Ok. Vox populi. Cateva ganduri repede.
Rog adaugati cate un vot fiecarei lucrari din partea mea, de pe mare mi e imposibil.
Care este culmea esecului? Aparent sa concurezi impotriva ta si sa pierzi.
Dispariția lui Cătă de pe forum e un moment de cumpănă si e inca un cui batut in sicriul acestui forum. Felippe de asemenea. Nu te am cunoscut dar imi vei lipsi. Parerea mea e ca ar trebui sa faceti tot ce va e in putere sa il aduceti inapoi pe Catalin, prin orice mijloc, ca si cand insasi existenta acestui forum ar depinde de asta, ceea ce nu e departe de adevar, asa se vede din exterior.
Pace. Be safe. Purtati masca. I love you Catalin Pavel.
Ne vedem la urmatorul concurs sa va iau si celelalte premii. In august ajung in tara, va contactez atunci pentru ridicare premiu.
Ion Lucian
 

Atașamente

  • 20200717_032556.jpg
    20200717_032556.jpg
    187,8 KB · Vizualizări: 20
Da, Lucian! Am aflat cu tristete de plecarea lui Catalin, de Felippe speram sa fie zvon. Amandoi personaje si persionalitati marcante inca din 2012-2013 cand m-am inscris in acest forum, oameni de la care am invatat in primul rand acceptarea diversitatii si fundamentarea oricarei lucrari, chiar si a celor fanteziste. Cred si eu ca ar trebui ca acesti doi oameni - Oameni - sa fie captati inapoi. Nu sunt oameni orgoliosi, nu sunt oameni refractari, dimpotriva au plecat datorita faptului ca au o limita a decentei de care ar trebui sa tinem toti seama in viata noastra...
 
In atentia administratorului acestui concurs,regulamentul spune ca... "doar pe forum". Pe langa faptul ca nu a fost respectata de la inceput aceasta conditie, prin postarea imaginilor pe flickr (care functioneaza destul de bine ca o platforma sociala), acum avem si pe Facebook.



10.JPG

1.JPG2.JPG3.JPG4.JPG5.JPG7.JPG8.JPG9.JPG
 
  • Like
Reacții: gamitzu
Postat pe Flickr pentru ca nu știu alta posibilitate de a pune poze undeva in rezoluție mare, și apoi sa împart linkul.
apoi ca postez eu poze pe FB, ce treaba mai are cu regulamentul, odată ce concursul s-a terminat ?
 
Scrie ca lucrarile nu vor fi prezentate pe alte forumuri sau retele sociale ,altfel se ajunge la descalificare.
Si eu inteleg ca treaba asta a fost pe perioada concursului , acum ca masa s-a mancat, vinul s-a baut si premiile s-au dat, fiecare face ce vrea cu pozele , regulamentul a fost valabil doar pe perioada concursului, nu se specifica , concurentul dupa deces i-a cu el in groapa si stickul cu pozele de la concursul AF models, sau il lasa in seif si se desecretizeaza dupa 50 de ani.
Este doar o parere personala .
 
Ultima editare:
  • Like
Reacții: Radu161
Buna seara,

Regula cu privire la prezenatrea lucrarii doar pe forum a fost valabila doar pe timpul desfasurarii concursului. Ca la orice alt concurs dupa terminarea acestuia fiecare este liber sa faca cedoreste cu aceasta.

@Laur_N_Balaur Inteleg din postarile in mediul on line ca premiul tau nu a ajuns in conditii optime. Coletul a fost pregatit de subsemnatul si locomotiva era in conditii perfecte; a fost trimis cu asigurare care ar fi acoperit contravaloarea acestuia in caz de deteriorare. Pana la ora la care scriu acest post nu am primit din partea Dv. nici un fel de mail cu privire la acest fapt. Acest lucru ar fi ajutat la procedura de despagubire din partea curierului.

As dori sa mai adaug cateva randuri in nume personal

In contextul epidemiei si a distantarii sociale scopul principal ala cestui concurs a fost acela de a revitaliza acest forum si de a recrea un spatiu virtual de intalnire mai ales in prisma faptului ca adunarile, expozitiile si intalnirile intre pasionati au fost interzise peste un anumit numar de persoane.
Regulamentul s-a dorit din start unul cu cat mai putine reguli pentru a facilita accesul a cat mai multor persoane la concurs chiar si la o categorie care nu era specificata in mod expre in regulament. V-a spun sincer ca erau pregatite alte patru premii diferite in eventualitate aparitiei oricarui subiect pe forum care trezea interes si crea discutii.
Din pacate asa cum s-a vazut cu greu am reusit sa acoperim o parte din categoriile deja enuntate in regulament.

Multi useri nu sunt in tara sau pur si simplu nu s-au conscut cu alti membri ai forumului si simpla apartenenta la acest forum si intalnirea in acest spatiu virtul, multora ne ofera satisfactie prin schimbul a doua fraze la sfarsitul unei zile obositoare de munca.
Am vazut si citit subiecte noi de la useri mai vechi sau mai noi, conturi resuscitate si readuse la viata, persoane emblematice din lumea modelismului sau a cailor ferate adevarate revenite in randul useri-lor lucru care m-a bucurat dar nu pot sa nu remarc aciditatea cu care se raspunde la postari, ironia si uneori chiar si rautatea. Sunt obisnuit cu critica si toti ar trebui sa fim obisnuiti cu ea atata timp cat este constructiva si vine din partea unor persoane avizate. Si in urma cu 4-5 ani se discuta in contradictoriu insa se discuta pe subiecte clare si cu argumente astfel incat dupa 3-4 pagini de scris se ajungea la o concluzie si la un numitor comun insa in ultimele doua-trei luni mi se pare ca multi au uitat si de respect si de educatie.

Nu inteleg de ce atunci cand o persoana in masura sa ofere date tehnice si istorice despre un model nou vine criticata si aproape batjocorita pe ideea ca o face pe desteptul.
Nu inteleg de ce persoane care contribuie iarasi probono la buna functioanare si la faptul ca nu se pierd informatii pretioase de pe acest forum sunt luate peste picior.
Nu inteleg de ce persoane care sunt trecute de jumatatea mediei de viata pot reactiona in modul cel mai copilaresc posibil.

Se cauta tot timpul diferite scuze pentru un comportament anormal intr-o societate civilizat din care tot noi ne batem cu pumnul in piept ca vrem sa facem parte.

Oare doar atat putem?


Adrian
 
Ultima editare:
Buna seara Adrian,

Multumesc pentru precizarile privind regulamentul, sper ca asa sa nu mai existe intrebari.

Ca sa fiu sincer, si eu mi-am pus exact aceleasi intrebari ca si tine. Nu am gasit pana acum raspuns, probabil nici nu am cum. Exista orgolii, exista caractere diferite. Mai deunazi cineva vedea aici "cuie batute in sicriul forumului". Eu prefer sa vad un forum care traieste, poate chiar mai mult ca inainte si iti multumesc din inima pentru ca prin actiunea ta ai adus si tu o piatra la edificiul revitalizarii acestuia. Stiu ca nu sunt singurul care gandeste astfel si sper ca vor mai urma asemenea initiative si pe viitor.
 
Salutare! Din motive obiective, si deloc opozabile organizatorului, ieri am primit si eu din partea AF premiul. Pe aceasta cale vreau sa mulțumesc tuturor, încep cu Amintiri Feroviare și continui cu prietenii care m-au incurajat, mulțumesc sotiei (da, si ea m-a sprijinit mai ales ca in acele zile de pandemie cu școala online trebuia sa ne împărțim care pe unde...).

Legat de cuiele la sicriu...personal am venit cu un ciocanel de scos cuie... Imi voi prezenta aici lucrarile, ulterior pe FB cu link catre aici. Acest forum ramane!
 
personal am venit cu un ciocanel de scos cuie... Imi voi prezenta aici lucrarile, ulterior pe FB cu link catre aici. Acest forum ramane!

Imi permit o remarca de ordin general, care are de-a face si cu tematica concursului AF: a participa intr-o comunitate de pasionati, fie ea reala la masa din subsol sau din bucatarie sau virtuala asa cum este acest forum nu este un mod de a castiga "stima si mandrie" si nici o platforma de prezentare pentru personaje egocentrice. Este un mod de a imparti pasiunea, experienta sau modul pe care il are fiecare de a vedea lucrurile cu ceilalti. Cand participi la o asemenea comunitate nu o faci pentru tine ci pentru comunitatea in sine.

Nu-mi place sa vad o lume formata din profesori si discipoli, din monstri sacrii si plebe, ci din oameni care se implica dupa cat pot si arata ce pot. Respect valoarea si valorile in sine si le promovez, insa asta nu inseamna ca o persoana e mai importanta ca alta. A fi membru intr-o asemenea grupa este pentru mine sansa de a servi ca exemplu. Nu-mi postez colectiile ca sa ma laud ca le-am strans, ci pentru ca vreau sa-i motivez si pe altii sa aiba colectii bine structurate si cat mai bine puse in valoare. Nu-mi postez fotografiile de trenuri reale ca sa ma mandresc cu ele, ci pentru ca imi place sa povestesc in text si imagini ce am trait si gandesc ca i-as putea motiva si pe altii - fie ca e vorba de cutare sau cutare revista cu tematica feroviara sau un forum. Nu-mi postez modelele pe care le-am realizat ca sa arat ce pot, ci ca se poate si daca pot eu poate oricine. De aceea ma bucur foarte mult cand oameni vin sau revin sa puna o piatra la edificiu si nu suport atunci cand cineva isi ia jucariile si pleaca din mandrie personala.

Orice ciocanel de scos cuie, cat de mic, ajuta. Nu pot decat sa ma bucur de afirmatia ta, @bogdanra .