Concurs AF Concurs Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Felicit firma Amintiri Feroviare pentru initiativa si as dori sa adaug aici un nou punct pentru concursul deja initiat:
Cea mai reusita cladire CFR realizata in aceasta perioada va fi premiata cu setul Sachsen Modelle 14009 Balkan Express.
Va doresc tuturor multa sanatate, rabdare si ramaneti acasa
Cladiri CFR doar? adica din administratia CFR din orice perioada, sau feroviare de pe actualele linii CFR? Sau orice cladire feroviara? Multumesc
 
Salutare! Pentru ca am zis ca nu vreau sa ies din categoria enuntata de @Luci402 (adica cladiri CFR - fara interpretabilitate) si pentru ca diorama mea o cere de doi ani de zile am luat taurul de coarne si am hotarat sa aduc la scara TT o gara din Dambovita, punct terminal (si terminat de politica CFR), si anume gara Pietrosita. Castelul de apa este oarecum facut deja si nu il voi reface deocamdata. Intru in concurs numai cu cladirea principala. Multumesc pentru ajutorul direct si/sau indirect lui @Radu161 , lui @LDH si familiei, caci cu ei m-am deplasat acolo pentru poze. Una din poze va arata si data de azi, 19 aprilie.

IMG_0092.md.jpg IMG_0093.md.jpg IMG_0094.md.jpg IMG_0095.md.jpg
 
Interesant proiect si unic. Voi urmari cu atentie. Spor
Multumesc, dar vin cu precizarea ca unicitatea rezida doar in scara. Proiectul a mai fost elaborat la H0 in trecut de LDH si de Radu Popescu. Inedit pentru mine este ca voi lucra din cutter ;-(
 
  • Like
Reacții: cosmin78
Buna seara tuturor,

Intrucat in aceasta seara v-a inceta starea de urgenta si marea majoritate a proiectelor incepute de la data inceperii concursului nu au fost finalizate v-as propune daca sunteti deacord sa prelungim concursul cu inca 30 de zile pana pe 15 iunie. Mai ales ca si asa numarul participantilor la concurs nu este foarte mare.

La sugerimentul catorva membri ai forumului pentru a asigura transparenta totala desemnarea castigatorilor se va face prin vot acordat de membrii forumului.

Am rugamintea ca toti participantii la concurs pentru sanse cat mai mari sa isi documenteze cat mai bine lucrarile.

Adrian
 
link-ul cu modelele mele.
deoarece pasii lucrarilor sunt aceeasi, am decis sa fac ambele locomotive in paralel.
Incepute pe 25 martie, finalizate pe 11 iunie

 
  • Like
Reacții: bogdanra
  • Like
Reacții: Laur_N_Balaur
Buna seara tuturor,

Concursul Amintiri Feroviare s-a incheiat.

Din pacate cum probabil ati constatat cu totii abia daca avem cate un participant pe fiecare categorie.

Concursul s-a dorit de la bun inceput a fi un prilej de a strange randurile in timpul pandemiei in jurul hobby-ului nostru comun si totodata o revitalizare a acestui punct de intalnire in spatiul virtual.

Am urmarit cu interes toate lucrarile de la toti participantii carora le multumesc pentru participare si totodata doresc sa ii felicit pentru munca depusa.

@Laur_N_Balaur as avea o rugaminte:

Chiar daca esti singurul participant care a terminat lucrarea te-as ruga sa ne detaliezi mai mult (cel putin asa era si in regulament). Sunt sigur ca sunt multi colegi de forum care ar dori sa stie spre exemplu cum ai finisat carcasa, cum ai aplicat grundul si vopseaua (poate si o fotografie din timpul lucrarii) confectionat barile din metal, cum ai vopsit dungile sau ce mecanica ai folosit. Asteptm cu interes.

O seara buna tuturor.
 
Bogdan, sa știi idea ta nu e prea departe de ce am eu de gând. Un LDH va trage o garnitura de TE-uri Ploiești-Târgoviște. Deci aproape de Pietrosita
 
  • Like
Reacții: bogdanra