Colectia lu' Robert

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Inca nu e atit de rau. Ma tem ca la iarna va fi si mai groasa treaba cu criza.

Pina la noi vremuri ne limitam la ce avem.
 
Bine, hai cu mesajul nr. 1000!
Ca tot ma mananca placajul si intru pe forum, vreau sa lamuresc un lucru, ma tot contrazic cu cati prieteni.
Este vorba de vagonul electric de la TRIX

Multi mi-au spus ca este epoca III si ca nu este epoca II. Ca sa nu mai existe discutii pe aceasta tema uitati-va la anul de revizie.


Eu zic ca este epoca II.
 
Gata fratiilor, am revenit!
Dupa ce am trecut prin cateva momente grele, am reusit sa ies cu capu' la suprafata. Multumesc pe aceasta cale celor care m-au sprijinit in demersurile mele in tot acest timp.
In acest moment colectia mea este zero, nu mai am nimic, am sa pastrez totusi tot ce am postat pana acum, ca amintire si ca o continuitate la povestea mea.

Deci, am tras linie si o iau de la zero.

In acest moment sunt in aceasi dilema pe care am avut-o atunci cand am inceput cu acest hobby, epocile si inmatricularile! Cred ca am sa urmez exemplu' lui obiwan. Cumpar ce-mi place, fara sa mai tin cont de o anumita epoca. Cand colectinam doar K.Bay si DRG, plangem dupa alte modele din alte epoci si inmatriculari.
 
@ Robert...sir....

eu zic totusi sa te (axe):D zi chiar pe un segment al unei epoci :)

dar...gusturile nu se discuta :)

Mihai
 
Multumesc frumos, tuturor!

Prima achizitie este setul 21236 de la Trix. Este vorba despre trenul istoric "Adler"
Acu' figureaza ca epoca IV.
Locomotiva este integral metalica si are decodor digital DCC cu compensare de sarcina. Merge impecabil.




Am gasit si un filmulet de prezentare:
http://www.youtube.com/watch?v=4M-R41GsT9I
Poate imi spuneti si mie cum au reusit sa faca filmarea in timpul mersului. Mai impresionat, poate facem si noi asa ceva. Merita vazut filmuletul.

O mica corectie: Asa cum vine asa pleaca din colectia mea. Dupa un studiu amanuntit, mi-am dat seama ca nu este pe gustul meu.
 
Simplu!

Asa ceva a mai facut Florinn la Trainsilvanya Club. Cred ca aici pe site, undeva la istoria site-ului gasesti asemena filmari, facute in vara 2005/2006/2007 la CAP.

Filmarea de sus e de pe diorama, pe o linie pararlela, camera cred ca a stat pe un vagon platforma, legata cu banda scoth.
Jos la fel.

Intr-adevar a lucrat cateva ceasuri, pana a reusit sa focalizeze si sa sincronizeze vitezele asa cum a vrut, dar efectul este spectaculos.
 
E vorba despre o diorama rotunda, care se roteste in sens opus trenului. Vitezele sunt sincronizate si trenul (locomotiva) sta pe loc fata de camera, desi se deplaseaza pe diorama.
 
Dar ce s-a intamplat domnu' Robert cu colectia cea frumoasa?te-ai chinuit atata timp sa faci rost de ea....
 
Trimis: 28 Jan 2011 08:16
Gata fratiilor, am revenit!


Trimis: 28 Jan 2011 13:07
Prima achizitie...



Da stiu ca nu pierzi timpul :lol:
Succes in refacerea colectiei.
 
Felicită’ri pt. revenirea în forţă’! Poţi fi un exemplu pt. mulţi ce sper㒠la alte vremuri. Evident, cea mai bun㒠soluţie ar fi s㒠cumperi ce-ţi place şi cât te ţin buzunarele. O întrebare am, locomotiva e cumva prea uşoară’? Vezi min 2.44 - 2.47. Multe achiziţii cât mai plă’cute ţie.
 
esti pe calea cea buna, trenurile fi-vor cu tine! pana la epoca 6 mai ai un pic de tras, mobilizeaza-te!
 
Chiar eram un pic descumpanit cand te-am auzit vorbind de LEGO :D - ma gandeam... cat de tare te-ai lovit la cap ?....bine-ai revenit. Iti doresc cat mai multe modele care sa-ti umple inima de bucurie indiferent de epoca...
 
Gogule, daca tot zici ca nu mai vrei sa te axezi pe o epoca anume, iti fac si eu o recomandare. Momemtan o vrem si eu si vali Obiwan; poate ca daca cumparam 3 bucati, astia de la Brawa o sa ne faca o reducere. Mai jos, link-ul catre model:

http://www.brawa.de/en/products/h0/locomotives/diesel-locomotives/42700-diesel-locomotive-gravita-15bb-werkslok-voith-turbo.html