48 de ore este destul de mult.
Am cerut un bilet cu 2 adulti, 4 copii si o masina mică (marimea unei familii de turci tânără).
Total 2246 Euro, la care se mai adaugă păpica de pe drum, sucul la copii, etc...
Iar cu avionul Lufthansa, am făcut o căutare pe net şi mi-a dat de la Dusseldorf la Istambul cu tot cu taxe 1476,22 Euro
Cu avionul la cantitatea asta de persoane ieşi cu o economie de 800 de euro, cu care îţi închiriezi în Turcia o maşina pe 3 luni, dar faci numai 4 ore nu 48 de ore.
Avantajul trenului e că poţi căra la bagaje cu cadouri de rupi maşina/trenul, şi nu plăteşti taxa de greutate, pe când la avion te rupe cu 1 până la 10 euro/kg (depinde de companie) suprataxa pe bagaj.
Al doilea avantaj al trenului este faptul că au şanse mici să-şi lase oasele prin Serbia/Bulgaria rupţi de oboseală după 2-3000 km de condus, cu trenul ajungând întreg şi mai odihnit în patria mamă.
Tare ideea turcilor.
Poate se gândesc şi ai noştri la o navetă Madrid-Bacău-Chişinău