Noutati de la targ - Nßrnberg 2011

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
IonutTrif a spus:
Eu astept cu nerabdare informatii de la cei care sunt la targ. Pot sa ne ofere informatii oficiale aflate direct de la producator.


asa este, sa speram ca vor veni cu detalii cat mai repede!
 
buna,

vor veni si detaliile de la targ atunci cand cei de la targ se vor intoarce in tara ;)

informatia de azi de la standul NMJ este clara, nu se poate preciza pentru moment nimic despre proiectul 060EA pentru ca acesta este inghetat (probabil ca inca nu s-au hotarat sa anunte ca s-a renuntat definitv la el.)

bineinteles, vagoanele MAV sunt acolo insa nu este nici o urma de EA, nici poza si nici altceva.
 
Si in acest an se pot vdea multe modele interesante la Spielwarenmesse, cel mai mare targ international de jucarii din lume, aici pavilionul 4A este rezervat in intregime trenuletelor.

Pentru inceput un filmulet :
http://www.youtube.com/watch?v=crASHav2b-U
 
Salut,

cateva informatii despre modele care ne intereseaza cel mai tare,
cele CFR.

Vagonul T2s va fi livrat imediat dupa targ, el arata asa:



Ce trebuie spus, cei de la AF s-au tinut de promisiuni, multe inscriptii pe agregate, inscriptii pe boghiu (in pozele de sus modelul care este un prototip nu are boghiurile finale), fotodecupaje, interior detaliat.

Marea noutate o reprezinta set-ul de 3 vagoane de tipul AVA200 salon, in vopsirea noua CFR, albastru + gri (ep. 6)
Setul este compus din vagon cl 1 si doua vagoane cl 2 si va fi disponibil in iulie/august la un pret de aproximativ 90-95 euro.

Ulterior va aparea si vagonul ava200 cu bar, in aceeasi schema de vopsire.

Cateva poze cu prototipurile acestor modele:



Interioarele (prototipul nu are inca varianta finala de vopsire a interiorului):


O noutate fata de versiunile anterioare ale vagoanelor ava200 ar fi faptul ca acestea au boghiuri noi, cu culegere de curent.



Dar probabil ca cea mai importanta noutate o reprezinta vagonul de marfa CFR,
deocamdata fara termen de livrare stabilit.

Trecem la auto unde de la Herpa avem Gas 69 verde din 1953 (aro / IMS) cod 024792 (10.50 euro):
(foto: herpa)

De la Brekina avem pentru prima data Dacia 1300 (nu renault 12!) in doua variante de vopsire.

cod 14510

(foto: ebay)

cod 14509

(foto: ebay)

pret lista 10.90 euro.
 
Grozave vestile, frumoase pozele, astept cu nerabdare sa intru in posesia lor :lol:
Multumim pentru informatii si mai asteptam! Cum e vremea p-acolo
:?: :!:
 
se pare ca sta sa ploua cu modele romanesti ;-).

intrebare legata de t2s: tampoane functionale? culegere de curent? placa de trecere intre vagoane (de la capete) mobila? ce se vede?
 
O da, mult asteptatele ava albastre, dar nu stiu ce sa zic, am o senzatie destul de stranie, le asteptam de atata timp (nici nu stiam pana acum cateva zile ca sunt in plan), si totusi cand le-am vazut parca ceva lipseste (nu stiu daca e vorba de decaluri sau exact ce, poate totusi e oboseala de vina, ca deja e 1 si sunt treaz de nici nu mai stiu de cand :D).
Ma mira un pic pretul, mai ales ca zici ca vine cu culegatoare de curent (si cum se stie orice e in plus se adauga la pret). Ma asteptam pe la cca 420-450 de ron setul, dar daca e un pic mai ieftin atunci cu atat mai bine. Pacat totusi ca de abia prin august apar (bine ca daca stau sa ma gandesc, numai bine de pus banii la ciorap pana atunci).
 
Neh, hai ca m-am mai trezit un pic, m-am uitat la pozele din pliant, m-am uitat din nou la prototipuri si m-am mai linistit. Lipsesc ce-i drept decalurile, sper sa fie si ceva o tabela de afisare electronica pe decal, sunt diferente de unghiuri de pozare, dar si de lumina, dar in general e vorba cam de acelasi lucru, numai ca unul la 1:1, unul la 1:87. Gata, pot sa dorm linistit si sa visez la vagonele vagonele :p
 
Faine stiri de la corespondentii nostri de pe front:)
Sincer,eu m-as fi asteptat sa apara si o locomotiva noua dar,oricum ma bucur mult si de vagoane-de-abia astept sa apara!
Ia ziceti ,flacai,cum a fost pe la NMJ?
V-or salutat,v-or vorbit,v-or dat o cana cu apa,v-or pus la masa ca doara sinteti osteniti de pe drum?
Sau s-or facut ca ploua si ca nu stiu limba engleza?
Da'voi i-ati intrebat ce mai fac?Sau ,mai corect-daca mai fac ceva?
Ca sint oameni nacajitz care or dat bani inainte(ca la ......)...
Ca Ionut a postat pe Facebook o intrebare al carui raspuns....nu mai vine.
 
Salut,

Ieri am incercat de 3 ori sa stau de vorba cu NMJ dar erau "extraordinar" de ocupati :D

Poza de la Locomotiva 060 nu mai estem la ei in vitrina , steagul Romania disparut si el

Vedem azi daca sau mai eliberat de grija clientilor :D
 
Cica o sa apara aia clasica, desi sincer nu prea inteleg ce e cu ea, ca pana acuma nu e decat o poza in alb-negru. In afara de pantografe simetrice parca si logo-ul vechi, nu vad modificari majore (bine, zic in mare, pentru ca particularitati sunt multe la fiecare locomotiva in parte).
Iar despre nmj, pacat de ei ca s-au bagat la jocuri de astea ieftine, pentru ca ce au propus era chiar foarte interesant, dar din pacate sincer cred ca s-au desumflat in momentul in care AF are deja 3 modele scoase, iar ei nu au reusit sa scoata pana acuma nici macar un prototip.
Ar fi interesant macar modelele softronic sa scoata (astea noi), care momentan nu au concurenta (ce-i drept, nici cererea nu stiu cat de mare va fi ...)
 
Azi am fost la standul NMJ si am avut o discutie despre viitorul locomotivei 060 EA, am dorit in mod expres sa discut cu aceeasi persoana cu care am discutat si anul trecut.

Am aflat ca despre aceasta locmotiva vom putea discuta peste un an, pana atunci abia se va decide in ce directie va merge proiectul, inca e posibil un model Softronic, dar stiu ca pentru a concura modelele AF existente pe piata este necesar un model mai ieftin sau mai performant.
Ei mai asteapta plata unor datorii restante de la reprezentantul lor in Romania ( nu dau nume ) si au fost uimiti atunci cand au aflat ca acesta a incasat avans de la clienti pentru un produs aflat in faza de proiect :confused:
 
ce faci frate il ingropi pe mosh craciun ? :D

macar norvegienii sunt mai cu cap, asteapta si ei sa vada cum se linistesc apele, desi sincer pe segmentul ea momentan nu prea au ce face, piata e acaparata clar de af; poate cand se mai linisteste treaba si nu mai scoate af-ul modele, atunci sa fie loc si de altceva; nu ca la noi concurenta nu ar fi buna, dar sa pleci al doilea cu un handicap destul de mare nu prea suna deloc frumos

ma mir ca nu se mai baga nimeni la 060 da-uri, pentru ca vorba aia, nu a fost un succes varianta tillig, iar modele s-ar putea scoate cel putin 2 (varianta clasic si varianta albastra); ce-i drept, nu cu mosh craciun ca nu cred ca mai are cineva curajul de a incepe o noua odisee 060 DA tot cu minunatul personaj

iarasi, softronicul nu prea cred ca e viabil, pentru simplul motiv ca locomotiva e prototip pana la urma, deci automat mai scade cererea pe piata pentru acest posibil model; alte locomotive mai avem prin romania ? :D
 
imi dau si eu cu parerea si sint de acord cu macleod in ceea ce priveste DA-ul.
cit despre SOFTRONIC este o idee interesanta si banuiesc ca prototipul chiar daca este reprezentat de 2-3 modele in scasa 1:1 ar fii destul de atragatoare ca model 1:87...sau de ce nu, un model de LDH?!
multumiri celor prezenti la tirg!!!