Noutati 2021

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Asa am patit anul trecut cu Roco Vectron RailForceOne. La Roco aparea ca epuizata inainte cu vreo 3 luni fata de data anuntata a aparitiei. Am facut rezervare la unul din cele mai respectate magazine online din Germania si au reusit sa nu o onoreze nici ei. Am reusit sa o gasesc din intamplare in alt loc, online si nu am ezitat, dat fiind si pretul bun spre foarte bun. Cateva saptamani mai tarziu era in stoc in mai multe locuri, online. Ca o concluzie, din pacate trebuie sa stam la panda, mai nou, cu cardurile “armate”. Nu de alta, dar in ultima vreme au inceput sa fie vizbili samsari de trenulete si in Reich, vazut mai multe cazuri .
 
In cazul meu a fost pur noroc, inclusiv pretul, asa ca nu am vrut sa risc. In cazul BR23 (pe care, a-propos, mi-ar placea sa o am in colectie) cererea s-ar putea sa fie intr-adevar mare, iar magazinele sa nu fi pre-comandat toata productia degeaba.
 
"In legatura cu noutatea 2021 pe care o astept eu:

Roco Modelleisenbahn Products LOCOMOTIVES Steam locomotives 70250 Steam locomotive 023 040-9, DB

Products LOCOMOTIVES Steam locomotives 70250 Steam locomotive 023 040-9, DB
La ce se refera mai exact "Already sold out at factory / Your dealer has ordered"?
Vad acest status de cateva saptamani, desi suntem doar in cw 06. "

Pana la urma nu a mai ajuns nici la distribuitori nu se stie unde s-a epuizat, trebuia sa apara in saptamana 9 - 2021.
In aceeasi situatie sunt si alte modele .
 
Eu am intrat pe pagina si spune doar Curently not available, nu spune nimic ca nu se mai gaseste.
 
“Already sold out....” inseamna de obicei ca tot lotul a fost epuizat( chiar daca nu a fost produs, uneori).
 
"In legatura cu noutatea 2021 pe care o astept eu:

Roco Modelleisenbahn Products LOCOMOTIVES Steam locomotives 70250 Steam locomotive 023 040-9, DB

Products LOCOMOTIVES Steam locomotives 70250 Steam locomotive 023 040-9, DB
La ce se refera mai exact "Already sold out at factory / Your dealer has ordered"?
Vad acest status de cateva saptamani, desi suntem doar in cw 06. "

Pana la urma nu a mai ajuns nici la distribuitori nu se stie unde s-a epuizat, trebuia sa apara in saptamana 9 - 2021.
In aceeasi situatie sunt si alte modele .

Inseamna ca toate locomotivele care vor fi produse au fost deja comandate de distribuitori (magazine) si nu mai exista stoc la Roco pentru noi comenzi.

Dar asta nu inseamna ca toate au fost deja vandute catre clientii finali, multi dealeri comanda sa aiba in stoc fara sa aiba neaparat rezervari sau pre-sales. Deci cel mai probabil cand Roco va finaliza productia, vor aparea in diverse magazine si vei putea sa o cumperi. ;)
 
Tractiunea pe banda de cauciuc revine...stiau astia de la IUPS9 Mai Lugoj ceva prin anii 80...
Made by PIKO
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.

[img=https://www.youtube.com/watch?v=NlKDL6JdUbI]View: https://www.youtube.com/watch?v=NlKDL6JdUbI[/img]
 
  • Like
Reacții: gamitzu
Tractiunea pe banda de cauciuc revine...stiau astia de la IUPS9 Mai Lugoj ceva prin anii 80...

Nu are de unde sa revina pentru ca nici nu a disparut vreodata.

Multe modele scumpe din alama din Orient au tractiunea pe curele de cauciuc, de zeci de ani incoace. Si Mag. Klein a renuntat candva la tractiunea pe roti dintate la seria 156 ÖBB a lui in favoarea uneia prin inele de cauciuc si de atunci locomotiva a devenit una din cele mai silentioase si puternice din categoria ei pe piata (a nu se confunda cu jucaria de la Kleinbahn).

Insa una e o curea dintata de cauciuc (ca la modelele Ajin si co. de care vorbeam) sau un inel gros de cauciuc care costa bani multi ca la Klein Modellbahn acum 15 ani si alta un inel de guma ca la Lugos... :)
 
Aia de la Lugoj au facut ce au putut in contextul rosu de la vremea aia. Locomotiva din postare e buna pt mici mici cand nu isi permite omul sa il vada cum da de pamant un model care costa jumatate din venitul lui pe o luna. Am avut setul de Lugoj, cel cu vagoane de calatori. Locomotiva era un gunoi, a zburat repede, dupa ce am bricolat o electrica din tabla, cu tractiune integrala, facuta cu angrenajele metalice din tabla recuperate din jucariile chinezesti. Neavand optiuni decente, a iesit o locomotiva decenta pt varsta mea, cu o viteza de TGV la scara ei. Pinioanele culese si imperecheate din cutia cu maimute nu mi-au permis un raport de transmisie decent. Singurul control fiind din variatia curentului de alimentare. Sant sigur ca la Lugoj ar fi facut ceva mai decent, oameni destoinici nu lipseau, dar marele partid era ocupat cu osanalele mai mult decat grija pt copii. Trebuiau doar sa cante patriotic de la varsta cat mai mica. Eram curios daca scria pe cutie varsta careia se adreseaza modelul respectiv.
 
Si Roco a folosit curele de cauciuc la unele dintre modelele sale mai vechi. Eu am un crocodil OBB din seria 1189, din vremea Roco International, care are transmisia cu doua curele mici de cauciuc, ca un fel de garnituri rotunde in sectiune. Motorul este in sala masinilor si transmiterea ,,in unghi" la curbe catre cele doua capote motoare cu biele se face prin cate o curea de cauciuc pentru fiecare capota. Asa cum am mai spus si cu alte ocazii, aceste locomotive sunt foarte bine facute. Acum, daca o pun pe linie, ea functioneaza perfect desi are peste 20 de ani. Este din epoca cu bandajele nichelate (cromate). Cauciucul, daca e facut cum trebuie, rezista foarte bine. Nu vreau sa ma gandesc la o locomotiva cumparata azi, dupa cat timp ii crapa rotile dintate de plastic si dupa cate ..ore" ii zboara cauciucurile de aderenta de pe rotile care au asa ceva. Cauciucurile de aderenta de pe locomotivele Roco din vremea aceea sunt si azi in acelasi loc si fuctioneaza foarte bine. Nu au zburat nicaieri. Dar, este adevarat, o locomotiva din acea vreme era mult mai ieftina ca una din zilele noastre. Acolo cred ca este problema ... ;):D
 
BR023 ROCO-70250 - precomanda pe cobi.ro.
Am gasit intamplator acest magazin, se pare ca e dealer ROCO.
 
Da, am vazut prezentarea modelelor, dar era normal sa fie asa.
Piko cu varianta de hobby, Marklin cu varianta mai detaliata, asa si-au impartit piata sa evite concurenta, asta cred ca a fost si scopul intelegerii.