Kolektia mea in H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Noua achizitie:
o frumoasa si simpatica aburoasa BR80, producator ROCO, cod produs 43371:

(cei care au asa ceva in colectie stiu despre ce este vorba).
Am dotato cu un decodor LokPilot Basic V1.0
Cred ca va "plimba" vagoanele TALBOT (sa vedem unde...) , i-am atasat cele 10 vagoane si le plimba fara probleme.
Cu timpul sper sa ii montez lumini fata/spate. S-a incumetat cineva la montat lumini la loco respectiva???
 
Continuand inarmarea, s-au achizitionat urmatoarele:
1 - Vagon transport greu cu tanc "M48 A2C", ROCO, cod produs 67808:

2 - Vagon transport greu utilaj "LKW GT 815", ROCO, cod produs 67809:

(nu stiu ce fel de utilaj este, dar o fi folositor la ceva)
Frumos lucrate cu multe accesorii de montat

Chiar daca sunt din epoca mai veche decat anterioarele, in caz de "nevoie" sper sa faca fata...
 
Noutati la capitolul ARMY:
1 - Vagon transport greu cu tanc "M47", ROCO, cod produs 67807 (poze zilele acestea deoarece am uitat sa fac);
2 - Vagon transport greu cu tanc "2xM48 A2C", ROCO, cod produs 67810:
 
Incet-incet se formeaza o garnitura frumusica:

In ordinea numerelor de pe tricou:
loco diesel BR 218 PIKO 57501;
Panzer 2xM48 A2C ROCO 67810;
Panzer M47 ROCO 67807;
Panzer M48 ROCO 67808;
Faun GT815 ROCO 67809;
Panzer Leopard ROCO 67762;
Panzer Gepard ROCO 67763.
Sper sa mai atasez cateva...
 
Frumos rau de tot :D
Ar mai fi pentru ep. III o platforma cu un MAN si o platforma cu un Magirus. Partea proasta ar fi ca miniaturile militare sun facute cam slabut, si ar trebui sa le cureti bavurile si sa le acoperi cu un strat de lac mat cel putin, daca nu chiar sa le vopsesti, cum am facut eu.
Bafta la colectionat.
 
Recent am achizitionat 5 bucati vagoane platforma, producator ROCO, nu stiu codul (probabil provin din start-set):

Le-am si dotat cu cuple scurte ROCO:

Sunt vagoane simple dar sunt OK.
 
Salutare stimati colegi. In primul rand felicitari pentru colectie. Poate ma bag si eu un pic abrupt in discutia aceasta dar vreau sa ma lamuresc cu ceva. Mi-a atras atentia in primul rand garnitura militara si Br 218. Eu am achizitionat un Br 218 Roco, in coloratura de epoca 4, acea culoare spre visiniu si cu detaliile argintii si acoperis gri. Initial vroiam tot una de epoca 4, culoarea bej cu albastru azur doar pentru a forma o garnitura de tren militar al DB care apare in cataloagele fleischmann. Vreau sa va stiu parerea daca o asemenea garnitura ar merge si cu Br 218 pe care l-am achizitionat? Ce ziceti? Respect
 
Eu nu sunt in stare sa raspund tehnic la aceasta intrebare deoarece nu cunosc detaliile dar sunt altii care o pot face si vazand intrebarea poate vor da raspunsul cuvenit.
Mie imi place asa cum arata, asta este important si nu vad de ce nu ar merge si varianta propusa de tine (hai sa nu "tutuim" caci suntem colegi de suferinta).
Bafta!
 
Multumesc mult mmkelemen pentru raspuns. Si eu presupuneam la fel dar sa vad daca pot face rost de acel vagon care ducea soldatii, caci restul platforme nu sunt o problema. Inca odata felicitari si loco e superba
 
Salut ,
La locomotiva Piko lipseste ceva in fatza....ceva furtune ,cupla originala etc......
cam asa ceva cum am eu la BR215 a mea (tot de la Roco)


pentru cei interesati de aceste locomotive ,iata aici un link .........
www.v160.de
 
Voi pune si asa ceva dar deocamdata imi tin colectia in cutii.
Sper anul acesta sa pot sa fac o vitrina unde sa-mi expun toata colectia.
Multe vagoane sunt fara toate acareturile montate (vezi si tancurile care le-am prezentat mai sus.
 
Da intr-adevar trebuie completate ceva detalii chiar si la Roco. Dupa niste cercetari efecuate, in special in pozele de epoca am gasait cateva in care sunt infatisate garnituri militare ale DB, iar in doua poze am gasit si BR 218 in culoara visinie de epoca 4, urmate de 2 vag de calatori si apoi platforme incarcate cu tancuri. Deci ma bucur ca pot incepe si eu o garnitura militara cu loco avuta la dispozitie. Respect
 
Noutati in colectie:
Vagon restaurant, inmatriculare DB, producator ROCO, cod 44398:

Frumos lucrat, cu interiorul aranjat:
Urmeaza montat lumini interior.
Va fi atasat garniturii de vagoane calatori:

Va urma!
 
O alta noutate:
Vagon cu acoperis glisant, inmatriculare DB, producator ROCO, cod produs 66042:

Multe detalii frumos lucrate si niste inscrisuri care cu ochiul liber nu le-am putut descifra (nu ca as cunoaste Germana):

Va urma.
 
A venit in vizita aburoasa BR 39, seria 196, RIVAROSSI.
Cateva instantanee alaturi de geamana ei 254:

Diferente semnificative se observa doar la tender:

 
Noutati in depou:
Deoarece mi-a placut ultimul vagon achizitionat, cel cu acoperis glisant (producator ROCO, cod produs 66042) am mai achizitionat inca doua bucati:

Le-am dotat cu cuple scurte ROCO
Va urma!