Kolektia mea in H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Noutati in depou!
Au poposit in depou alte doua vagoane calatori pt a intregii garnitura, si anume:
- Vagon calatori clasa 1, inmatriculare DB, ROCO, cod 44457:

- Vagon calatori clasa 2 + bagaje, inmatriculare DB, ROCO, cod 44459:

Asa sa format o garnitura din 5 vagoane.
Urmeaza locomotiva...
 
... si a venit si locomotiva.
Am optat pentru o frumoasa loco electrica BR 141, ROCO, cod produs 62625, pe care am dotato cu un decodor LokPilot Basic V1.0.
Loco este lucrata cu multe detalii fine, se poate alimenta si prin pantograf, motor 5 poli cu volanta, toate rotile colectoare de tensiune, doua roti cu gume, lumini alb/rosu...



Contine si doua pungute cu accesorii de montat.
Facut rodajul, totul este OK.
 
Cele 5 vagoane de calatori si locomotiva achizitionata recent, au format o frumoasa garnitura de transport persoane:



(ignorati peisajul adiacent, conditii de serviciu...)
Lungime totala garnitura 155cm.
Proiecte de viitor ...
... dotarea vagoanelor de calatori cu lumini interioare (decodor + rigleta) :aplauze:
Va urma!
 
Iata un upgrade al kitului vagonului cisterna constand din vopsitorie si montare lampa finala:

Pentru colectarea tensiunii am folosit lamele de la casete audio
iar pentru lampa, LED rosu de 1,8mm
 
mpursu a spus:
Excelent!!! :aplauze:
Asa-i ca ai montat o dioda simpla in antiparalel cu LED-ul? :D
Cisterna are o singura lampa? Daca DA, atunci ea ar cam trebui sa se afle totdeauna la sfarsitul trenului.

Multumiri.
Am montat o punte redresoare, rezistenta si condensator, avand loc suficient in interiorul cisternei.
Asa este, va fi undeva la sfarsitul unei garnituri.
Poate la asta mai vedem...
 
Szervusztok! :lol:
Iata o noua achizitie.
Vagon platforma dubla transport containere Hamburg-Süd, ROCO, cod produs 67739:

Cele doua containere
...si varianta PLAYBOY (nud)
Frumos lucrat si avand punguta cu accesorii (deocamdata nemontate).
Cu timpul voi forma o garnitura transport containere, numai sa gasasc inca vreo 2-3 modele, bineinteles tot

Momentan am cuplat-o cu surata ei de la MEHANO:

Dotate cu cuple scurte ROCO, chiar dau bine:

Momentan atat de iepuras...
...deh, vremuri naspa! :(
Bafta "tutulor"!
 
Iata si "marea" mea colectie.
Cat de curand se cere realizarea unei vitrine pt. prezentare...

Sper sa mai urmeze si altele.
 
mai trebuie la biblioteca ceva de la FLM, Brawa, Liliput, Trix, ca sa poti face o completare, eventual comparatie.

Spor la shoping!
 
In ultima vreme am observat tendinta "colegilor de suferinta" de a se inarma cu cate-ceva dotari militare.
Pesemne ca se pregateste ceva...
...asa ca am achizitionat si eu cate ceva, ca nu se stie ce apare si sa nu fiu luat prin surprindere.
1 - Vagon transport greu cu tanc "Gepard", ROCO, cod produs 67763:

2 - Vagon transport greu cu tanc "Leopard", ROCO, cod produs 67762:

Frumos lucrate cu multe accesorii de montat, mai ales pe tancuri.

Totodata, pentru deplasarile de rutina, a intrat in parc si o masinuta DODGE, producator HERPA Minitanks, cod produs 743372:

Momentan atat la capitolul ARMY, dar cu siguranta vor urma si alte utilaje...
 
He he he, sa le stapanesti sanatos. Ma batea si pe mine gandul sa ma apuc de gama de razboaie a lui roco (sunt vreo 2 serii numai pe DB, nu vorbesc de restul ca nu sunt pe gustul meu). Dar deocamdata mai astept, sa vedem ce mai apare.
PS: vezi ca a aparut acuma in 2010 o serie de vehicule (vreo 8-9 parca, atat tancuri cat si vehicule utilitare militare) din perioada de razboi (deci epoca III daca nu ma insel). Binenteles DB :D. Si aratau chiar ok, dar fiind noi, cam scumpe totusi.
 
Si cele doua piese fac parte sin setul 67932, compus din 6 vagoane cu diverse "incarcaturi":
(sursa http://www.reynaulds.com/products/Roco/67932.aspx)
Toate par interesante si merita achizitionate.
 
La setul 67932 aratat mai sus ce locomotiva s-ar potrivii?
Trebuie ceva epoca V.
Un BR 218 s-ar pupa cu ele?
 
Salutare colegi!
Cat de curand trebuie sa apara barza asa ca am hotarat, pana atunci (ca dupa aia cam pauza), sa achizitionez o locomotiva mult visata si anume:
locomotiva diesel BR 218, producator PIKO, epoca V, cod produs 57501, schema de vopsire alb-albastru:


Este o locomotiva frumoasa, destul de grea asa ca nu sunt probleme cu tractiunea.
Avem si mecanic in postul 1
Momentan doar lumini albe dar pe viitor lor fi si rosii
Am facut rodajul in ambele directii iar dupa aia am atasat si cateva vagoane. Rulaj frumos, fara probleme.
Am dotat locomotiva cu un decodor LokPilot Basic V1.0.
Multumit de noua achizitie.
Facut probe, totul OK.