Kolektia mea in H0

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salutare trenulisti!!!
Am trecut si eu pe digital.
Mareee diferenta...
Pentru inceput am optat pentru set DIGI1 (telecomanda infrarosu; receiver DIGI1; transformator 55010 14V, 12 VA; clips alimentare digital) de la PIKO si am achizitionat un decodor LokPilot Basic ESU 52690, care am montat-o pe loco BR 185 (am facut proba si la Blue Tiger si totul a mers bine).
Frumos ce sa mai... sunt incantat de ce inseamna digital.
Deocamdata sunt la inceput in ale digitalului dar sper si vreau sa avansez.
M-am apucat sa montez o placa circuit cu mufa decodor 8 poli si pe loco EMD GP 18 Burlington (fiind prima locomotiva, tin mult la ea si vreau sa nu se simta "data la o parte") :D Sa vedem ce o iesiiiii!!!
Oricum e super cu digitalul :lol:
Bafta!
 
Bun venit in Era Digitala! :aplauze:
In ceea ce priveste primele noastre locomotive, ele totdeauna vor avea un loc special in colectia noastra si, evident, dorim ca si ele sa tina pasul cu mai tinerele lor colege. Astfel, daca ne-am apucat sa digitalizam locomotivele mai moderne, este de la sine inteles ca nu se poate sa nu le digitalizam si pe acestea, cu multa grija si cu increderea ca vom reusi 8)
Poate ca acest subiect iti va fi de folos :idea:
Mult succes!
 
Salutare trenulisti!
Sa va prezint noua achizitie la capitolul locomotive.
Locomotiva diesel BR 204, inmatriculata DB, producator ROCO, cod produs 62812.
Dotata cu lumini (LED-uri SMD) alb/rosu ce se aprind in functie de directie, tractiune pe toate osiile (din care una cu gume), dotata cu mufa decodor 8 pini.
Locomotiva este lucrata frumos, cu multe detalii si accesorii de montat (inca nu sunt toate montate). Majoritatea cunosc aceasta locomotiva si stiu despre ce este vorba.
Am dotat-o cu un decodor LokPilot Basic.
Facut probe, totul OK, foarte multumit.
 
Au mai aparut cateva vagoane, nu sunt prea calitative dar sunt interesante:
Vagon de calatori, clasa 1, ep III DB, producator LIMA, cod produs 309153:

Vagon de calatori, clasa 2, ep III DB, producator LIMA, cod produs 309154 (2 buc.):

Vagon de bagaje, ep III DB, producator LIMA, cod produs 309309:

...si a rezultat o garnitura formata din patru vagoane:

Urmeaza unele mici modificari: montare lumini interior si lumini rosii la vagonul de bagaje (dar toate astea cu timpul).
 
Tot la capitolul vagoane:
Vagon de calatori, cl 2, FS , producator Lima, cod produs 4007 (2 buc.):

Urmeaza ca si aceste vagoane, cu timpul sa fie supuse unor modificari.
 
Upgrade la numarul de vagoane transport nisip DB, producator ROCO, cod produs 67721 (+6 buc.):

... asa ca acum garnitura este formata din 10 vagoane.
Bafta tuturor!
 
mmkelemen, vagoanele alea de la Lima de epoca III sunt facute pe niste matrite vechi de Marklin; le am si eu si nu pot spune ca sunt praf; daca erau 1:87 erau chiar foarte misto...

Vezi ca obiwan are dreptate; incearca sa legi vagonoanele de locomotive.

Vad ca, in afara de americane, ai DB-uri de epoca 5 (vorbesc de locomotive). Locomotiva BR 204 este o fosta locomotiva din seria V100 DR preluata de DB; este o masina care vine din epoca IV, dar modelul tau este de epoca 5.

Iti trebuie o locomotiva de epoca III DB care sa traga Talbot-urile si vagoanele de calatori de la Lima.

Succes in continuare.
 
Multumesc pt. aprecieri si urari.
Stiu ca vagoanele nu sunt scara 1:87 dar mi-au placut si raportul calitate/pret a contat foarte mult.
Momentan nu imi permit sa ma aventurez in achizitionarea produselor mai scumpe. Deh, ma intind cat imi ajunge patura.
Cred ca pentru vagoanele de calatori voi achizitiona un BR 39 (seria 264) sau mai degraba un BR 74. Acesta din urma ma atrage mai mult ca aspect (fiecare cu pasarica lui, eu am un stol...)
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=aaaar1067
http://www.jucarii.com.ro/produs.php?cod=r62290
Voi ce parere aveti?
Merg si la vagoanele TALBOT? M-ar fi interesat mai mult o loco diesel pt ele.

In legatura cu loco BR 204 a fost o "dragoste la prima vedere". Ma atrag mai mult loco diesel. Oricum este o masinarie interesanta. Vedem pe viitor ce va trage.
 
Hmm, ai grija cu acel BR 39; mai bine il iei pe cel care e in "alternativ" sunt cateva sarme pe care trebuie sa le modifici... Insa ai grija la roti... au bandajul mare; gasesti pe forum un topic intreg despre masina aia.

BR74... personal nu imi place, insa gusturile nu se discuta. BR 39 este masina de calatori, deci exclus la Talbot; BR 74...sincer nu prea stiu...ar merge mai bine un BR 80 - aburoasa sau V60 - diesel.

Vagoanele lima sunt ok, repet; mai ales la banii aia....
 
Si mie imi plac vagoanele LIMA.
Singura problema o reprezinta rotile care au axul din plastic si va trebuii sa vad cum fac pt a putea ilumina vagoanele si monta o lumina rosie la cel postal.

De un V80 ce zici pt TALBOT?
 
Sunt derutat pt ca pe site la ROCO zice ca V80 este epoca III...
http://www.roco.cc/index.php?id=129&Anfangsposition=72&artikelnummer=63384
Oricum sa vedem ce zice Mosul (ce pot trage renii dupa sanie...)
Multumesc pt lamuriri.
 
V80 este epoca III , Br 280 este epoca IV , dar nu prea merge la marfa...au fost folosite in special la trenuri de persoane pe linii secundare.

Pt. talboturi ar merge :
Br 44 , Br 50 , eventual si Br 55, Br 57 , toate sunt masini pt. trenuri de marfa. :D

Br 80 este pt. manevra sau trenuri usoare de marfa, deci nu prea merge...

V60, V65 sunt locomotive de manevra, V36 nu se preteaza la un tren lung de Talboturi

V100 s-ar potrivi :D

Sa nu uitam de E93, E 94, E40, sau E50 , toate loco pt. trenuri de marfa...
 
Scuze pt stangaciile si intrebarile care plictisesc dar find incepator mai am multe de invatat.
Multumesc celor mai experimentati.
Ma bucur ca exista oameni care te ajuta cu sfaturi. Cu respect.
 
Singura problema o reprezinta rotile care au axul din plastic si va trebuii sa vad cum fac pt a putea ilumina vagoanele si monta o lumina rosie la cel postal.
Foarte bine ca-l au din plastic... sunt gata izolate intre ele.
Tu trebuie sa te gandesti la 2 perii colectoare, ca restul e materie de clasa a sasea.
 
cortexedge a spus:
Singura problema o reprezinta rotile care au axul din plastic si va trebuii sa vad cum fac pt a putea ilumina vagoanele si monta o lumina rosie la cel postal.
Foarte bine ca-l au din plastic... sunt gata izolate intre ele.
Tu trebuie sa te gandesti la 2 perii colectoare, ca restul e materie de clasa a sasea.

Vreo idee, ceva?
 
http://trenulete.info/vagon-heidenau-altenberg-de-la-liliput/

La iluminare, e decizia ta ce folosesti... LED de 2.5mm sau SMD.
Rezistentele le calculezi folosind relatia lui Ohm: R=U/I, unde U este tensiunea de alimentare si I e curentul maxim suportat de LED, care ar fi la LED-urile albe si albastre de 0.03 A, adica 30mA.