Intrebari venite de la incepatori.

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Nu gasesc nici pe fleischmann.de modelul de roti. Se potrivesc roti Piko sau Roco cum se gasesc la magazinele de la noi?
 
Nu te grabi sa iei rotile alea de pe site. Dimensiunile de acolo sunt dimensiunile peste capetele osiei, insa sunt osii de 11 mm diametru. Tie iti trebuie o osie cu rotile de 9,6 mm diametru. Sunt mai mici decat osiile normale pentru ca provin de la un boghiu Diamond, care, ca majoritatea boghiurilor Diamond, au roti cu diametrul mai mic.
 
Da...la asta ma gandeam si eu.Lungimea intre capete este 23,5 mm la vagonul meu,insa nu stiu diametrul acelor roti de pe site.Mai caut.Poate merge ceva de la Roco,insa astia chiar m-au zapacit cu multitudinea de modele de roti de pe site-ul lor.
Multam mult Cosmin!
 
Cele de pe site sunt sigur osii de 11 mm diametru. Plus ca una din ele este pentru AC, tie iti trebuie DC.

Pai nu trebuie sa te zapaceasca....cauti osie de 23,5 mm lungime cu 9,5 diametrul rotii.
 
As dori un sfat legat de modelul de catenara.
Sunt trei firme care produc asa ceva la scara 1:120, Viessman, Somerfeldt si Hobbex.
Exista diferante intre ele daca fac un amestec intre ele, pretul scade in ordinea enuntata anterior.
La hobbex exista ceva special pentru tunel convenabil ca pret (aici oricum nu se vad diferentele).
Multumesc
 
Daca ar fi sa aleg dintre cele 3, as alege Somerfeldt, si nu din cauza pretului (care cred ca este mai mare decat Wiessmann) , ci din cauza calitatii produsului. Catenara de la Somerfeldt trebuie lipita/sudata cu fludor, insa dupa parerea mea, realismul este mult mai mare cu produsele acestei firme.
 
Buna ziua! Am auzit ca in Bucuresti prin Piata Valea Cascadelor, unde este acel targ de veghituri ar fi cineva care isi vine colectia de trenulete HO, Piko productie veche dar functionala!

Este adevarat? Pot gasi asa ceva daca ma duc acolo, functional dar si ieftin? Sa nu bat drumul degeaba! :lol:

Multumesc anticipat!
 
@adyBr185,

Poti cumpara si din targ, dar TREBUIE sa stii ce cumperi si sa fii la curent si cu PRETUL REAL al produsului la momentul cumpararii, adica 2014 :D ( cum bine a zis B74MRV).

Se mai pot gasii si "mokazii" , dar asta e RAR si ...foarte RAR :D !!

Oricum, fara proba electrica, NU cumperi nimic .
Doar ca te asigura tipul ca merge, apoi...e pe riscul tau.

Apoi, mai exista riscul ( foarte mare, crede-ma ca stiu ce SPUN ! ) ca produsul acela sa functioneze DOAR atunci, la proba, urmand ca acasa sa fie bun doar de model static 8) !

Eventual, daca vanzatorul este de acord, cu o surubelnita mica pe care o ai in buzunar asa"din inamplare" :D , sa deschizi modelul si sa vezi inauntru ce si cum s-a inlocuit ....Dar si aci trebuie sa stii cum arata produsul original.

NU ai vrea sa stii ce pinioane adaugate de nush unde am gasit in locomotivele PIKO model vechi...ori ce motorizari.... sau ce struto- camile pot unii oameni sa inventeze :D

Asa ca...mare ATENTIE !!

Marius.

PS: Valabil si pentru produsele luate de pe mercador, tocmai, okazii etc etc.......
 
Seara buna sau noapte buna avand in vedere ora. :D
Cand ma apuc de cv, nu se poate sa nu ma prinde 12-1 noaptea. Lucrez la iluminat-ul unui vagon iar condensatoru...cam mare... blocheaza o clema de prindere. Vreau sa stiu daca eliminand aceasta clema de pridere a sasiului, doar 1 din toate afecteaza rezistenta...??

Este vre-o problema daca o tai??
Numai bine!
 
Sfatul meu este sa cauti o alta solutie, poate un condensator cu tensiunea nominala mai mica si, implicit, dimensiuni mai mici.

Eu nu m-as atinge de elementele cu rol functional.
 
Clema respectiva ajuta la fixarea sasiului cu carcasa. Daca o elimini, sigur vei avea neplaceri. Ti-am mai zis, cauta piese electronice miniaturizate. Exista condensatori mici si puternici (gen 470uF/16 V sau 1000uF/16V), asa cum exista si punti redresoare de cativa mm sau rezistente cat bobul de orez...
 
In urma mai multor incercari am ajuns la concluzia ca nu clema era problema...
Deja folosesc punti SMD de cativa mm dar rezistentele si condensatori SMD sunt mai greu de gasit. Condensatorul este problema principala. Pt el a trebuit sa adaug cate un wc in fiecare vagon. La vagoane ma descurc cu rezistente normale dar vreau sa modific si loco putin si acolo nu ma pot descurca fara SMD-uri... Cel mai proabil caut pe net un sait si fac comanda.
 
Alex14 a spus:
[...] Condensatorul este problema principala. Pt el a trebuit sa adaug cate un wc in fiecare vagon. [...]

Asta este un alt aspect al kitch-ului (nu pot sa ii spun modelism pentru ca, cu toata bunavointa, dotarea unui model cu lumini numai modelism nu se poate numi): cum putem vorbi de replicarea la scara, cat mai exact, a unui prototip cand acel model este adaptat in functie de nevoile kitch-ului?

Ceea ce ai facut tu, Alex, a fost sa denaturezi realitatea pentru a instala iluminare interioara intr-un vagon!... Cand fiecare modelist cu pretentie incearca sa respecte cat mai fidel realitatea!...

Incep sa imi pun problema daca nu cumva ar trebui sa schimbam cateva cuvinte in descrierea forumului, sa scoatem de acolo pe cele legate de "modelismul feroviar"...
 
Felippe, ma simt putin pus la zid. Despre asta este vorba: http://forum.lokomotiv.ro/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&t=11398&postdays=0&postorder=asc&start=75
Tot ce tine de ceea ce lucrez acum este in acest topic. Pt diverse imagini, rasfoiti prin pag.
1)Vagonul nu are WC inclus. Are 2 geamuri albe unde ar trebui sa fie WC dar inauntru nu este nimic.
2)Nu mai stiu cum dar am aflat de la H.R. ca acest tip de vagon este un fals si ca nu ar exista in realitate.
Avand in vedere aceste 2 afirmatii am considerat ca nu este o problema daca as face eu un WC pt condensator. Pe la mine nu se gasesc SMD-uri. Pe aici, SMD-urile sunt SF. Incerc si eu sa ma descurc si sa lucrez cu ceea ce am si gasesc.
Avand in vedere nivelul meu, nu ma pot considera modelist dar ca si un modelist, vreau sa respect realitatea cat mai mult in tot ceea ce fac.