Elefantul la N

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Buna Nelu,

Exact la aceasta fotografie de pe DSO faceam referire in mesajul meu de dinainte. Numai ca nu imi aminteam sa fi fost la HH-Harburg ci o plasam undeva mai in sud, in NRW.

@sogard: vezi ce simplu e sa faci trenuri autentice daca alegi tema asa cum trebuie? :D
 
Sunt de acord Horia ! Eu le-am cumparat pe cele care mi-au placut , Elef intai se uita la poze si pe urma cumpara.
 
03.10 Neubaukessel domnu', cand se spune "03.10" fara a mai pune nimic altceva se gandeste lumea la versiunea de dinainte... Unii chiar vad albastru, de trei ori albastru (03 1014, 03 1022 si 03 1043) :p

Faine garnituri.
 
Sa trecem un pic granita si sa avansam o epoca(IV) - un pic de nostalgie de la TT.

In final garnitura o sa aiba un DR V100 la tractiune .
 
:D De cand tot zic ca imi fac si eu un microcircuit ca al tau .
Cine produce vagoanele ? Imi aduc aminte perfect de cele la TT, daca nu zic gresit au reaparut in poductie la Tillig.
 
Am continuat cu material rulant DR - in continuare nostalgie TT.
E42 - Brawa 63010:



Rama etajata : Minitrix 15882 - noroc ca sunt singurii care o fac , ca se chinuie sa rivalizeze cu rama realizata de PIKO acum 40 ani....



Si parca e o diferenta fata de TT unde unul din capete era cu post de conducere, 15882 avand capetele identice precum in poza.
 
E42 - Brawa arata incantator !

Pune te rog poze cu boghiurile din laterala si de dedesubt (de la etajate) desi nu le mai am , carcasele seamana foarte mult cu cele de Piko. Boghiul cu trei osii pare sa fie construit pe o bucata de tabla similar cu cele de la Piko...
 
Salut Nelu,

sa le stapanesti sanatos. Mda, o garnitura cu multe nostalgii TT-iste.
Dar te rog, cand faci poze de acest tip, scoate cupla de pe masina ca ne facem de tot rasul in fata colegilor HO-isti :)
Nu de alta, dar fara reperul asta monstruos, e greu de ghicit ca vorbim de gandaci la N...
 
Dragos - o sa fac niste poze la boghiuri.Inclin sa cred ca sunt in felul in care l-ai descris.

Liviu - inca nu am hotarat la ce garnitura voi pune E42 - sigur nu la etajate.
Oricum bine ca ai adus vorba de 243 fiindca am aduagat-o in coada :D.Mai sunt ceva garnituri de calatori de facut si ar fi chiar OK.

Catalin - cred ca acea cupla se scoate un pic mai greu.Nu am analizat foarte atent , dar prinderea cuplei nu mi s-a parut a fi cea "moderna".
 
243-ul meu merge chiar bine si nici asa rau n-arata. E model mai vechiut, se vede pe (in) ea, dar nici n-a costat prea mult.
 
DR243 cu etajatele (DDR-iste si unele si altele) au circulat sigur, am vazut poze.
De data asta chiar m-am interesat cu ce pot sa combin etajatele (luate fara sa stau pe ganduri).
 
Tablele le-am vazut partial , mastile ma intereseaza mai mult . E o chestie pe care eu nu o cunosc si e tare curioasa. Ne-ar putea lamuri cunoscatorii mai mult despre provenineta acestei garnituri, eu in acest moment am dubii ca ar fi vorba de o matrita noua :D
 
Dragos boghiul cu 3 osii arata in felul asta:


Inca un pic de material rulant DR.

Minitrix 15965:


Minitrix 15962:


Minitrix 15963(15964):


Toata garnitura 15963+15965+15962+15964: