Diorama TT

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
foarte faini brazi si copacii.. ai incercat la final sa mai arunci peste ei cateva frunze noch?
 
La realizarea frunzelor am utilizat mai multe tipuri de materiale, atât de la noch cât şi de la woodland. Mi se par ok amândouă’, dar parc㒠cele de la woodland arat㒠mai bine. Copacii nu trebuiesc încă’rcaţi foarte mult cu material pentru c㒠vor deveni ca o mas㒠compact㒠de frunze şi senzaţia de frunze dispare. Nu ştiu dac㒠m-am fă’cut pe deplin înţeles. De asemenea nu trebuiesc amestecate cele 2 tipuri pentru c㒠e diferenţ㒠între ele, unul e burete tocat celă’lalt este de tip granule, deci textur㒠diferită’.

Azi am gă’sit la brico sârm㒠galvanizat㒠de 0,8 la 10 metri. Preţul este 3 lei.
 
Pe spate au fost lipite, dar fiind mare ( 238 X 70 cm) riscam s㒠se rupă’.
Am vrut s㒠le lipesc pe fiecare în parte, cu aracet, direct pe perete, dar mi-a fost fric㒠s㒠nu se încreţeasc㒠de la aracet. Probabil c㒠voi mai face poster-e, ă’sta a fost primul şi din ce am vă’zut îmi trebuie nişte poze cu rezoluţie mare, aşa c㒠pân㒠când voi ajunge la munte s㒠fac câteva poze ca lumea mai durează’.

Sau poate are cineva pe forum nişte poze ca lumea şi la rezoluţie mare. Mulţumesc anticipat.
 
Poate putina verdeata pe ele...si mi se pare ca sunt prea uniforme...e prea lung zidul de stanci si arata monoton...dar putina verdeata cred ca rezolva asta!
Oricum dpdv al vopsirii si realizarii au iesit super!
Spor la modelit!
 
cornelTT a spus:
Stâncile dup㒠patinare. parc㒠lipseşte ceva dar nu ştiu ce, ori sunt prea multe :D

Ceea ce nu e foarte ok e faptul ca sunt prea multe si totul arata prea artificial.
Ca sa ma exprim altfel, arata ca un perete pe care ai lipit placi decorative, sau de faianta, sau ce alte placi ar mai fi.

Rupe-le in bucati de marimi si forme diferite, lipestele pe peretele de polistiren in pozitii si unghiuri diferite si umple spatiile dintre ele cu verdeata.

Spor.
 
tyco şi florin aveţi dreptate, sunt multe stînci pe lungime, aşa m-am gândit şi eu, dar ce s㒠faci, ă’sta e spaţiul care trebuie umplut cu acest modul. Poate o mai dreg cu iarb㒠şi buruieni peste ele şi or s㒠se vad㒠altfel. E cam ciudat pentru c㒠are lungime de 2,38 metri cu lă’ţime de doar 0,27 metri. Nu mai zic c㒠vroiam pe sub pod s㒠treac㒠o şosea care s㒠mearg㒠de-a lungul pîrîului :D , dar tot din lips㒠de spaţiu am renunţat la drum şi am pă’strat pîrîul.
Astă’zi am lucrat la partea cealalt㒠de pod (stânci din ipsos, iar între ele va fi un zid), am scobit în polistiren pîrîul şi am dat dat cu aracet şi cur papier pe relief. Iat㒠ce a ieşit:




Din capă’tul din dreapta va curge apa, din izvoarele dintre stânci :D , la fel mai curge de sub pod, dar numai atunci când plouă’, adic㒠se formeaz㒠un mic torent :D . Cam ă’sta e scenariul. Binenţeles cu brazi, buruieni, etc.
 
Stancile sunt prea "monoliti'', grupate in mod vizibil intentionat. Acolo ar fi mers o combinatie de zid si stanci sau stanca+ verdeata (iarba+arbusti). Si stancile din dreapta podului au o orientare orizontala fortata, ca si cum ai vrea sa faci un zid cu pietre mai mari decat la piramide. Fereste-te de efectul rectangular, nu da unghiuri drepte, incaleca-le cumva aiurea. Spor!

Referitor la culoare, ca sa nu dai aspect de lava proaspat intarita, adauga maro si fa trecerile spre culori deschise cu mai putin contrast.

Uite in poza, coltul dreapta/sus. Nu baga in seama fasa gipsata cu patratele, acolo ulterior am plantat gazon vertical :D


 
Am fă’cut albia rîului cu pietre şi ceva iarba, am pus ap㒠cu aracet. Astă’zi s㒠dau ceva culoare (albastru cu verde şi cu un pic de negru) din tempera cu ap㒠şi aracet, dup㒠care voi turna un lac pe baz㒠de apă’.




Am ruginit şina cu vopsea de la revell (email), am amestecat roşu (31) cu crem (afrika-braun)şi olive închis (gelb-olive) . A ieşit o rugină’, zic eu, cum trebuie.
 
Am pus modulul pe poziţie şi am fă’cut câteva poze. Nu prea este lumin㒠ca lumea.






O s㒠m㒠apuc să’-i fac catenară’, trebuie s㒠gă’sesc şi dimensiunile de la catenară’, de la stâlpi le-am gă’sit aici pe forum, cred c㒠la prognosis.

Poster-ul din spate arat㒠nasol, aşa c㒠m-am hotă’rât să’-l pictez eu :D