Diorama mea la H0(C.F.W.R)

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@Alex14 Mersi de atentionare,stiu la ce te referi,problema asta va fi si ea rezolvata dar asta se va intampla cand voi face ultimele retusuri ale dioramei(gen jardiniere cu flori,ghivece si asa mai departe). :wink: Oricum am sa incerc cat pot posibil,ca tot ce voi face pe ea sa fie cat mai realist.

BAFTA si tie!!


''Wesley''
 
EVOLUTIE!!!!

Sallutare trenulisti!Vin cu vesti noi in ceea ce priveste diorama mea.Dupa cum stie multa lume diorama mea avea un singur munte iar acest lucru a facut multe persoane sa zica ca este cam putin.De aceea revin cu noutati,este vorba mai exact de un munte nou,o noua structura inceputa care va schimba radical imaginea dioramei.
Sa nu palavragesc prea mult ca vorba lunga nu e buna asa ca sa trecem la vizionarea catorva poze cu ''mica noutate''

[/URL]


[/URL]


[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]


Am ramas fara fasa Gipsata deoarece am cumparat cam putina.Defapt am consumat 2 role pentru consolidarea structurii dealului.Poate pare cam mult dar siguranta este mai importanta decat o rola de fasa in plus sau minus.
Data viitoare cand revin cu evolutii,mai sigur saptamana viitoare voi rezolva si partea cu denivelarile de deasupra!

Pana atunci sanatate si numai bine!!


''Wesley''
 
Wesley a spus:
EVOLUTIE!!!!

Dupa cum stie multa lume diorama mea avea un singur munte iar acest lucru a facut multe persoane sa zica ca este cam putin.De aceea revin cu noutati,este vorba mai exact de un munte nou,o noua structura inceputa care va schimba radical imaginea dioramei.

''Wesley''

Eu nu am spus dar spun acuma.
Ce faci acolo, al doilea "munte", nu o sa ajute la nimic la imbunatatirea imaginii machetei tale.
Din contra. O sa creeze o gramada de probleme in ce priveste realizarea si racordarea la existent.

Nu ai spatiul ideal pentru o macheta CF, multi nu avem, si de aceea trebuie acordata o mare atentie reliefului.
Daca imaginea noua "da bine", fapt de care eu ma indoiesc, continua dar eu zic sa te mai gandesti.

Spoor!
 
Ai cam exagerat cu noul "munte". E prea inghesuit totul acum, si pe langa asta.. ca sa ii dai forma, vei ocupa si mai mult spatiu si va fi si mai urat la vedere in primul rand.
 
Sallut baieti! Mersi de idei.O sa ma gandesc bine inainte sa continui lucrarea.''LDH'' intradevar,spatiul este o problema pentru multi dintre noi,nu pot spune ca am un spatiu de sute de metri,dar nici chiar asa rau nu stau la 2.5/1.25 :lol: :confused: .M-am gandit intradevar si la chestia cu inghesuiala,desi nu par chiar asa adunate,totusi.La urma urmei fiecare cu gusturile lui :) .Dar totusi am sa ma gandesc bine la ceea ce fac si sper ca ceea ce voi hotara pe viitor sa fie cel putin pe placul meu daca nu a celor din jur :confused: :fluierat:

''Wesley''
 
Wesley,

un munte intr-un colt peste o curba ( sau o parte din ea) si o alta curba in camp deschis ,mascata frumos de arbori , de case sau de un val de pamant, este suficient.
Vei intampina mari dificultati la racordarea noii forme de relief cu actuala configuratie.
Parerea me e sa lasi diorama asa cum este, eventual sa o imbunatatesti pe ici pe colo. Altfel te vei lansa intr-un cerc vicios , costisitor si demoralizant, iar rezultatul final deloc pe placul tau.

Bafta!
 
Salut wesley.
Cand mi-ai spus prima oara ce vrei sa faci am crezut ca va fi ceva spectaculos dar cu aceasta ,,noua,, structura ai stricat cum ar veni diorama ce era. Adica trebuia sa gandesti inainte structura iar exemple de greseli le enumar mai jos:
1. fasa ghipsata ai pus-o direct pe polistiren(banuiesc ca l-ai pus sa lipesti doar placile intre ele , sper ca nu faci un munte patrat) cand puteai sa faci muntele din alt material, in timp polistirenul se va lasa cu toata fasa ta ghipsata avand in vedere ca e expandat plus ca face si multa mizerie ma refer la bilute-puteai sa pui extrudat si lipeai intre doar cu aracet si pe interior intre sine faceai niste ,,piloni de sustinere a platformei
2. am vazut acolo la mijlocul tunelului un viitor drum prin el sau ceva buncar carbuni ma gandesc...ei bine intr-un fel si aici ai gresit pentru ca practic si mai aleas vizual, cine se va uita la diorama ta va zice ca cele doua sine din tunel trec prin buncar ori asta e imposibil in realitate.
3. si cel mai important punct cu care cred ca toata lumea este de acord cu mine: o diorama este frumoasa atunci cand trenurile se ,,unduie,, pe curbe; este o priveliste minunata pentru un pasionat, ori tu cu acel tunel ai luat practic orice posibilitate la acea priveliste, inafara de 30 de cm de curba de la iesirea celuilalt tunel tu ai numa zone de sina dreapta- Unde mai e farmecul acela daca plimbi trenul, vizual vorbind numai drept?

Sper ca m-am facut inteles si as dori sa te mai gandesti referitor la aceasta modificare cat inca nu e prea tarziu, poti scoate acum tunelul cu usurinta dar mai incolo iti va fi foarte greu daca nu chiar imposibil sa il scoti fara sa deteriorezi si umpic din diorama.

Spor!
 
Fratilor sa stiti ca aveti mare dreptate.Argumentu lui Ady m-a convins ca acel munte nu isi are locul acolo.Acel munte de prima data este suficient!Frumusetea trenului indoinduse in curba este ceva special,asa ca cu prima ocazie de lucru la diorama muntele va disparea iar locul va fi din nou impanzit de o natura bogata in iarba tufe si pomisori!
Multumesc la toti de pareri,mi-ati deschis ochii inainte sa fac o greseala.:lol: :fluierat: :confused:

Cu Respect

''Wesley'' :cool:
 
Mersi ady,si nu numai tie tuturor celor ce m-au anuntat ca nu este buna alegerea si ca mai bine e fara el!! :wink: :wink:

Seara placuta!!


''Wesley''
 
Salutare trenulisti.Revin cu noutati!Asa numitul munte ''pacoste'' prezentat mai sus,asa cum a aparut a si disparut.Hocus-pocus sa dus :D .Nu isi avea locul acolo intradevar.
Locul a revenit la viata,pomisorii,tufisurile si iarba au reaparut iar calimera s-a schimbat total deoarece aspectul de deasupra ierbii este ''cu flori'' exact ca pe restul dioramei!Acum totul este la locul lui.Urmeaza foarte curand inceperea procesului de ballastare!

th_3_zps988bd7dd.jpg
th_4_zps2b48fa16.jpg
th_2_zpsce92845b.jpg
th_6_zps1ea23986.jpg
th_5_zps276ab6ea.jpg


Dupa cum se vede niste oameni au si inceput sa se relaxeze pe pajistea proaspat crescuta!Vara este aproape,o vom intampina cum trebuie!!

O noua ''mica'' perioada de maine pana joi voi avea din nou ocazia de a lucra la diorama mea,vom vedea ce evolutii vor aparea.Pana pe joi BAFTA!


''Wesley''
 
Wesley, am rugamintea ca atunci cand postezi o poza sa folosesti doar codul pentru imagini, nu si cel pentru link-uri, adica:

[img ]Direct Link Photobucket[/img ]

fara spatii intre "g" si "]".

Restul e facut automat de catre forum.
 
Caile Ferate '' WessRail'S '' va ureaza un PASTE FERICIT,MULTA SANATATE SI PUTERE DE MUNCA!!! :) :wink:

BAFTA!!!

Cu Respect!!

''Wesley'' 8)
 
Sallutare prieteni!Vin cu noutati dupa un timp de repaus.Am avut ocazia ca,de paste,sa achizitionez cate ceva si cu ocazia asta sa definitivez satucul de pe diorama.Achizitiile au fost montate si au aparut repede pe diorama,fiecare la locul ei.
Este vorba mai exact de urmatoarele produse:1 Depozit Feroviar,1Macara de tip portal,1 Benzinarie ARAL,un dispozitiv de pus modelele pe sina si 1 sina flexibila!!
Cele 3 constructii au fost construite si asezate dupa placul inimii.Acel depozit feroviar majoritatea il pun langa o linie,eh eu am vrut sa schimb putin sa fie diferit,l-am pus intradevar in zona triajului dar putin diferit,cu o fata spre triaj si cu rampa de incarcare langa sosea,fiecare il pune cum doreste deci eu acolo am vrut :D :D

Sa aratam si niste poze :D



[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]

[/URL]

Cam asa arata diorama mea in prezent.Urmeaza pe viitor sa completez cu iluminat cele 3 cladiri ramase(o casuta,remiza si depozitul)!!
Ne auzim la vesti noi!!

Caile Ferate ''WessRails''(C.F.W.R) Va ureaza bafta si SPOR la modelit!!

''Wesley''