Detalii macheta feroviara

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Mare dreptate ai avu si: asa ca m-am conformat:
gresit

cred ca e bina acum:

scuze pentru calitatea imagini
dar...
LDH ti se pregateste ceva:

Surpriza!
 
Buna seara!

Ca tot nu mai scrisei de mult la acest subiect :D ma gandii io ca nu ar fi rau sa va mai arat si altceva decat drumuri bune sau rele, zidarii de piatra, stanci din hartie igienica si banala iarba.

Adevarul este ca am mai trimis odata cele ce urmeaza dar nu au ajuns aici iar daca au ajuns prin alte parti nu este vina mea.

Asa cum spuneam, pe la inceputul subiectului, macheta este complet digitalizata, functioneaza in sistem automatizat - probele au iesit foarte bine asa ca pot spune functioneaza - dupa un orar (mersul trenurilor) la secunda, ceva rar la CF, si exista posibilitatea sa se intervina in joc cu manevra si/sau trenuri, altele decat cele ce se regasesc in mersul trenurilor.
Asta este bine ca daca stai sa te uiti cum merg cele trenuri pe macheta si nu faci nimic devine plictisitor.

Ce o sa vedeti mai jos este fata nevazuta a machetei.
Pe lnaga cablaraie apar in poze decodoare, niste cutii :D care ne spun daca un bloc de linie este liber sau ocupat, blocuri/module de comanda, oarece relee, reglete de distributie si conectare.
Ati remarcat ca in ce priveste componentele digitale ma exprim in termeni tehnici 8)




Inca un set :D




Si, cu ultimele doua, gata




Plictisitoare imagini.
Si cand te gandesti ca macheta are 2,70 x 1,75 m.

Tare-mi este dor de o macheta analogica :D

Spoor!
 
cu permisiunea ta ,o remarca, ...daca foloseai cablu de sistem de alarma 6x0.22 sau cablu de network tip utp cat 5 poate ca mai stringeai putin din cablurile acela...mai mult acestea de care vorbesc eu au culori diferite si este destul de usor sa mentii o oarecare paritate si continuitate in realizarea cablurilor...
nu inteleg din fotografii unde si cum exista continuitate si cum merg cablurile, de aceea daca gresesc corecteaza-ma te rog frumos!!!
 
Pai, nu este vorba de a corect ceva.

Din pacate legaturile sunt atat de imprastiate incat nu putea fi folosita propunerea ta.
Sa ma explic putin:
-avand in vedere ca macheta functioneaza in sistem digitalizat dual:
1.numai cu statia FLM si tren navigator pe baza de senzori optici, emitatoare pe locomotive, decodoare si ce mai trebuie iar toti senzorii sunt imprastiati, perechi, pe toate liniile cam greu sa vin cu cabluri paralele; idem pentru macaze si semnale, decuplatoare ca firele pentru lumini nu sunt montate;
2.cu ajutorul calculatorului ceea ce implica sectionarea/tronsonarea pentru obtinerea de blocuri de linii, cam mult spus, mai corect sectiuni de accelerare, parcurs, franare si oprire, fapt care implica alimentarea separata a sectiunii de linie avuta in vedere; la asta se adauga faptul ca trenurile pot circula pe ambele sensuri ale unei linii, pot avea orice traseu imaginat, cel putin teoretic.

Cam asta ar fi.

Nu prea sunt edificat cu ce face fiecare componenta pe care o vezi acolo dar poate pana este gata macheta mai invat cate ceva.
Dupa cum vezi exista trei prize de trecere, prize pentru PC.
Fiecare are conexiuni cat cuprinde, adica trecerile de pe o jumatate a machetei pe cealalalta sunt "la greu".

Singurul of este ca nu ne-am permis sa folosim cata cablaraie am fi vrut ca sa putem poza cat mai frumos traseele.
 
leon-gr a spus:
nu inteleg din fotografii unde si cum exista continuitate si cum merg cablurile

Banuiesc ca pe astea le cautai



Partea buna este ca se fac conexiunile electrice, intre cele doua parti ale machetei, foarte usor.
Partea proasta este ca nu puteam folosi decat maxim cablu paralel deoarece cablurile vin de pe tot "cuprinsul" unei jumatati de macheta si se imprastie pe tot "cuprinsul" celeolalte jumatati de macheta.
 
Mama ce de fire... :kiss: ia sa vin sa vada si eu ce si cum ca imi place ce vad. Ieste-ti azi la atelier dupa orele 18.30 ?
 
pai...daca aveti nevoie de cabluri....nimic mai simplu....hi hi hi hi...eu arunc in fiecare saptamina cam vreo 200 de metrii de aceste cabluri...la marimi intre 2 si 10 metrii...iti trimit cite vrei....apoi va trebui sa stai sa le cureti...munca de chinez :-x ...ca sa scoti cablurile alea mici ce formeaza pe cel mare...ai vazut?!!!am gasit solutia!!! :idea: :D
imi place munca depusa si mai ales si cel mai important este ca functioneaza perfect,asa cum spui!!!
deci...spor la treaba in continuare!!!