Colectii si Colectionari 2009

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@Cristy,

probabil ca atunci cand vei organiza tu o expozitie vor fi mai multe diorame, sau nu, deocamdata felicitari organizatorilor datorita carora sute de vizitatori au admirat astazi trenuletele si au aflat ca exista si altceva in Romania, in afara de criza financiara si GigiBecali.
 
Salut tuturor!

Decat sa vezi 10 diorame facute pe genunchi si cu doua maini stangi, mai bine doua si bune. Important la o diorama este calitatea executiei si imaginatia celor care au lucrat la ea.Adevarul este ca suntem o comunitate foarte mica raportata la populatia tarii, putini cat suntem sunt si mai putini cei care au si banii si priceperea + talentul de a face o diorama la nivel de expozitie. Poate ca in timp o sa apara si alte diorame care merita sa fie expuse. Prezentarea locomotivei electrice este dupa parerea mea cea mai importanta aparitie in lumea modelismului feroviar romanesc. Sper sa apara cateva poze mai detaliate. In rest rautati si refulari sunt pe toate drumurile... Felicitari participantilor si organizatorilor!
 
Salutari,

Nu mai am rabdare, asa ca intreb eu, acum ca m-a lovit vestea aceasta minunata cu EA-ul romanesc, pe neasteptate.
Deci, daca stiti si se poate dezvalui public, ma intereseaza cam cat costa modelul gata finisat, evident.
Am inteles ca va fi pe piata in luna Decembrie, ehh, nu mai am rabdare pana atunci si de fapt alt motiv am ca vreau sa strang bani pentru minunatie si trebuie sa stiu cat.
Alta intrebare, va fi o singura schema de vopsire la lansare sau doua sau mai multe...e o chestie care ma framanta tot din cauza bugetului.
Si nu in ultimul rand daca aveti mai multe poze cu locomotiva, as fi foarte incantat sa le vad.
Felicitari si multumesc de veste!

Numai bine,
Bogdan
 
Tocmai am vazut un reportaj cu expozitia de la Brasov pe TVR1, tot ce vreau sa zic, e super arta, maine vin sa o vad, e prea super. Abundenta de modele, super reportajul, mi-a placut. Felicitari la toti!

Numai bine,
Bogdan
 
Merita sa vedeti centrul Brasovului si cireasa de pe frisca, Expozitia.

Cristy, draga, daca ai fost la expo si pare slabutza, gandeste-te 5 minute la efortul depus, munca oamenilor, nervi, organizare, bani, fum, caldura. Decat sa stai in capitala imbacsita in praf si miros de tigani transpirati la acru, preferabil sa vezi un centru de oras medieval din Ardeal. Un centru bine pastrat, supercolorat, fara gaz de camion romanesc, cu masute si scaune impletite si bere rece. Ai vazut diorama TT a lui LDH? incearca sa faci o replica. Ai vazut EA_ul baietilor de la ACME? e naspa, fa-l tu mai bine! Era acolo o diorama ampla, pentru garnituri lungi, la HO. Erau o multime de alte mici diorame, colectii tematice, locomotive ingrijit expuse de PDI, acvarii pline de garnituri, care mai de care mai aratoase.
daca ai vazut numai doua diorame, ai probleme cu vederea.
trebuie spatiu de acces, aerisit, nu ca in vitrina cu portelan ieftin cu care esti obisnuit. probabil te-ar fi interesat o carpeta cu ICE 8 si prosoape cu funduri bronzate. daca chiar ai vazut numai doua diorame, chiar te-ai deplasat degeaba, puteai sta la imbacsit...


Doresc sa-i felicit pe toti cei de acolo, tineri si batrani, frumosi si urati!!! a fost o zi superba, cu trenuri, mirese, cladiri vechi viu colorate, amici, cunoscuti, bere, suc, soare, munte, intr-un cuvant: EXCELENT!!!
 
obiwan am spus eu ceva de munca baietilor?sau de EA?cred ca ai o problema cu bucurestenii,un sentiment de inferioritate probabil.N are rost se ne ciodanim aiurea,fiecare are parerea lui si gata!PS Mi a placut mult Brasovul si atmosfera din centru......in bucuresti nu e asa ceva
 
nu am o problema cu bucurestenii!!! Culmea dracului: acolo m-am nascut...
ai aruncat in blam : slabutza expozitia.Da-mi voie sa complic: slabutza observatie! PA si la gara, ca vine trenul ...

Acum, pe bune, pumnii stransi pentru ACME, vrem sa avem pe masa, in baie, la bucatarie, pe birou EA ;-) ;-) ;-)
Cu cat vom fi mai multi doritori, cu atat mai multi oameni se vor implica. La un numar mare in productie, rezulta scor diminuat, deci convine. Modelul va fi sigur solicitat, multi am crescut cu locomotiva asta .
In gara eram si suntem fascinati de sunetul acestei masini. Alta mai buna la CFR nu avem, asa ca sper sa fie un HO reusit. facem o lista?
 
Cristy a spus:
obiwan am spus eu ceva de munca baietilor?

Pai ce-ti imaginezi ca inseamna "expozitie", decat organizare, munca, munca si termene limita intr-un interval scurt bine delimitat !
Parererea mea este ca Obiwan nu are nici un sentiment de inferioritate vizavi de bucuresteni, nici nu ar avea motiv, bag' de sama ca tu ai acel sentiment de superioritate vizavi de "provincie", parca asa ne categorisiti ?!
Felicitari sincere inimosilor organizatori si participantilor care fac posibile asemenea evenimente :aplauze: :aplauze: :aplauze:

Puiu
 
Si eu vreau locomotiva, deci puneti-ma pe lista.

Numai bine,
Bogdan

PS. Dar asa cum am spus intr-un alt mesaj, ar trebui sa stiu un pret informativ, pentru ca bugetul meu nu este nelimitat , plus niste poze mai in detail. Eu incerc maine sa o vad pe viu la expozitie, dar poate nu ajung asa ca, daca nu e cu suparare, as vrea sa vad niste poze in plus si pretul informativ. Multumesc anticipat.
 
2 bucati la mine...pentru inceput :)

o expozitie nu inseamna numai dioarame cu trenuri care zburda...mai inseamna si modele,modificari,cladiri etc. tot ce tine de modelism feroviar si nu numai.
munca depusa pentru o expozitie este multa,stressul pe masura si putini sunt cei care o fac gratuit.asa ca nu ne ramane decat sa ii felicitam si sa le uram succes in continuare celor implicati! :aplauze: :aplauze: :aplauze:
 
Cristi, in vremuri de criza cand nimeni nu mai aloca nici o sponsorizare pentru nimic, cand modelistii au depus eforturi cu cheltuieli din propriul buzunar, au stat nopti sa lucreze la module, au dat din coate sa faca cumva sa le transporte la expozitie, zile de concediu pierdute, si asa mai departe, o vorba aruncata in vant "slabuta expozitie" nu se cuvine.
Cam asta era ideea, eu nu sunt suparat pentru ca am invatat cu timpul sa nu dau atentie tuturor chestiilor de genul asta, insa sa fim mai atenti cand ne dam cu parerea, pe unii s-ar putea sa ii afecteze iar pe altii s-ar putea sa ii faca "sa-si bage picioarele".
Pana la urma ma bucur ca s-a facut pace si nu as vrea sa continuam discutia pe tema asta.

Revenind la marea bucurie pe care ne-au facut-o cei de la Amintiri Feroviare, fac niste precizari:

- prima schema de vopsire va fi schema coca-cola (capete rosii)
- pretul de vanzare va fi de aprox. 195 euro
- pe parcursul timpului vor fi scoase si alte scheme de vopsire (ca sa va pun pe ganduri va spun care sunt planurile : schema clasica (mai multe versiuni), dungi tricolor, delfin, coca-cola (capete albe), cfr marfa (mai multe versiuni).
- cand si cum se vor face depinde in primul rand de cum se va vinde prima serie
- au fost prezenti reprezentanti de la A.C.M.E. si Amintiri Feroviare, si proiectantul locomotivei EA - 060 cu care am povestit, s-a aratat deschis sa asculte sfaturi si opinii venite de la noi (lucru foarte bun), sa speram ca va tine cont de ele.
- cele 2 locomotive prezentate sunt primele prototipuri realizate pentru a testa matritele, ele vor suferi imbunatatiri, ce pot sa spun ca am fost placut impresionat de abundenta de detalii
- vom face un reportaj foto amplu al locomotivei, va aparea pe forum zilele urmatoare.
- printre noutati de care am uitat sa amintim din cauza atentiei captata in intregime de EA, se mai numara 3 vagoane CFR (2 noi inmatriculari ava200 si un nou superb MU albastru)

revenim.

p.s. mai este o zi in care puteti veni sa vedeti locomotiva ;)
 
Eu am vazut reportajul de pe ProTv si am fost dezgustat.
Aceleasi discutii sterile despre "cit costa" .
Din pacate domnul care a prezentat cu aplomb preturile modelelor Maerklin cred ca nu este prezent pe forumul nostru deci nu cunoaste discutiile pe care le-am avut vis-a vis de mass-media,hobby si preturi.
Iar daca e prezent aici il invitam respectuos sa ia nota de aceste lucruri si sa tina cont ca o dicutie cu un post de Tv poate aduce beneficii dar in egala masura e o chestie riscanta care,ca gafa ne poate face multiple deservicii.

Si, colac peste pupaza nu a fost dat nici un intereviu cu cei care sint inima acestui eveniment adica in special Bogdan si Florinii, cu scuze ca nu am cuprins pe ceilalti multi care au pus umarul.
Oare din eforturile acestor oameni n- o sa invatam niciodata nimic?
O sa ne complacem sa rinjim pe sticla si sa spunem ritosi cit costa?
Sau ne vom ascunde dupa monitor declarind superiori ca 'a fost slabutz'?
Daca nu as fi trecut prin asa ceva nu as vorbi. In plus,in aceste vremuri cu atit este mai mare meritul acestor oameni.
S