Colectii si Colectionari 2009

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut,

am sa va prezint aici munca depusa la modulele Iasi si Brasov care au fost la expozitie. Am avut noroc ca am putut sa ducem acest proiect la capat pentru ca am anulat concediul si pentru ca eu stricasem macheta mea cu putin timp inainte.

Sine, am folosit Piko, iar la modulele de intoarcere Roco. Cladirile sunt Kibri, copaci, iarba, vegetatie am folosit de la Heki, Noch si Woodland Scenics . Sistem complet Faller Car pe 3 module, compactor functional ,buldozer functional, sudori, lopatar cu betoniara, roller coaster.

La module am folosit OSB de 100 mm , dimensiune modul 1000 x 600 mm. Dimensiunile modulelor de intoarcere.....am uitat.











Am avut parte si de inspectie:


Actiunea rugina:



Film de groaza la H0:



Aici am folosit pigment maro :


Si momentul mult asteptat de mine, atunci cand incepe iarba sa "apara"





Si acestea sunt modulele de 1000x600, 5 la numar:


Joi, pe ultima suta de metri. Mixu baga mare :D


Si transportul special catre Reduta:



Vineri noapte ajunge si Clujul cu modulul de la club:


Pe ultima suta de metri umplem si vitrinele:


Punem si pozele:


La ora 04.00 plecam si noi sa dormim 3 ore.
Gata, e Sambata :D :D



Sigur am uitat cate ceva sa va spun, asa ca intrebati daca aveti nelamuriri.

Poze cu modulele de intoarcere nu avem.
Acum predau stafeta la Mity sa isi prezinte Modulul.
 
Cu ceva intirziere revin cu citeva poze si un filmulet din ziua de vineri cind in ajunul expozitiei toata lumea trebaluia la instalarea modulelor si amenajarea expozitiei.

Imi cer scuze pentru calitatea pozelor, le-am facut cu telefonul deoarece am uitat aparatul foto acasa :shock:


Bogdan si Florin(Gam3) lucrind la unele corectii ale unor module ce nu se prea incadrau la imbinari












Bogdan exasperat de catre cineva la telefon cu diverse probleme :

 
Alti participanti la amenajarea expozitiei din ziua de vineri, Mixi(Mircea Moisescu), PDI, Miti(Braila), reprezentantiiACME si Amintiri Feroviare si alti impatimiti ai trenulismului



















 
Un filmulet facut practic din gresala, asa ca rog sa scuzati calitatea.

<embed width="448" height="361" type="application/x-shockwave-flash" wmode="transparent" src="http://i213.photobucket.com/player.swf?file=http://vid213.photobucket.com/albums/cc232/dany20061/Poze%20Brasov%202009/11092009-1.flv">
 







Cam acestea ar fi pozele de la expozitia de anul acesta de la Brasov din ziua de vineri, baietii de la Cluj erau pe drum si cind am plecat eu aparuse si LDH si Doru.

Felicitari inimosilor Bogdan si Florin care au facut tot posibilul ca expozitia sa decurga fara probleme.

:aplauze:
 
Oricum toti participantii au pus umarul si a iesit o expozitie de talie europeana , pe multi din alte tari i-au lasat la mure .
Am avut ocazia de a vedea una in Polonia care a fost o nimica toata . Oricum
BRAVO si FELICITARI la cit mai multe expozitii...
@ Silviu , te rog data viitoare sa nu mai uiti aparatul acasa.
 
Din pacate la acea ora matinala la cit am plecat eu de acasa s-a intimplat exact ceeace nu vroiam sa se intimple, mi-am adus aminte de aparat in troleu si cum aveam un tren matinal de prins am hotarit sa nu ma mai intorc din drum.

La urmatoarea editie voi fi mult mai pregatit din mai multe puncte de vedere :wink: si sigur atunci nu voi mai uita aparatul acasa.
 
salutare tuturor

Felicitari BogdanI Si Gam3

Felicitari LDH pt Diorama ...so pus ceva suflet acolo sa arate asa 8)
si felicitari ca ai transportato pana la Brashov

silviu20061 cam cenzurate pozele alea :D
pt cei care nu stiu au fost aradeni ...dar din pacate nu am dus nimika /nici un modul
 
eu ma bucur ca acest eveniment se tine an de an, prinde putere. barfelile si carcotelile de la margine de ulita, cine si cat a castigat, cat costa si alte fleacuri de acest gen, nu-si au rostul. trebuie sa privim mai profund lucrurile. eu cred ca in primul rand, a avut de castigat aceasta pasiune feroviara, cei care au participat si cei care au venit sa admire. am castigat cu totii. hai sa lasam pietrele deoparte. acesti oameni care s-au zbatut sa organizeze o astfel de expozitie, au luptat pentru un ideal nu pentru un castig financiar, iar daca nu erau ei, nu am fi avut nimic de acest gen. inainte sa judecam, sa incercam sa ne punem in locul lor si sa facem ce au facut ei.
 
Felicit si eu organizatorii dar si participantii. Pe linga faptul ca am vazut exponante frumoase,diorame la care s-a muncit deosebit de mult, am avut parte si de bucuria de a ne vedea impreuna, a ne cunoaste nu numai dupa ID-uri. A fost o zi frumoasa si sincer ma bucur ca am avut sansa sa merg la Brasov.
 
Incep sa primesc link-uri de la diferite televizuni si ziare in legatura cu expo
http://www.novapress.ro/ultimele-stiri/colectii-si-colectionari.html

http://www.adevarul.ro/articole/brasov-pasionatii-de-machete-feroviare-s-au-adunat-la-reduta.html
 
Salut prieteni,

Imi pare nespus de rau ca BogdanI s-a suparat, eu nu cer justificari nimanui si nu acuz pe nimeni, eu am facut o propunere ca banii castigati sa mearga ca premiu la unul din participanti.
BogdanI, eu inteleg ceea ce scrii si cand ai scris ca pui intrare cu plata ca sa vezi cati vizitatori ai, eu am inteles ca e optiunea ta, nu ca esti constrans de Reduta. Dar chiar si asa, chiria de 1000 EUR pentru 2 zile mi se pare enorm.
Pe urma tu ai adus multumiri celor de la Reduta, pai daca le-ai platit asa de scump de ce le mai multumesti? Sunt sigur ca sunt multe spatii centrale in Brasov care sa fie fericiti ca incaseaza 1000 EUR pentru 2 zile.
Chiar imi pare rau ca te-ai suparat, nu asta a fost intentia mea.
Si la urma urmei eu nu am participat cu nimic deci poate nu e cazul sa-ti dau sfaturi.
Va felicit si pe voi si pe toti cei care pun umarul la organizarea unor expozitii feroviare. Felicitari!
 
1 locatia e bine sa fie aceeasi in fiecare an ./doar daca devine neincapatoare ar trebui mutata

2 Nu cunosc brasovul dar locatia se potriveste de minune cu ce se prezinta acolo
nu cred ca am putea prezenta diorame pe un stadion sau ca se preteaza mai bine la casa de cultura (in arad casa de cultura e ceva mai josnic decat strazile din ghetouri)

3 Eu nu cred ca participantii de anul acesta au facut asta pt bani /anul trecut poate erau care visau la bani

4 ex. scena teatrului din arad se inchiriaza la peste 150 euro 4 ore (doar scena fara lumini curent) ... holul palatului cultural 400 ron 4 ore de filmare ...astea -s preturi de arad ...la Bv sunt convins ca-s mai mari
 
@CatalinP tu nu ai inteles absolut nimic din ce s-a vorbit pana acum,
nu ai inteles ca cei 1000 euro nu acopera costurile pe care le implica o astfel de expozitie, incearca sa mai citesti o data paginile anterioare si nu in diagonala, mai multe nu avem de explicat, iar de batut campii s-a batut destul.

Din respect pentru cei care au despus eforturi in realizarea aceste expozitii, in calitate de administrator al forumului, nu voi permite sa se mai discute in vreun fel de bani in acest subiect. Mesajele in care se vorbeste de bani vor fi sterse iar cei care aduc in discutie din nou acest subiect vor primi avertisment.
 
Da... Banii nu aduc nefericirea sau fericirea ?

Este multi care nu pricepe ca banii nu e totul in lume, dar asa e unii... :D
 
Dau putin timpul in urma, am mai primit niste poze de vineri cand se aranja sala. Poze de la Andrei.








Sambata.
Lume multa chiar de la deschidere.





deja vedeta :D









Michael pus la zid:


Locomotiva MAV M61, tinta glumelor:




Fara mici pauze nu rezistam. Ca la scoala, la o ora cateva minute de pauza afara.
Doru Miu, Dorel Dumitru (LDH), Bogdy (Bogdan) si Stefan Toncescu


Seara dupa inchidere am avut parte de artificii si bere:


randul din spate: Subsemnatul, Florin, Marius, LDH, Doru Miu, Andrei (Andreiul), Dragos (Sogard2008) si George Tofan(Sulzer1150)

randul din fata: Mihai (Michael), Stefan Toncescu, Cristian Carmlau (Lok), Robert (robertanasa) si Bogdy (Bogdan)
 
Duminica.

Liniste....


O raza de soare se juca pe modulul army a lui Bogdan iar el se juca cu setarile la aparat:








Vedeta de la Cluj: