Colecția lui Iaşu

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Bicaz septembrie 2006. Fiind pentru prima data cand am vazut o alta locomotiva decat clasicile CFR am tras masina pe rampa de marfa si am facut cateva poze locomotivelor 219.




Avand o carcasa de BR 119 am zis ca e vremea de o revopsire si inmatriculare 219 025-4 Logistic Center.
Locomotivele circulau pe relatia Bicaz-Galati. Au sfarsit taiate la Galati.






 
Ultima editare:
Vagoane acoperite, cu pereți culisanți, tip Hbbillns, CFR MARFĂ .
Modele realizate în serie limitată de către Albert Modell, în colaborare cu și pentru Trains-Addicted.



Nr. parc. 21 53 246 9 183-7.



Nr. parc. 21 53 246 9 560-4.



Nr. parc. 21 53 246 9 562-0.



Detalii


 
Vagon refrigerent pe 2 osii. Pentru transport carne. Vagoanele refrigerente erau folosite pentru transportul marfurilor perisabile (carne proaspata, refrigerata sau congelata, fructe proaspete sau cu grad mare de perisabilitate - capsuni, cirese, legume proaspete)








Detaliu. Triunghi galben deschis cu colt inclinat taiat. Pentru 3000 V si 50 perioade.


4 ventilatoare eoliene sau electrice pentru circulatia aerului in interiorulul vagonului



Ceafa de porc si salata cu legume
 
"Renovat la Fabrica din Nesselsdorfer SOC. ANON. - Cehoslovacia 1923"
Revizia Kv. 31.10.923.
Asa scria pe placile unor vagoane ex germane, intrate in parcul CFR dupa WWI. La Nesselsdorfer s-au reconditionat vagoane CFR, ex germane, ex MAV si ex KKStB.
Vagonul clasa III CI. 2865 in anii 1930 avea statia de domiciliu Cernauti iar vagoanul clasa III CI. 3456 avea statia de domiciliu Bucuresti.




Vagon clasa III C 2865



Vagoan clasa III C 3456



Trenul se va tot lungi pe parcurs. Pana acum au fost "renovate" 4 vagoane.


 
iata ca am ajuns la 1 metru de tren de vagoane prusace si un bavarez. prezint cele 3 vagoane care completeaza trenul de ep 2.



Vagoan clasa III C 2039



Vagoan clasa III C 2360



Vagoan clasa III C 2720

 
Vagon platforma CFR ROMANIA, ep 3. La baza model Roco, DR Koln SS. Nu a fost nevoie de transformare, numai revopsire si inmatriculare.
Pentru corectitudine trebuie sa schimb incarcatura, sa pun traverse de beton.