Azbestul este cunoscut mai mult pentru proprietatile sale ignifuge, insa folosirea acestuia ca izolatie termica , in sisteme industriale care functioneaza la temperaturi foarte mari, este mult mai larga decat se cunoaste. Combinatele chimice, rafinariile, centralele termice etc, au folosit "la greu" azbestul, azi acesta fiind inlocuit cu alte produse si solutii termo-ignifuge.
In 2009, la o termocentrala din nordul Spaniei, pe parcursul lucrarilor de dezafectare a unor caldari mai vechi si inlocuirea acestora cu altele noi, am fost evacuati de urgenta doar pentru faptul ca o bucata de nici 1/2 mp de izolatie care continea azbest, a cazut de la o inaltime de 4-5 m, zona fiind in carantina 1 saptamana.
Efectele cancerigene ale azbestului apar si dupa ani buni (10-15) de la incetarea expunerii, cu o taxa de 99 %.
Scandalul vagoanelor contaminate are o conotatie politica, ca de fapt orice scandal mediatizat in Romania (si nu numai). De parca ii doare undeva de sanatatea calatorilor...
