Caile Ferate "Irish Railways"

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Un nou venit la CF IR:

Locomotiva E69 de la Piko (H0)



... are ceva probleme cu ledurile dar in curand va face o vizita in depoul "stapanului ledurilor", MPU...
... si are un tampon lipsa :( . Poate ma ajuta cineva in acest sens.

Si inca o noutate. V80 a primit imatriculare DB. Cu alte cuvinte: Willkommen an Deutsche Bundesbahn!

 
Caile Ferate "Irish Railways" prezinta noile achizitii:

Ruland pe un traseu relativ scurt, de la CF "La Ursu" la CF IR, a sosit o mult dorita locomotiva:
yahoo.gif
yahoo.gif
yahoo.gif


BR 185 de la Trix, DB AG, epoca V, carcasa metalica, motor cu 5 poli cu 2 volante, tractiune pe 4 osii, echipata cu decodor, cu farurile bicolorizate de hgdan






Alte poze se pot vedea aici

Un nou venit este, de asemenea, si un simpatic Mercedes-Benz 450 SEL de la Marklin, la scara H0. 8)




Iar in continuare "o poza in grup" :D :

 
Avand in vedere ca nu s-a gasit nimeni sa ma ajute cu tampoanele ovale ale Dieselei Verzi despre care care am discutat aici, am hotarat sa apelez la varianta DIY (Do It Yourself).

Mentionez ca imi lipsesc doua. Acestea sunt DOAR cele doua tampoane pe care le posed.



Am sa prezint metoda prin care s-a ajuns la un rezultat multumitor, zic eu.

Am folosit pentru inceput doua tampoane rotunde H0 pe care le aveam mai demult pe care le-am lipit cu Picatura de o bucatica de plastic pe care am rupt-o de pe o caseta video VHS. Mai exact este vorba de bucatica de plastic care se afla aproape de una din colturile casetei, pe care daca o rupi nu mai poti inregistra. :D

Apoi cu mare grija si cu ajutorul unui cutter am dat o forma ovala aproximativa. Apoi am apelat la trusa de machiaj a nevestei :| din care am extras o pila cu care am dat forma finala. VOILA!

Iata niste poze concludente

INAINTE



DUPA



Am sa revin cu niste poze paralele (marca MPU) pt a se vedea mai bine "lucratura"...
 
bravo!

adevarul este ca aceasta este singura solutie, avand in vedere raritatea modelului (si lipsa pieselor de schimb) si rezultatul este intr-adevar multumitor ;)

cat despre materialul folosit... nu este cel mai tipic, insa vad ca a mers bine si "reciclarea" este intotdeauna ceva binevenit! :D
 
Irish_Railways a spus:
Se pare ca era singura solutie, avand in vedere ca relatiile mele cu UK si IRL au incetat sa existe, pentru o perioada...
Au iesit ok tampoanele ....in ceea ce priveste "relatiile" cu UK , nu fi asa de trist . Royal Mail este unul dintre cei mai ieftini transportatori , iar baieti care sa faca kit-uri de detaliere pentru modelele OO sunt o gramada .
 
Irish,

Felicitari pentru rezolvarea cu tampoanele, pana la urma e cea mai simpla solutie, desi elemente pentru supra-detaliere la scara 00 exista o gramada in UK.

Daca vrei sa-ti dezvolti colectia nu ai decat sa cauti pe magazine virtuale ca acesta:

http://www.hobb-e-mail.com

Niste oameni extrem de seriosi, cum le-ai facut comanda (plata prin card) iti si trimit lucrurile, ajung la tine in doua saptamani. Eu am cumparat deja de trei ori de la ei si sunt foarte multumit. Iar Royal Mail este asa cum spune Kablu, o firma serioasa si rapida cu taxe minime.

Spor la dezvoltarea colectiei!