060 - EA - Amintiri Feroviare

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
interesantul a spus:
Da poza de pe antetul forumului nu e suficientă’? ;)

cu siguranta ca nu :wink:
de apreciat munca si efortul,insa fara un topic de prezentare nu doar a locomotivei,ci si a metodelor folosite,probleme inatlnite,solutii,etc...nu se deosebeste de orice alta locomotiva de serie ce iese pe piata.
din pacate in ultimul timp nu am mai vazut vreun topic de prezentare a constructiei unui vagon,locomotive sau orice alt model sau altceva...desi se lucreaza...pacat de forum :(
 
Stimati trenulisti,
Probabil ca va imaginati ca daca omul ar avea timp,ar posta.
Locomotivele fac parte dintr-un lot care reprezinta o comanda speciala pentru un client.
Cum lotul nu e nici pe departe gata,munca la fiecare locomotiva fiind de artizanat nu de fabrica iar clientul preseaza mereu, e lesne de inteles ca acum nu e timp de facut reportaje.
Tot ce pot sa va spun e ca modelele sint foarte frumoase .
Si nu va impacientati, o sa apara lucrarea intr-un topic special, nu aici unde ati facut o varza iar topicul va fi curatat.
S
 
Nenea, nenea,
nu-i lua pe baieti asa tare, voi le-ati vazut pe viu, ei intr-o poza, e normal sa se agite putin spiritele :D

Defapt asta am si intentionat, sa vad care este interesul si se pare ca este.

Pozele... vor veni si ele la un subiect nou :D

p.s. ma mir ca toata lumea s-a gandit ca musai e ceva facut la Cluj :))
cosmin78 a spus:
....
din pacate in ultimul timp nu am mai vazut vreun topic de prezentare a constructiei unui vagon,locomotive sau orice alt model sau altceva...desi se lucreaza...pacat de forum :(

Salut Cosmine,

nu stiu cum este la altii insa pot vorbi despre mine,
de multe ori nu reusesc sa gasesc timpul necesar sa-mi prezint lucrarile, sunt modele pe care le-am terminat dimineata in zori, altele seara cu minute inainte de a fi puse la curier :D
Partea buna este ca pozele raman si atunci cand gasesc timpul necesar vi le prezint si voua.
 
Salut,

cu ocazia prezentarii oficiale a setului de vagoana AVA200, Amintiri Feroviare a prezentat si doua modele noi de locomotiva EA:





Cateva cuvinte despre aceste modele,
EA-ul CFR Marfa va aparea pe piata anul urmator, modelul Rompetrol posibil si anul acesta, daca interesul pentru acest model va creste peste stadiul actual.
 
Florinn a spus:
Salut,

cu ocazia prezentarii oficiale a setului de vagoana AVA200, Amintiri Feroviare a prezentat si doua modele noi de locomotiva EA:
....
Cateva cuvinte despre aceste modele,
EA-ul CFR Marfa va aparea pe piata anul urmator, modelul Rompetrol posibil si anul acesta, daca interesul pentru acest model va creste peste stadiul actual.


Florin, felicitari pentru realizarea acestei locomotive. Este un model de exceptie. Imi place acesta locomotiva de-mi vine rau.

:aplauze:
 
marian32 a spus:
si eu tot anul asta m-am apucat de colectionat CFR, am inceput cu ''tampenia inestetica, delfinul'' cum se pune mai sus, corectata si imbunatatita la Minitechnik, si acum casc ochii pe la niste vagoane, sunt curios sa le vad pe astea de la ROCO cand vor aparea.

De curiozitate ce e gresit la model si Minitechnik a corectat :?:
 
Pai, patinele de la pantograf despre care stim cu totii, instalatiile de climatizare care nu au fost reprezentate chiar corespunzator si nici exact la scara 1,87 protectiile de la disjunctor care au iesit prea lungi pentru Delfin,prea scurte pentru clasica si nefiind impartite in segmente (sau cum s-or numi), 3 la delfin si 5 la clasica, si prea inalte pentru ambele loco. Probabil din motive legate de costuri le-au pus la fel pe toate cele trei loco. Si au mai fost schimbate ledurile, cu unele alb cald, si rosii. care corespund ca luminozitate cu seria 47.
 
marian32 a spus:
Pai, patinele de la pantograf despre care stim cu totii, instalatiile de climatizare care nu au fost reprezentate chiar corespunzator si nici exact la scara 1,87 protectiile de la disjunctor care au iesit prea lungi pentru Delfin,prea scurte pentru clasica si nefiind impartite in segmente (sau cum s-or numi), 3 la delfin si 5 la clasica, si prea inalte pentru ambele loco. Probabil din motive legate de costuri le-au pus la fel pe toate cele trei loco. Si au mai fost schimbate ledurile, si albe si rosii. care corespund ca luminozitate cu seria 47.

Salut,

Modificarile le-ai vrut tu sau au fost ”recomandate” de comerciant?

Pai patinele au fost oferite gratis de producator pentru ca s-au montat unele gresite, instalatiile de climatizare nu mi se pare sa aiba ceva in neregula, locomotiva reala 773 dea lungul timpului a avut mai multe grile de protectie insa adevarat ca trebuiau compartimentate in 5, luminile la 773 sunt galbene nu albe.
 
nelutu

Culoarea galben este una si alb cald este altceva. Nu am vazut locomotive cu faruri galbene, dar cu faruri albe am vazut. Ma gandesc cum ar fi niste faruri galbene in noapte...
Un led dual galben -rosu este mai ieftin decat un led dual alb cald-rosu. Nu cu mult, dar afacerea dicteaza profit asa ca asta e. Iar locomotiva cu pricina are din start grilajul impartit in 3, mai scurt decat la clasice si doar pe o singura parte.
Desigur ne raportam la locomotiva pe care AF a incercat sa o reproduca fidel si nu la starea locomotivei inainte de modernizare acum 20 de ani. Instalatiile de climatizare nu-ti par tie in neregula , studiaza un pic problema si ai sa vezi ca si un orb vede diferenta. :confused:
 
http://forum.transira.ro/files/47_7773_2_arad_3_184.

Cu siguranta nu vreu sa fiu polemic dar aceasta este prima fotografie care am gasit-o.

Seara buna

Edit: http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=2781&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=dff82ff09ab254f44d928df16880e7e0
 
Da, stiu ca patinele au fost oferite gratis(ce bine era sa le fi pus corect de la bun inceput), instalatiile de climatizare le-au facut prea mici,si nu sunt decupate in spate,nu trebuie sa mare expert ca sa-ti dai seama de aceste lucruri; grila de protectie e mai scurta decat la clasica si e impartita in trei, nu in cinci. In realitate luminile la 773 sunt alb cald, nu galbene, eu am inlocuit cele 4 leduri galbene (care se aprind si rosu), cu 4 leduri alb cald si s-au adugat alte 4 leduri pentru lumina rosie. http://cfr.stfp.net/Pic/47/915304777732Da:1.jpg Se vede grila care este mai scurta si impartita in trei.
 
nelutu a spus:
http://forum.transira.ro/files/47_7773_2_arad_3_184.

Cu siguranta nu vreu sa fiu polemic dar aceasta este prima fotografie care am gasit-o.

Seara buna

Edit: http://forum.transira.ro/viewtopic.php?t=2781&postdays=0&postorder=asc&start=0&sid=dff82ff09ab254f44d928df16880e7e0

Nu e miros de polemica, OK, am vazut o poza cu grilajul impartit in 5. La AF e dintr-o bucata. Deci, discutabil.
In rest, nu cred ca exista ceva probe cu faruri galbene, etc.