Triunghi (bucla de intoarcere in DC)

Lucrari in aria DCC
Scrie răspuns
LDH

Mesaj de LDH » Mie Apr 18, 2007 10:23 am

schema lui PDI este mai simpla, asta este un PLUS, dar principiul este acelasi
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
pcg

Mesaj de pcg » Mie Apr 18, 2007 10:45 am

Mai baieti ati intrat intr-o problema nu foarte complicata. Daca folositi analog acest lucru se poate realiza simplu cu un releu cu contacte duble, iar la digital se foloseste un modul de detectare a scurtului care comanda pe releu polarizarea inversa.
Schema care am postat-o este perfect functionala si verificata.
Intellibox2 & TC Gold 7.0
LDH

Mesaj de LDH » Mie Apr 18, 2007 10:53 am

@ pcg

nu te-a contrazis nimeni si asteptam restul schemei sau schemelor adica pentru digi si analog :lol:

din schema lul lok (la PDI este evidentiata) lipseste trecerea prin zero, adica liniile de sparatie in rest cred ca nu sunt probleme functionale, la cate inteleg eu
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
costel2007

Mesaj de costel2007 » Mie Apr 18, 2007 11:07 am

LDH scrie:pai hai sa vedem

lok a spus ca intoarcerea este conditionata de intrarea locomotivei prin pct.1 (conform schemei numerotate a lui costel 2007)
mentionez schema ii apartine lui lok eu doar am numerotat-o
LDH scrie:deci:

loco circula OBLIGATORIU numai pe traseul 1 - 3 - 2 -1

alimentam cu - (minus) punctul B si locomotiva parcurge traseul din 1 in 3

schimbam polaritatea in B, alimentam cu + (plus), locomotiva merge din punctul 3 in punctu 2 primind tensiune pe traseul 1 - 2 - 3

cand ajunge in 2 schimbam din nou polaritatea la B cu - (minus), locomotiva este alimentata pe traseul 1 - 3 - 2 si iese din triunghi

mai este necesar ca blocul de intrare in triunghi, linia de asteptare sau cum vreti sa-i spuneti sa fie izolata de restul traseului machetei (caz similar cu digi)
eu consider ca aceasta varianta este o alternativa la schema lui pcg iar LDH are experienta didactica :aplauze: multumesc pt explicatii
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Mie Apr 18, 2007 1:03 pm

am pus o schema destul de simpla , pentru amatori , aici :
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=2744
LDH

Mesaj de LDH » Mie Apr 18, 2007 3:08 pm

lok scrie:nu merge. trebuie regindita schema. practic, de la intrare spre bucla e o punte redresoare ce pastreaza polaritatea din bucla aceeasi, indiferent de polaritatea din restul circuitului. deci, locomotiva nu se intoarce. regindim si revenim. :grin: sorry pt inducerea in eroare.
esti cam nehotarat dar te cunosc si nu ma supar

schema functioneaaza daca pui, ca la schema lui PDI, blocurile de separatie cu trecere prin zero tensiune

pune schemele una langa alta si compara

este adevarat ca schema lui PDI este mai simpla si deci mai usor de realizat

@sir

asta am spus si eu cand m-am referit la liniile conductoare cu sens unic ca erau folosite la buclele de intoarcere

multumim pentru schema

daca scoti doua macaze din triunghi obtii bucla :lol:

toate cele bune
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mie Apr 18, 2007 3:26 pm

Deci sa o luam cu inceputul
1-Am spus ca este vorba de un triungi si s-a inteles acest lucru di schitele facute de voi inainte de a posta poza cu Triunghiul Bermudelor
2-Ideea cu catenara nu e rea dar mie personal nu imi plac locomotivele electrice deci exclus.
3-Urmariti atant circuitul care de fapt se inscrie doar intr-un triunghi - faceti abstractie de macazul care iese din el doarece acela v-a fi scos daca incurca (repet sinele nu sunt prinse)
4-In acea remiza nu o sa stea decat locomotive cu aburi nimic altceva (exceptie cele 3 vagoane cu carbuni de langa macara care acolo or sa intepeneasca)
5-DC sau DCC e pe intelesul tuturor - DIGITAL
6-Controlul intregii remize se va face (ma refer la macaze din tastatura PIKO) nu din telecomanda (fara modul dc (dcc) pentru componente electromagnetice)
7- Am baut un Red Bull si ma apuc de treaba (scos si modificat alimentari cu PIKO Digi 2)
8 - Locomotivele au minim 4 osii )maxim 15 osii cu tot cu tender(sunt cu aburi) deci vreau solutia pentru asa ceva :twisted:
:grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin: :grin:
sir_vaska

Mesaj de sir_vaska » Mie Apr 18, 2007 3:32 pm

[quote="BOGDAN I"]
.......
5-DC sau DCC e pe intelesul tuturor - DIGITAL
[/quote]

AC - curent alternativ (Alternating current)
DC - curent continuu (Direct Current - http://ro.wikipedia.org/wiki/AC/DC)
DCC - digital (digital command control)

:)
Ultima oară modificat Mie Apr 18, 2007 3:54 pm de către sir_vaska, modificat de 2 ori în total.
costel2007

Mesaj de costel2007 » Mie Apr 18, 2007 3:35 pm

CORECT
costel2007

Mesaj de costel2007 » Mie Apr 18, 2007 3:42 pm

daca ai diode este interesant sa realizezi schema lui lok cu indrumarile lui LDH

loco circula OBLIGATORIU numai pe traseul 1 - 3 - 2 -1

alimentam cu - (minus) punctul B si locomotiva parcurge traseul din 1 in 3

schimbam polaritatea in B, alimentam cu + (plus), locomotiva merge din punctul 3 in punctu 2 primind tensiune pe traseul 1 - 2 - 3

cand ajunge in 2 schimbam din nou polaritatea la B cu - (minus), locomotiva este alimentata pe traseul 1 - 3 - 2 si iese din triunghi

incearca doar triunghiul singur in mod analogic
bafta
LDH

Mesaj de LDH » Mie Apr 18, 2007 3:49 pm

@ Bogdan

Eu zic sa faci schema lui PDI care nu presupune decat doua diode si doua linii de izolare

Daca ai agrea locomotivele electrice nu ai avea nevoie de triunghi de intoarcere :grin:

triunghiul este pentru aburoase :lol:

hai ca nu e greu

trei linii flexi, doua diode si trei macaze

nu uita sa tai sina pentru a face blocurile de separatie

spor la treaba si asteptam un filmulet care sa demonstreze ca functioneaza

(ce pretentiosi suntem, nu mai vrem poze - acolo nu misca nimic :evil: )
Toate cele bune,
LDH
Modelism Feroviar
BOGDAN I

Mesaj de BOGDAN I » Mie Apr 18, 2007 9:21 pm

Am revenit
Am facut in felul urmator
Am conectat PIKO DIGI 2 la un segment izolat al unei laturi ale triunghiului exact ca in schema lui PDI si am constatat urmatoarea problema: Locomotiva intra si parcurge segmentul izolat intru-n sens fara probleme dar cand reintra in celalalt segment scurt. Mentionez ca locomotiva merge doar pe acel segment doar sa-i zicem asa "la primul scurt" care este ajutat de piko digi 2 , dar la al 2-lea stop.
Nu stiu ce sa mai fac.... cred ca si in ideea cu dioda se intampla acelasi lucru.
Maine ma duc sa cumpar 2 diode intrebare - exista vre-o recomandare in ce fel de diode sa cumpar ????
Multumesc ca va strofocati mintea pentru problema mea

Cu respect
Bogdan
costel2007

Mesaj de costel2007 » Mie Apr 18, 2007 9:40 pm

BOGDAN I scrie:Am revenit
Am facut in felul urmator
Am conectat PIKO DIGI 2 la un segment izolat al unei laturi ale triunghiului exact ca in schema lui PDI si am constatat urmatoarea problema: Locomotiva intra si parcurge segmentul izolat intru-n sens fara probleme dar cand reintra in celalalt segment scurt. Mentionez ca locomotiva merge doar pe acel segment doar sa-i zicem asa "la primul scurt" care este ajutat de piko digi 2 , dar la al 2-lea stop.
Nu stiu ce sa mai fac.... cred ca si in ideea cu dioda se intampla acelasi lucru.
Maine ma duc sa cumpar 2 diode intrebare - exista vre-o recomandare in ce fel de diode sa cumpar ????
Multumesc ca va strofocati mintea pentru problema mea

Cu respect
Bogdan
nu cred ca o sa mearga cu diode pe dcc
dar daca ai un alimentator dc poti sa mergi si sa cumperi diode redresoare > 2A si >20 V

sper sa reusesti :-)
Scrie răspuns

• Advertisement

Înapoi la “Digital”