Anunt important: [Local Link Removed for Guests]
In perioada 10-11 decembrie 2018, forumul o sa functioneze cu intreruperi, se face upgrade.

Intrebari venite de la incepatori.

Esti nou in lumea modelismului? aici gasesti informatiile de care ai nevoie pentru a incepe.
Scrie răspuns
GFN

Re: Intrebari venite de la incepatori.

Mesaj de GFN » Mar Oct 31, 2017 11:18 am

Salut
Poti sa cumperi un variator de tensiune de la Piko , Mehano, Roco cu care se pot alimenta locomotivele intre 0-12V.
Baterii patrate se mai gasesc am cumparat eu una doar asa de nostalgie de la Auchan.
[Link Removed for Guests]
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
Dan009

Mesaj de Dan009 » Mar Oct 31, 2017 11:49 am

Ok, mulțumesc pentru răspuns. Am să caut o baterie, si mai târziu un variator de tensiune. Ceva site-uri îmi puteți recomanda? În ceea ce privește scara ce parere aveți?
GFN

Mesaj de GFN » Mar Oct 31, 2017 12:28 pm

Poti gasi la magazinele de profil dar sunt mai scumpe

sau cauti pe Olx mai ieftin ,de exemplu
Fan DRG,DR,DB,DB-AG
Dan009

Mesaj de Dan009 » Mar Oct 31, 2017 3:19 pm

Multumesc tare mult
anvo5555

Mesaj de anvo5555 » Mar Feb 27, 2018 8:07 pm

Ca sa nu deschid un thread separat, am si eu o intrebare pentru colegii de forum cu experienta: pentru un circuit temporar (parchet) trebuie sa aleg intre sine Roco Geoline si Trix C-gleis. Am avut in trecut Roco Geoline si s-au comportat ok (n-am avut probleme cu nici un fel de material rulant), dar despre comportamentul sinelor Trix C-Gleis in timp nu stiu mare lucru, in special cand e vorba de macazuri. Preturile am vazut ca sunt similare (la o cautare rapida) Aspectul sinelor Trix e clar peste Roco Geoline (cel putin pentru mine), dar pe langa aspect ma intereseaza si fiabilitatea.
Ce imi recomandati?
Ok, stiu exista Roco Line reloaded (desi nu ma incanta ideea de a taia din terasament, dar daca e cazul..., Fleischmann Profi, Kato, etc, dar si preturile sunt destul de sus (destul de mult, mai ales ca tot ce e macaz va fi digital la un moment dat).

Va multumesc anticipat!
anvo5555

Mesaj de anvo5555 » Dum Mar 11, 2018 11:44 am

Nu are nimeni nici o parere?
O alta intrebare: sinele Trix C-Gleis au acelasi "obicei" sa se ingalbeneasca in timp, cum am vazut foarte multe sine Geoline?
Nu am gasit nicaieri o comparatie clara intre cele doua sisteme. (si nici vreo parere clar exprimata in favoarea unuia dintre ele, bazata pe experienta - din Goole Translate deja iese fum, recunosc)
Alex14

Mesaj de Alex14 » Joi Apr 19, 2018 1:10 am

Salut.
Am vreo doua intrebari in principal pentru cei care au un Grass Master de la Noch dar nu numai.
Stiu ca aplicatorul are 3 site de dimensiuni diferite. Ce dimensiuni au gaurile celor 3 site si ce dimensiune de sita corespunde care-i lungimi a firului de iarba?
Multumesc anticipat!
Palcu Alexandru
sesamcave

Mesaj de sesamcave » Vin Apr 20, 2018 1:37 am

@anvo5555,
Salut,
Eu ti-as recomanda ( fiind obiectiv) sa mergi fie pe TRIX C-gleis , fie pe Rocoline cu terasament de cauciuc ( au fost resuscitate de Roco acum nici un an ).
Eu am ramas pe Rocoline cu terasament de cauciuc ( imi plac de numa, sina chiar daca se ingalbebeste putin, e ok, clipsurile nu ies la imbinari repetate, poti pune actionari digitale la macazuri care isi iau curentul direct din sina si sunt mascate perfect !etc etc...)...
....dar , prin anii 2010, am incercat si noile, atunci, Trix C gleis ...si am ramas placut surprins ca : nu aveau clipsuri, macazurile sunt " polarizate" din start, ce sa mai...impresie artistica : 10 ! ....m-a oprit faptul ca la noi nu prea se gaseau si ca...aveam deja Rocoline cu cauciuc...
Dar poti oricand sa faci un" leap of faith" si sa incepi cu Trix.
Marius.
PS:
Geoline e o sina " nascuta" la disperare si care isi traieste azi...ultimele zile !
HO...HO...HO.....si HOe...HOe...HOe...dragii mosului....

Roco Multimouse.....Am aceasta centrala ...
anvo5555

Mesaj de anvo5555 » Vin Apr 20, 2018 10:55 am

Multumesc pentru informatii!

Intre timp am avut de-a face si cu RocoLine cu terasament de cauciuc - imi plac foarte mult si acestea. Am achizitionat si un oval cu 2 macazuri de la Geoline, recunosc (set A+B1), care vor fi folosite numai pentru teste( nu am apucat sa le pun la lucru). Daca raman pe Trix, probabil ca voi opta pentru curbe R3-R5 si macazuri lungi (schlanke weiche), chiar daca au un pret ceva mai sus (disponibilitatea in tara nu intra in calcul, exista n moduri de a le procura - ebay, prieteni in Germania, delegatii tot acolo, etc). Puse una langa alta si facand abstractie de sistemul de prindere diferit intre cele doua tipuri de sine mentionate, pot spune ca Trix e mult mai ok dpdv vizual, iar actionarea macazului mi se pare mai sanatoasa. Daca nici nu se ingalbesneste in timp, atunci directia este clara, cred eu...
Scrie răspuns

Înapoi la “Informatii utile, sfaturi practice, pentru incepatori”