Z㒠end of Z㒠lumea!

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Ahaaa, pe vreme lui ceashka era asa ceva de pus pe birou. Dintr-un plastic de .... Dadeai de o rotitza si schimbai cifra. :D :D :D
Acelasi ras il dedic tuturor teoriilor astora tampite, ba ca zice maiashii, ba ca zice NASA (poate nasha... ). Acum s-a trezit si o printzesa japoneza sa dea cu ghiocul... O sa treaca si 21 a enshpea si alte 21.... Unii pun botu' si altii profita, ca de fapt asta e toata smecheria!
 
Da, genial ... PDI, pana la urma noi suntem cei care dam valoare timpului ...... nu conteaza ce vom face sau am putea face peste 20 si ceva de ani ci conteaza ce facem acum sau am facut acum patruj si ceva de ani sau mai putin :lautar:
 
Din cate un "mister" din asta fiecare ramane (sau nu) cu ce i se pare interesant.
Unii sunt convinsi c-au prins jmecheria, altii se minuneaza de cunostintele unor "salbatici"...
Si "minunat de cunostinte" nu insemana neaparat "cred c-o sa se intample nenorocirea".
De calendarul meu n-am zis ca difera de banal decat in masura in care desenele lui Goscinny si Uderzo sunt iesite din banal.
 
Interpretarea .... la asta se rezuma tot ..... nu avem posibilitata de a percepe corect trecutul si prezentul din cauza surselor contradictorii, la ce naiba ne ajuta sa presupunem ce va fi in viitor !? Notiunea de modelare e totusi diferita de modelism chiar daca se refera ambele la un anumit model ...
 
eu construiesc adapost contra sfirsitului!...astept avansul...de 50%, incepind de miine si pina inainte de sfirsitul sfirsitului...!!!locuri de veci, cu aer condition!sa nu raciti si sa nu va contaminati!!!...ca de, se trezesc si zombii si maninca ce nu trebuie astia :skul: !de aia i le miroase gura!
asa ca...oferta limitata!...!!! :p :roll: :|
 
Cica gata, s-a interpretat sfarsitul: nu va fi cand ne asteptam, va fi sambata si femeile gravide si cele care alapteaza vor avea de suferit (nu ca nu sufera mereu in aceste perioade)
de asemenea va trebui s anu ne miscam, ne va fi rau, iar cei de la munte vor fi mult mai ok.

Vom ramane pe Pamant bara-bara (jumi juma)
Acum intrebarea mea este.... Putem sterge doar jumatatea cu India si China, sau va fi jumi juma din fiecare tara?
Si ce fac cei cu 2 cetatenii?
 
Amu cic㒠alt㒠fază’...
Noi cic㒠nu ne dă’m zama c㒠timpul se comprimă’. C㒠amu 5 ani 24 de ore erau mai lungi şi amu mai scurte, şi tot aşe...

Adic㒠amu 5 ani în 24 de ceasuri fă’ceai mai multe decât faci astă’zi, deci timpul s-a comprimat pentru ceas, iar pentru om a ră’mas acelaşi.
Sau e vorba c㒠lumea s-a lenevit şi lucr㒠mai puţin în aceleaşi 24 de ceasuri?

A drk de oameni de carte....

M-au bă’gat în ceaţ㒠de tot.

deci...
 
Auzisem ceva de comprimarea timpului. ,,E" egal me ce doi cred ca are legatura.

Adica acuma daca ajung noaptea acasa pina una,pina una alta nu apuc sa fac mare lucru ca e dimineata. S-a comprimat timpul sau am trecut eu cu virsta si ma misc mai incet?

Oamenii de carte sint la fel, mai trecuti cu virsta.
dar tu vrei sa spui ca timpul s-a comprimat si sfirsitul vine mai repede?
 
Apoi aşe m-o dus capu` de am priceput!
C㒠s-o comprimat şi atuncia vine mai repede.

OK!

Mai repede dar când? Amu sau peste 9 ani?
Și comprimaţi cât înseamna cei 9 ani în timpul al㒠vechi necomprimat?
 
ar fii o chestie pe care si mai inteleptii crestini o spun de mult timp..."va veni ziua cind anul va semana a fii o luna, luna va fii o saptamina, saptamina o zi, ziua o ora.comprimarea timpului nu are de a face cu anii de virsta ci de liniaritatea timpului daca pot spune asa, in functie de celelalte dimensiuni cunoscute sau necunoscute...si timpul, asa cum si toate celelalte dimensiuni, se poate curba, sau modifica...deci pe undeva cineva are dreptate. ceea ce noi concepem a fii trecerea timpului intr-un anumit sens, este dat de evolutia noastra pe aceasta scara imaginara. dar timpul nu are un anumit punct de plecare...nu exista un zero absolut asa cum exista cu temperatura.timpul ca valoare este diferit in functie de perceptia fiecaruia.
timpul este o notiune inventata de om, pentru om, pentru masurarea "golului" intre 2 actiuni sau incidente...timpul este o latura a universului multidimensional.cine controleaza timpul, controleaza viata si universul!
adica pina la urma este pronomio al zeilor!
 
NU, timpul era Sergiu Nicolaescu intr-un film pe care l-am vazut mai demult.

Dar inaintea lui(filmului) Marin Preda a spus ca timpul nu mai avea rabdare, desi cu putina vreme (adica ,,golul" acela intre actiuni) timpul avea o nesfirsita rabdare.

Eu cred ca interesantul care a initiat aceste discutii nu mai are rabdare sau nu are timp sau ca si Marin Preda a constatat ca timpul se comprima.

Ori ziua e prea scurta pentru ceea ce are de facut, ori are orizonturi mai largi decit poate, ori se teme de sfirsitul lumii sau mai degraba stii vorba ceea .. se plictiseste.
Pina la urma cine locuieste in locul maiasilor??

Tovarasul eporteka zis si interesantul sa ne prezinte un raport despre concluziile trase urmare celor citite pe aici.
 
No, amu c㒠numai azi mai e pân㒠mâine, cum v-aţi pregă’tit de marele Z㒠end de mâine?
Io conform planului, m-am pregă’tit cu o partid㒠de alergat dup㒠cadouri.

Pe urm㒠mi-am amânat toate datoriile că’tre bă’nci, zicându-le, c㒠dac㒠vine Z㒠end, oricum nu mai au ce face cu banii, iar atunci înainte de marele Z㒠end s㒠profit de ei.

în rest, pregă’tim Trainfest 2013 :))
 
Discutii despre Trainfest vor fi la forumul dedicat ce se va deschide cândva....

Amu aşteptă’m Z㒠end-ul de mâine. :)
 
@ Bogdanra:

Intr-adevar, sfarsitul lumii o sa aduca schimbari la scara planetara si la scarile modelistice feroviare. H0-ul va fi la scara 1:120, TT la 1:160, iar N la 1:220 ;-)
 
Ma gindesc oare o sa schimbam titlul in ,,Cum mi-am petrecut sfirsitul lumii"?

Deja si eu am sarit peste plata ratelor si studiez posibilitatea de a ma duce la Boutari.
dar e o problema, admnistratia nu da liber nici pentru sfirsitul lumii, publicul insa are probleme de rezolvat in draci, tocmai acuma.

parca vine sfirsitul lumii.