Vagonul de dormit CFR WLABmh 174 Roco

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Salut !!!

Cosmin 78 a zis:
si daca mai dam mult din colt in colt in viitorul
apropiat o sa cumparam numai reeditari de cusete,nici macar gand de material
romanesc de calitate...cine o sa se osteneasca sa fabrice pentru noi...?

Eu intreb altceva:
Cine opreste producatorii de trenulete sa produca la momentul actual modele de vagoane +locomotive,dar CORECTE din toate punctele de vedere????????

Poate producatorii spun: Lasa ma, ca merge si asa???
Si asta chiar asa e!!!!! Deocamdata A MERS SI ASA !!!!!
Dovada: vagonul Piko etajat,vagoanele de Tillig--cusetele+vagonul de clasa, STLB-ul, :D :D :D
De la Klein ,una calda ,alta rece--vezi ESX-ul si apoi Ggs-ul. :D :D
Sa stiti ceva: se tot spune ca a crescut "piata de desfacere a trenuletelor" din RO! Asa se zice ! :aplauze: :aplauze:
Si ,atunci,de ce acesti producatori nu incep si ei sa-si arate "respectul crescut " fata de piata,fata de consumatori?????

Asta e parerea mea !!!!
P.S.
Eu nu pot sa cred in chestii de genul" cumpara vagonul asta cu lipsurile astea,si apoi o sa facem altul imbunatatit"???
Pai cum vine asta: ma duc sa iau o masina fara frane,cu vopseaua mai asa,etc tec,numai ca producatorul sa o faca mai buna dupa ce-mi vinde n+1 bucati?????
HA HA HA !!!!
:evil: :evil: :mrgreen: :mrgreen: :D :D
 
Doar BANII ii opresc pe fabricanti. Nimeni nu-i fraier sa bage bani intr-o matrita noua numai sa ne faca noua modele corecte(cine s-a gandit ca atunci cand s-au cumparat de catre CFR WLABmh-urile se va renunta la 2 usi,sau ca la Halbertstadt-uri vor monta sorturi) De modificat matritele nici atat nu poate fi vorba.
N-au facut acest lucru nici pentru cehi, unguri, sau slovaci.
Eu zic mersi primul vagon CFR e 1:87 si nu 1:100 ca si CD-urile

Legat de ce ai zis Lok
Hecht-ul nu seamana cel CFR cu cel Roco
Breda ok,dar trebuiesc "culese" poze sau de ce nu cateva vagoane ale Trenului Regal.
 
Sesamcave, de acord cu tine, dar uite ca romanii sunt gata sa cumpere si modele incorecte daca scrie Cfr pe ele:
http://forum.railwayfan.ro/viewtopic.php?t=3465
 
Parerea mea, atunci cand pe piata vor exista 4 modele de vagoane CFR, 3 corecte si unul incorect, DA, cumparam cele 3 si pe al 4-lea nu pentru a atrage atentia producatorilor ca nu vom cumpara modele incorecte, dar cand exista unul singur nu avem de ales, trebuie sa dovedim ca, cumparam si apoi sa emitem pretentii, altfel dovedim doar ca nu cumparam, asta a fost un exemplu si sper ca m-am facut inteles.

Acum multe intra in categoria, "acceptabil", daca e sa puricam, foarte putine modele sunt 100% corecte, extrem de putine, dar daca e sa judecam un model precum cel pe care il va face roco din start poti zice ca iti da 2 usi in plus, un pic de nesimtire din partea celor de la roco zic eu, puteau incerca pe partea de marfa daca tot vroiai ceva CFR si nu au matrite.

Experimentul klein cred ca a fost unul reusit si ma astep la surprize placute de la ei, chiar daca ggs intra pentru unii mai greu in categoria "acceptabil" sau mai usor pentru altii.
 
Frumos vagonul....sa-l rulezi sanatos si la cat mai multe.
Intr-adevar esti in premiera cred ca si in Ro....nu am mai vazut pana acum.
 
buna baieti,

in Romania nu avea cum sa se vada pana acum (decat la montaj in hala la fabrica din Arad) :) dat fiind ca e disponibil de o saptamana! ;)
 
Da ,se gaseste si in Bucuresti, l am achizitionat si eu la pretul de 47 euro ,de la un magazin ,trebuie sa recunosc ca este bine realizat,mai ales ca este pregatit si ptr iluminat ,are detalii foarte multe, se deschide foarte usor este mult mai reusit decat modelul de la heris.
 
dat fiind ca e vorba de doua modele diferite, modelistii practicand H0 ar trebui sa se bucure ;)

sa nu uitam ca la CFR WLABmee inseamna o groaza de lucruri diferite:

71-80, WLABmee DWA Bautzen, cumparate noi in 1991-92 (nu exista ca model)
71-79, WLABmee DWA reconstruit din 71-80 (nu exista)
si multe 71-31:

71-31, WLABmee T2s (3 bucati, import Germania, construte catre 1972), exista ca model Heris la H0 si Horia la N pe baza Roco :D
71-31m WLABmee MU (6 bucati, trei foste SBB fara sorturi din 1973 si 3 de la CIWLT), exista ca model fabricat de Cristi Savin la H0 pe baza Rivarossi.
71-31m WLABmee fost WLABmh174 (acoperis cu capete rotunde) si WLABmh175 (cu capetele drepte) de la DB AG, productie 1959-1974 (!!!), peste 60 de bucati... aici avem modelele Horia pe baza Minitrix la N si acum Roco la H0, stiind ca Roco este incorect la carcasa la usi (are doua usi in plus)...

pentru mine, modelele Roco si Heris sunt complementare ;)