Vagoane calatori

Vagoanele seria 19-76 / 20-76 / 89-76 modernizate la Astra Arad mai pastreaza placutele originale:



Placuta de la vagonul 50 53 19-76 010-2



Cele modernizate la Grivita Bucuresti nu mai au placutele de la vagoanele donatoare.
 
Marfa proaspata, sunt foarte curios daca intra la modernizare pentru RO !
 
Prima poza - vagoane de acest tip au fost taiate la Sibiu la inceputul anului, cateva zeci de vagoane au fost aduse din Austria pentru a fi vandute CFR-ului de catre un sibian si cum nu a reusit sa le vanda a taiat toate vagoanele.
Vagoanele verzi sunt bune de fier vechi, ca si cele din prima poza si-au trait viata.

Vagoanele au stat in Wien Penzing luni de zile.
 
vagoane aduse de catre un intermediar (a se citi capusa) pentru a fi vandute cheferului :!: si cum nu a dat spaga unde trebuie, i-a picat afacerea (pentru mine asta e bisnita feroviara) si a taiat vagoanele, ca sa recupereze ceva, ceva :roll:
am presupus corect? :roll:
 
Iata lista cu vagoanele
29-35 083
024
173
016
300
015
000
006
218
033
2 mazgalite cu grafitti

82-70 007
004
009

84-33 035
057
034
052
012

82-70 008
005
 
Ce vagoane de clasa a III-a pe doua osii erau folosite la CFR in primii ani 50 (parca prin 56-7 s-a desfiintat clasa a III-a)? A fost vreo schimbare dupa desfiintarea clasei, sau doar au pictat un 2 pe caroserie?
 
AlexD a spus:
Ce vagoane de clasa a III-a pe doua osii erau folosite la CFR in primii ani 50 (parca prin 56-7 s-a desfiintat clasa a III-a)? A fost vreo schimbare dupa desfiintarea clasei, sau doar au pictat un 2 pe caroserie?

Nu stiu ce are forumul de nu merge iarasi la Horia si postez eu pentru el.
Schimbarea a fost la orarul de vara 1956, adica in iunie 1956 la toate caile ferate de pe continent in afara de Spania si Portugalia.

Nu s-a capitonat totul imediat la nici o cale ferata, la CFR de exemplu vagoanele Cafld71.000 ("Dimitroave") devenite Bafld71.000 au primit ulterior la revizii banci capitonate usor. Au fost si vagoane de clasa a 2-a provenite din clasa a 3-a care s-au casat inca cu banci de lemn, si asta si in Germania, si in Franta si in Romania sau in alte parti.

In principiu s-a destiintat clasa I, clasa I veche si II veche au devenit I si III veche a devenit II, insa asta o stii deja!
 
Ia te uita, un unicat.

83-76 001 este un fost Bimdz 268 al DB AG, un vagon de IR provenit dintr-un UIC X. Este intr-un fel echivalentul "vestic" al Bimdz 267 cunoscut la CFR Calatori ca Bdeem 84-96 (alandala cu foste Bomdz 236.8/9).
 
Te-am lasat pe tine sa faci descrierea, eu am stat destul pe langa el si am zis sa te surprind cu acest unicat.
 
Si m-ai surprins :lol:

Dupa informatiile mele au ajuns doua asemenea vagoane in Romania, asa ca s-ar putea ca baietii de la Grivita sa ne mai rezerve inca o surpriza la amandoi cu numarul 002. :lol:
 
Horia_Radulescu a spus:
Dupa informatiile mele au ajuns doua asemenea vagoane in Romania, asa ca s-ar putea ca baietii de la Grivita sa ne mai rezerve inca o surpriza la amandoi cu numarul 002. :lol:

Surpriza exista si circula de aproape 2 ani.
 
RO-CFR CALATORI 61 53 84-87 002-3 B10 meeb

Pe IR Iasi-Bucuresti Nord

RO-CFR CALATORI 61 53 21-86 025-1 B10

Pe IR Brasov-Iasi

RO-CFR CALATORI 61 53 10-91 009-1 A10

Pe IR Iasi-Bucuresti- Nord

RO-CFR CALATORI 50 53 20-83 038-1 Bee

Pe IR Iasi-Bucuresti Nord

Vopseaua si chitul pe vagonul 20-83 006-8