Buna cfr_cj,
Nu numai ca o afirma, insa o si sustine sus si tare, insa ca de obicei cu argumentele de rigoare.
19-55: realizate in 1999-2000 prin modificarea de 19-57 cod AAC fabricate in 1990-91 (cele cu cele mai multe probleme tehnice). Amenajare interioara de calitate proasta, scaune inconfortabile pentru clasa I, neclimatizate, aparat de rulare invechit (boghiu MD-33 cu frana pe saboti!) si capabil doar de o viteza maxima de 140km/h, invechite atat moral cat si tehnic. Inainte de toate insa o structura slaba care nu corespunde nici macar in parte fisei UIC 567-1 (UIC Y) proiectata in anii 1960 si numeroase probleme de structura.
21-90: constructie 1995-2005 dupa un proiect datand din 1983-84 al DDF. Vagon dupa fisa UIC 567-2 (UIC Z), aparat de rulare modern (Y32R), echipamente electronice tehnice si de comfort moderne, vagon partial presurizat ( (p) ) si adaptat la circulatia pe linii de viteza, etc, etc.
Unul e un UIC Y perimat fizic si moral, iar celalalt un UIC Z1 de nivel international.
Ca amandoua au in comun o aparenta uzata si o stare tehnica indoielnica datorita competentei si investitiilor financiare din partea exploatatorului este alta treaba...