Stiri

catalin

Well-Known Member
Trenulist
24 Apr 2007
2.868
54
Bucuresti
YAHOO
[email protected]
Ma uit de cateva zile la diversele filmari si pe langa restaurarea exemplara remarc miile de suflete care vin sa admire locomotiva in diverse locatii.....fierul ca fierul dar asa se naste pasiunea...

• Like
Reacții: cosmin78 și GFN

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
637
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Sa vezi balamuc ,dau toti iama in magazinele de trenulete sa isi cumpere cate un Bigboy , astia nu stiu prea multe si mandria lor de americani este mare.
Drept vorbnd sa auzi ca trece asa un mastodont care face eclipsa de soare prin orasul tau , este ceva rar , si nu ai cum sa ratezi un asa eveniment mai ales daca ai microbul trenurilor in sange.

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Mar 2008
1.917
16
Asta in timp ce la noi abia abia mai scapa citeva carcase caree sa fie vopsite ici colo. Am fost in 2 mai la Dej triaj la nou infiintatul muzeu.
primul diesel (cel dublu)este exilat undeva la gard. In fata depoului intr-un scuar e o locomotiva 40000 despre care am prezumat ca este de pe Boutari( Cataline, te-am sunat sa imi confirmi dar n-ai raspuns). in zona depoului sint citeva blocuri si mai incolo un ghetou.
Mi-am bagat capul printre roti sa vad daca este roata dintata, nu era, insa nu am stat mult ca scuarul e folosit sa-si scoata unii ciinii la cacare.A venit unu cu catelu si a inceput vinzoleala dulailor boschetari.

Atunci ne uitam la altii care au reparat 5 ani o locomotiva. 5 ani

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
637
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Cincinalul este si la ei :D , diferenta este ca la ei oamenii cu bani si pasiune fac ceva , la noi oamenii cu bani nu prea au pasiuni d'astea, iar statul nu este in stare sa mentina functional ce este in exploatare(material rulant si infrastructura), dar sa mai si restaureze.
Citisem undeva mai de mult pe un site ca la Americani este un bogatan care are in colectie cateva locomotive de genul acesta , unele donatoare de piese pentru cea functionala, acum nu stiu daca este vorba despre aceasta restaurata , sau este vorba despre alt model, ideea este ca la ei si la altii se doreste sa se pastreze piesele de istorie si sa aiba cu ce sa se mandreasca
Mai auzisem ca la noi locomotiva prototip DA 060 001 a fost salvata in ultima clipa de la casare iar apoi reparata si restaurata, bine macar in ceasul al doisprezecea cineva cu capul pe umeri s-a impotrivit unei asemenea decizii.
Si atunci cum spui si tu ne uitam la altii cum repara 5 ani o locomotiva.

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Mar 2008
1.917
16
Da, prima locomotiva DA 001 care a venit in tara este in Muzeul Dej Triaj este salvata functionala la fel si EC 001(EA0001 a murit in accidentul de la Augustin), eu am zis de prima locomotiva diesel (care era dubla adica doua unitati cuplate) este ostracizata pe o linie ferita in depou. Aproape ca uitam de ea daca nu faceam citiva pasi sa caut urcarea pe pasarela.

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.212
168
Iași
INFRATRANS® se desfasoara sub inaltul patronaj al Ministerului Transporturilor si Infrastructurii in perioada 4 – 5 iunie, in statia CFR Bucuresti Nord, si este organizat de AIFR si Club Feroviar cu sprijinul: CFR SA, CFR Calatori, CFR Marfa, AFER, CENAFER, AIF, Metrorex, STB SA si AGIR.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
637
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Oau ce pompos suna " sub inaltul patronaj al Ministerului Transporturilor si Infrastructurii ".
Pentru ca am avut putina treaba la Trennet pe calea Grivitei am dat repede o fuga si pe la gara la eveniment ,ocazie cu care am facut cateva poze cu ce este expus la liniile 12 si 13.

Ultima editare:
  • Like
Reacții: ICRA și Frank_L

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.212
168
Iași
Multumim de poze.
Vad ca CFR MARFA nu are poze cu vagonul Uaai asa ca foloseste poza fratelui meu la panoul cu caracteristici.

GFN

Well-Known Member
Trenulist
14 Oct 2010
637
317
Bucuresti
YAHOO
contactless
Pentru putin.
M-am nimerit in mijlocul unei demonstratii cu utilajul pentru sudat sine, asa ca am facut o scurta filmare cu utilajul in actiune.Nu am filmat pana la final dar la un moment dat a incasat cameramanul o ploaie de scantei cu tot paravanul de protectie.

dantm

Well-Known Member
Trenulist
5 Mar 2008
1.917
16
CFR Marfa a ocolit inscrisurile cind a dat al doilea strat de vopsea pe Uaai.
Dar ce era cu vagoanele ATC acolo? au mai anulat un tren? nu au expus faimosul automotor din Danemarca?

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.212
168
Iași
Nu au anulat trenul. In loc sa stea in Basarab au dus vagoanele la peron la expo. Seara au plecat spre Arad si astazi sunt inlocuite cu cele care au ajuns azi dimineata.

Gam3

Moderator
Membru personal
Super Moderator
Moderator
Trenulist
18 Iun 2016
5.212
168
Iași
Vad ca a fost stearsa. Probabil inca nu trebuie sa se vada.