Info Probleme

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
N-o mai fi facand fata nici forumul la atatia useri noi. La peste 200 pe zi (momentan suntem 68544), cred si eu ca are greutati.
 
Liviu, nu stiu daca e ironie sau gluma, oricum conteaza prea putin.

Stim problema cu userii.
Din cauza faptului ca platforma forumului este destul de veche, nu exista nici un mijloc de a preintampina inregistrarea de robotei. Din acest motiv, pana la solutionarea problemei, noi nu mai activam nici un user decat la solicitare directa prin email. Asa ca cei 200/zi sunt useri neactivati, fictivi.
 
Salut,
Nu era gluma decat pe jumatate.
N-am stiut ca-s useri fictivi (numarul apare pe prima pagina) si, pentru ca stiam ca softul e vechi si cu probleme, ma gandeam ca (si) de aici vin problemele.

Salutare,
Liviu
 
Salut, aţi putea face sa mearg㒠Tapatalk? E foarte greu de citit pe mobil altfel :( cred ca trebuie instalat un plugin ceva... Mulţumesc!
 
Salut,

in perioada urmatoare se va lucra la forum, din acest motiv este posibi sa fie perioade cand forumul sa mearga mai greoi sau chiar sa fie oprit.
Indicat ar fi sa dau un "save" pe mesajele lungi, inainte de a le posta, sa fie sigur ca nu le pierdeti.

Multumim pentru intelegere!
 
Salut,

Doresc sa va informez ca pana luni, 22 Februarie, ora 17:00, se lucreaza la forum.
Schimbam platforma pe care se afla forumul.
Din aceste motive forumul va avea perioade cand va fi inchis. Va rugam sa va salvati mesajele inainte de a posta, pentru a fi sigur ca nu pierdeti ceea ce ati scris.

Multumim pentru intelegere.
 
Felicitări pentru noua versiune al forumului :aplauze:
Pe ici, pe colea mai sunt probleme cu diacriticele, cum ar fi aici ("Ș") și chiar aici, jos de tot ("î" și "ă"). Văd că aceste diacritice apar corect în acest mesaj (cel puțin pe computerul meu), deci s-ar putea să fie vorba de alte coduri mai vechi ale acestor diacritice.
Încă ceva: s-ar putea întreprinde ceva astfel încât accesarea linkurilor să se facă în tab-uri noi ale browserului, menținând deschisă pagina curentă a forumului Lokomotiv?
 
mpursu a spus:
Felicitări pentru noua versiune al forumului :aplauze:
Pe ici, pe colea mai sunt probleme cu diacriticele, cum ar fi aici ("Ș") și chiar aici, jos de tot ("î" și "ă"). Văd că aceste diacritice apar corect în acest mesaj (cel puțin pe computerul meu), deci s-ar putea să fie vorba de alte coduri mai vechi ale acestor diacritice.
Încă ceva: s-ar putea întreprinde ceva astfel încât accesarea linkurilor să se facă în tab-uri noi ale browserului, menținând deschisă pagina curentă a forumului Lokomotiv?


acel "Ş" este varianta veche a acestor diactrice şi nu e recunoscut de baza de date, singura solutie e sa editez manual postarea....unele merg editate direct din baza de date.
 
Si cu "ü" sunt probleme, in toate mesajele vechi in care sunt scrise nume germane (exemplu: München). Trebuie implementate "ü", "ä" si "ö". Idem "à", "á", "â", "é", "è", "ê", "ô".
 
Horia_Radulescu a spus:
Si cu "ü" sunt probleme, in toate mesajele vechi in care sunt scrise nume germane (exemplu: München). Trebuie implementate "ü", "ä" si "ö". Idem "à", "á", "â", "é", "è", "ê", "ô".


trimite mi te rog in PM un link cu acele postari sa vad daca le pot schimba direct din baza de date. Caracterele sunt implementate in actualul charset....
 
Asta este o greseala gramaticala grava, pentru ca in lumba germana "ü" se inlocuieste cu "ue", asa cum si "ä" se inlocuieste cu "ae". Asa multe cuvinte isi pierd sensul. De exemplu "würde" nu e deloc acelasi lucru cu "wurde", inseamna cu totul altceva.

Daca faci o treaba sau o faci bine, sau nu o faci deloc. Asta e treaba carpatina de mantuiala, dupa metoda "merge si asa".