Prin Austria cu trenul - retzeta "ca la mama acasa&quot

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"

SSi

Member
23 Decembrie 2016
36
0
Bucuresti
LOCATION
Bucuresti
Partea intai - Drumul spre

Se ia rapidul Dacia din gara de Nord pana la Viena.
Se lasa cateva ore la cascat gura prin Viena dupa care se traverseaza Austria cu Eurocity (un fel de intercity) pana in Tirol - in frumoasa si ultra-curata gara (de zici ca-i de jucarie) - Jenbach.

Se cauta trenul la... linia 10. Daca nu scrie asa nu este bun.
d00-1.jpg


Dam buzna in vagonul de dormit pus la dispozitie de caile ferate austriece si prietene
d1.jpg


Se mai arunca cate o privire p-afara: Uraa am ajuns la Sinaia! Nu, inca nu trebuie sa ne dam jos!
d2.jpg


"Chinezarie" GFR in Predeal
d3.jpg


Din cand in cand verificam daca mai avem locomotiva
d4.jpg


Daca se intuneca nu avem incotro si bagam somn. Dimineatza soarele ne arata campurile manoase din Ungaria
d5.jpg


d6.jpg


Se da ceasul inapoi cu o ora si ne trezim mai devreme in Budapesta
d7.jpg


Daca tot a ajuns, trenul intra si in gara
d8.jpg


Uite MAV!
d9.jpg


Uratzica, cu ochii mici, haine demodate si mai tot timpul nervoasa:
d10.jpg


d11.jpg


Nu se lasa prea mult in Budapesta (maxim 20 min) si se pleaca in directie inversa dupa un schimb de vagoane: se lasa cateva CFR si MAV dupa care se adauga OBB dupa gust plus o locomotiva vitezomana: Taurus in culorile MAV
d41.jpg


12.jpg


d14.jpg


La granitza cu Austria
d15.jpg


Bucuria mea- vagoane de marfa:
d16.jpg


d17.jpg


Vine cu viteza mare! cu ochii pe ea sa nu scape scotocesc dupa aparat, stai ca nu-i deschis, aoleu nu i-am scos capacul ... pfiu! nu credeam ca o mai prind!
d18.jpg


Hai ca am ajuns. La Viena.
d19.jpg


Vagon Pullman:
d20.jpg


Stati asa! Nu trebuie sa scape nimic!
d21.jpg

Taurus OBB:
d22.jpg

Pare cunoscut:
d26.jpg


d25.jpg


d23.jpg


d24.jpg


d27.jpg


Gara de Vest:
d28.jpg


Tramvai vienez:
d29.jpg


d30.jpg


Taxi vienez: :confused:
31.jpg


Inapoi in gara ca nu am terminat!
d32.jpg


d33.jpg


d34.jpg


Runda a doua: Se ia trenul spre Tirol
d35.jpg


d36.jpg


Si incetinel incetinel, cu 180km/h, numaram traversele:
d37.jpg


Nu trebuie pierduta ocazia in gari asa ca decum opreste trenul o ardem:
d38.jpg


Mai numaram cateva traverse si...
d39.jpg


Extraordinar, nu pot sa cred! Am ajuns! Oau ce aer! Si miroase a brad de parca au taiat o padure. Adica cum? La noi se taie si aici miroase? :D
d40.jpg


(va urma)
 
Mai intai:

Bine ai revenit printre noi SSi! :lol:

Ei da, asa reportaj mai zic si eu si, desi se spune ca pozele fac mai mult decat vorbele, tare-mi era dor de adaugat cuvinte la poze, nu de alta dar nu doream sa vad iar un "film" produs de studiourile finlandeze cu subtitrare japoneza, adica sa ghicesc eu cam ce-i pe acolo.

Interesanta prezentarea si astept continuarea ca ai scris

"va urma"

Toate cele bune
 
si uite ca asa se confirma ca 1044-092-3 (pesemne singura 1x44 care va ramane in schema "Schachbrett", "Tabla de sah") are si tampoane rectangulare, si "Zusatzluefter" la capete! ;)

cine se va gandea ca voi gasi imaginea asta aici... ;)
 
Extraordinar! Ai vazut unde era Schachabereta si Zuzatufla? Este aproape un fenomen paranormal ca mai exista aceasta varianta.

Cine se va gandea va vei gasea acest imanige tocmai aici pe un acest forum din Romania!!!!
Eu cred ca e trucata. :confused:
:D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D :D

si "Zusatzluefter" la capete! :aplauze: :aplauze: :D
 
pe forumul dedicat seriei 1x44 in Austria imaginile recente cu 092 lipsesc cu desavarsire! ;)
 
daca tot e dedicat Autriei acest topic, sper sa nu se supere nimeni ca postez si eu citeva imagini

pentru inceput traseul parcurs in Ungaria si Austria, evident cu trenul (dela Bucuresti la Viena cu Dacia Expres)

austria-hungary-modif.gif



dupa doua zile de pauza la Viena, am plecat din Viena Sud pe Simmering pina la Leoben cu in IC

(va urma dupa ce se muta pozele de la yahoo la photobucket - proces in curs)