Pozele mele

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Poze bune pe canicula asta.


PS
norii sunt sincronizați și la Iași.
 

Atașamente

  • IMG-20200803-WA0001.jpg
    IMG-20200803-WA0001.jpg
    238,3 KB · Vizualizări: 14
  • IMG-20200803-WA0002.jpg
    IMG-20200803-WA0002.jpg
    251,2 KB · Vizualizări: 17
IR 16067 Ploesti Iasi la Barnova și IR 1662 Iași - București Nord la plecare din Iași - Nicolina.
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.


To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
  • Like
Reacții: Michael
Am schimbat locul de pozat de la Hlincea.
IR 1662 Iasi - Bucuresti Nord in zona Hlincea-CUG Iasi si in Gara Iasi cu EA pentru climatizare. La Linia 1 IR 1664 Iasi - Bucuresti Nord cu plecare la ora 16.00 Tren format din vagoane seria 19/20-83.




Inainte am trecut prin gara sa vad cesete sezoniere sunt in grupa tehnica.
IR 1662 la peron, cu locomotiva EA catre Pascani care este pusa pentru a asigura climatizarea la vagoane si IR 1664 la linia 1, o sa plece peste mai putin de 2 ore catre Bucuresti.
 
Ultima editare:
Tunel Movileni, judetul Iasi. Pe linie circula doar trenurile RegioCalatori. F.rar mai trece un marfar.






Halta Movileni. Linia serpuieste catre Larga Jijia, Vladeni, Vorniceni , Dangeni, Dorohoi



Capatul spre Letcani - Iasi


Capatul spre Dorohoi



Caramida de Ciurea la cele 2 cosuri de aerisire de deasupra tunelului














Tarkovski a filmat aici
To view this content we will need your consent to set third party cookies.
For more detailed information, see our cookies page.
 
Chiar ca parca ar fi un film de Tarkovski...

Mai ramane sa vina furtuna si sa vezi un fost stalp de telegraf pe jumatate ars cum se leagana in vant si ploaie de fire, plus mirosul aferent, care din pacate pe pelicula nu se poate reproduce. Ti-l poti insa imagina foarte bine...
 
  • Like
Reacții: Michael
cine se baga la o reproducere pe diorama? niste iarba neagra, un stalp cu un led ce imita focul etc etc

Imaginile de astazi. CIne este din Iasi stie de manastirea Hlincea. Inainte de a ajuge la ea s-a defrisat din padurea de pini/arbusti pentru un drum de pamant. De pe acest drum acum se vede f.fain o bucata de linie. Din pacate se vad vine trenurile care vin dinspre Ciurea si merg catre Iasi.

R 6403 Barlad - Iasi
IR 1662 Iasi - Bucuresti Nord
IR 16067 Ploiesti - Iasi






Sa ma laud cu poza facuta de sotie :)
 
Pana la urma , care este standardul caramizilor Ciurea?
Eu deduc din poze, ca puteam lua de-a buna 280x140x70, cu tot cu rost, exact asa cum afirma @victorian in urma cu ceva vreme.
 
Din cate stiu 290 x 140 x 70 inclusiv rostul pe o parte. Am intalnit si mai scurte, 275 x 140 x 70, si aici inclusiv 1 cm de rost pe o parte.