Pod de lemn HO

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
@sogard_2003

Multumesc pentru dimensiune!

Am inceput podul. sunt cam la 40%-50% cu el. Am folosit forex...voi reveni cu poze :D
 
vin si eu cu o idee...de poduri ca si pe mine ma bate gandul sa realizez unul.

Daca ati facut plimbari mai dese prin magazinele de mobila sau bricolaje ve-ti gasi sigur de vanzare jaluzele orizontale, care pot avea lamelele din plastic de 0,5mm - 1mm, grosime, 20 mm latime si 55 mm pana la 80 mm lungime, dejavantajul acestora e ca lamelele sunt curbate la interior, dar exista (nu am cautat) si lamele drepte. Totodata am gasit jaluzele din bambus cu aceleasi dimensiuni numai bune de traverse de pod, si au avantajul ca au profil dreptunghi, si sunt in diferite culori. Tot prin plimbari prin magazine am gasit si servetele din bambus...perfecte pentru traverse de pod.. .aici e si o poza http://www.magazine-online.ro/magazine/poze/produse/187779_1.jpg
 
Referitor la materiale pentru poduri din lemn, care au fost si pe la noi, se gasesc in magazinele de bricolaj baghete rectangulare din lemn si, daca nu ma insel, am vazut un anunt la vanzari/cumparari cu oferta de baghete.
Cele rotunde merg pentru podurile americane desi parca ceva ceva, pod provizoriu, a fost si pe la CFR.
 
Buna,

imi este aproape imposibil sa va scanez si sa va prezint aici toate planurile de poduri pe care le am (de lemn, zidarie sau metalice). Daca tot va cantonati la betele de friptura, va prezint aici si planul unui pod real, din lemn rotund.
Chiar si intr-o varianta modificata, ar arata extraordinar pe o diorama:



grinda de lemn, calea de rulare sus, sistem Howe, deschidere teoretica maxima 22.66 m (la scara reala !!!!). Sectiune:


Acesta din urma este un exemplu de pod de lemn din butuci finisati, in sectiune patrata.

Tablier sistem Howe, calea de rulare jos, deschidere teoretica maxima 17.82:



PS: toate dimensiunile sunt la scara 1/1. Pentru cei cu HO impartitit dimensiunile la 87, pentru cei cu N la 160.
 
Este foarte bine lucrat singura problema este ca,partea pe care va circula trenul este curbata la capete iar pe traseu apar valuri.Asta am observat in prima poza.

Felicitari
 
da....stiu..dar asta e din cauza cum s-au lipit stalpii si nu am puptut face nimic sa fie drept
dar cand vine montat podul problema se corecteaza...oricum sina o sa fie dreapta.
 
ca sa corectez problema, o sa vina tait podul la baza primilor stalpi..astfel o sa se indrepte baza podului. porblema se datoreaza din cauza "muchiei curbe" de deasupra, cu care numai eu stiu cat m-am chinuit sa o lipesc cat mai bine :( :D
 
mda...nu imita profil metalic dar eu zic ca merge si asa... :p forexu e un material foarte usor de lucrat cu el si poti face multe chestii cu el..mai ales cladiri :D
 
Arata bine.
Daca lipesti pe fundul podului doua "traverse" mai groase din profil patrat poate remediezi curbura de la capete si valurile.
Astept finalul lucrarii.
Bafta la mesterit!

P.S.: de unde ai facut rost de forex si ce grosime are?
 
Multumesc!
Forex am facut rost de la o firma care fac reclame si panouri publicitare. 15 euro e metru patrat. acum depinde de firma daca vinde sau nu forex..dar merita incercat :D

problema cu curbarea la baza podului o sa o rezolv cat de de curand :lol:

Ps: nici cu mana nu pot sa indrept baza...datorita lipiturilor nu mai e flexibil podul.
 
Faza cu traversele ar fi trebuit facuta inainte de monta partea curba. Oricum ar fi trebuit sa arate mai solida baza. :D
Fiind deja terminat, singura solutie ar fi incalzirea partii curbe cu un uscator de par. Forexul devine maleabil si ar trebui sa se lase curbura aia. Dar nu trebuie incalzit prea mult deoarece se poate curba tot podul pe urma.
 
Am revenit cu poze






Am rezolvat problema..acum baza podului e dreapta.

Mi-am comandat 10 m de tija otelita de 0,5mm.

Voi pune pe fiecare muchie pt a incerca sa imit cat mai bine profilul metalic :lol: