O noua incercare de diorama

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

omydee

Active Member
14 Ianuarie 2008
122
0
Brasov
LOCATION
Brasov
Stima si respect tuturor.
Cum conditiile s-au schimbat de la prima mea tentativa de a face o diorama (acum avand ceva loc), m-am apucat cu sarg de constructia unei noi diorame. Si ... cam asa arata inceputul.





 
mpursu a spus:
Sunt linii Piko A-Gleis? Daca DA, atunci curbele sunt R2 si R3? :D 8)

Da, sunt sine piko, iar curbele sunt intradevar R2 si R3.

Cam asta am mai lucrat azi. Incet, incet ma apropii de faza la care trebuie sa incep sa fac relieful. Si la stanci nu ma pricep deloc. Ii drept ca nici nu am incercat inca, dar nici nu stiu de unde sa ma apuc si incotro s-o iau. Ma puteti ajuta cu ceva sfaturi? Cum sa fac stancile? Pe unde sa le pun si cum? Va sunt recunoscator.


 
Salut. pana acum te-ai descurcat bine si a iesit frumos,dar am o intrebare,panta care se vede in fundal nu este cam inclinata, ai testat cum urca locomotivele pe ea?. Eu am facut stancile cu forme de cauciuc de la noch si sunt multumit de cum au iesit.
Salutari si spor la treaba
 
Mi se pare mie sau chiar ai facut-o direct pe blatul biroului? :confused:
Inaite de a da cu ipsos acopera polistirenul cu servetele/ziare inmuiate in solutie de aracet, sau cu fase de tifon inmuiate in lapte de glet! Vei reduce astfel cantitatea de ipsos si implicit greutatea, caci altfel s-ar putea sa nu mai urnesti biroul acela din loc!
 
MARIANRAHOVA a spus:
...panta care se vede in fundal nu este cam inclinata, ai testat cum urca locomotivele pe ea?.
Am testat panta. DA-ul de la tillig merge perfect, cu vagoane dupa ea, fara cea mai mica urma de ezitare. E drept ca e un picut cam mare panta, dar asta este spatiul.
cristi_m a spus:
Mi se pare mie sau chiar ai facut-o direct pe blatul biroului? :confused:
Inaite de a da cu ipsos acopera polistirenul cu servetele/ziare inmuiate in solutie de aracet, sau cu fase de tifon inmuiate in lapte de glet! Vei reduce astfel cantitatea de ipsos si implicit greutatea, caci altfel s-ar putea sa nu mai urnesti biroul acela din loc!

Da, e facuta direct pe un corp de mobila, comandata special in acest scop. Pai cam asa am procedat, am mai pus si servetele, iar sub munte este plasa de sarma. Dar dupa ce termin de acoperit aici, nu stiu cum sa procedez mai departe. Capitolul stanci ma depaseste. Ca sa nu mai zic si de vopsitul lor.
 
Vad ca esti din Brasov, pe acolo pe la voi nu exista munti ? :D. Ia da tu o tura prin natura si vezi cum poti face rost de niste ""stanci" veritabile. Apoi ai 2 optiuni, sau pui stancile pe diorama sau incerci sa le replici din ghips. Cat despre vopsit , iti recomand seturile de vopsele acrilice de la librarii, sunt relativ ieftine, nu ai decat sa pui mana si sa experimentezi.

Ma ingrijoreaza putin blatul dioramei tale, de ce ai ales sa fie melaminat ? ce lipici vei folosi ??
 
omydee a spus:
MARIANRAHOVA a spus:
...panta care se vede in fundal nu este cam inclinata, ai testat cum urca locomotivele pe ea?.
Am testat panta. DA-ul de la tillig merge perfect, cu vagoane dupa ea, fara cea mai mica urma de ezitare. E drept ca e un picut cam mare panta, dar asta este spatiul.

Daca nu o faceai direct pe planseta (blatul biroului) cota +/- 0,00, cum ii spun eu, puteai panta sa nu iasa asa de mare chiar daca suprafata pe care te desfasori este mica.

Iata ce spuneam candva despre pante
LDH a spus:
De ce ma leg de pante?

Deoarece tot aud ca “merge” o panta de 5, 7 sau 10%.

Poate “merge” dar recomandat este ca panta pe orice macheta sa nu depaseasca 2,5 - 3%.
Facand un calcul simplu rezulta ca pentru a urca la 10 cm, asta pentru a putea trece in conditii optime peste alta linie, avem nevoie de o lungime a traseului de minim 4 m.
Multi vor spune unii iar eu le dau dreptate. Le dau dreptate deoarece multi dintre noi nu avem 4 m pentru o macheta. Majoritatea ne “invartim” intre 2 m si 2,5 m lungime de planseta.
Facand iar putina aritmetica rezulta ca pentru a urca la 10 cm linia noastra trebuie sa parcurga un oval si ceva daca planseta are dimensiunile de 2,5 x 1,25 m.
Care este solutia ca sa nu avem un traseu atat de lung de urcare?
Culmea este ca solutia exista si este exact sub ochii nostri.
Au inventat-o cei care fac machete preformate, machete care mie personal nu-mi plac deloc. Nu-mi plac, nu-mi plac dar asta nu inseamna sa nu luam ce este bun de la ele si sa “punem” la noi pe planseta.
Despre ce este vorba?
Privind o astfel de macheta impresia este ca linia care urca are o panta muuuult mai mare decat cei 2,5 - 3% recomandati.
Iluzie optica.
In timp ce o linie urca cealalalta care urmeaza sa treaca pe dedesupt coboara.
Asta inseamna ca gara principala, planul intai al machetei preformate, se afla la cota + fata de planseta, adica este mai sus cu 3-5 cm (Fig.1).



De ce sa nu aplicam acest principiu si la machetele noastre?
Oricum daca linia intra in tunel si nu se vede pe o lungime considerabila, pentru a da impresia de lungime a traseului, ce mai conteaza ca se afla mai jos cu 5 – 6 cm decat liniile din gara principala? Ca imagine, pe ansamblu, da foarte bine si chiar real (Fig.2).



Evident ca linia care coboara se poate “duce” direct sub linia care urca avand astfel posibilitatea sa o facem si serpuita pentru a lungi si mai mult traseul.
In schita am pus liniile “la vedere” pentru a nu incarca desenul si pentru o mai buna intelegere.

“Inarmati” si cu acest truc sunt sigur ca nu vor mai fi probleme cu helixurile, liniile care urca si coboara iar macheta, asta ca bonus, pare mai mare decat este in realitate.

si alte multe lucruri despre construirea unei machete AICI<i></i>

Nu spun ca nu ai citit dar cred ca o readucere aminte a ABC-ului nu strica.

Spoor la modelit!

:cafea:
 
ce spune LDH se aplica si la dioramele preformate NOCH,adica o linie coboara si alta urca,atenuand astfel panta si este un truc destul de folosit la constructia dioramelor...in cazul tau,daca linia care este direct pe blat,o coborai 3-4 cm,linia ce iti urca,avea panta mai redusa ...adica acea cota 0 de care vbeste LDH se situa la mijlocul diferentei de nivel dintre cele 2 linii.
 
Multumesc mult. Am inteles, asa este. Dar din pacate sa scobesc in blat nu pot, iar sa ridic tot nivelul cu cativa cm asta inseamna o groaza de munca, material, etc. Si nu stiu daca as reusi sa o fac sa arate bine.
 
uite si un link care poate il stii sau nu, sant filmulete.
http://woodlandscenics.woodlandscenics.com/show/category/HowToVideosWS
 
Cam asta am mai facut in ultimele zile. Foarte putin, timpul asta e atat de scurt ...











 
Merge, da-i bataie cu ea. Da cum o sa acoperi blatul?
Trebuia sa pui ceva un polistiren macar de 2 cm, ordinar sau extrudat si in el mai faceai si tu o groapa, un sant de surgere. Acum e drept ca in palma, in schimb ai poduri. Podul are rost peste o rapa, un rau, lac sau macar peste alta forma de relief.Cu toate ca am vazut si asa ceva pe net. Uite linkul.
http://www.youtube.com/watch?v=MDOOH64l2kQ&feature=related
 
Uite un link cu o diorama misto, numai inn plan. arata bine.
http://www.youtube.com/watch?v=tGFwiQvN0nI&feature=related
 
Endo_ro a spus:
Imi place foarte mult ce a iesit pana acum si astept sa vad evolutia. Vagoanele de calatori au avut sistem de culegere a curentului preinstalat?


Multumesc mult. Ma bucur din toata inima sa vad ca place cat de cat ceea ce ma chinui sa fac. Sper ca pana la urma sa iasa treaba buna, asta numai datorita sfaturilor si experientei voastre.

Vagoanele nu au avut sistem de culegere a tensiunii de pe sine, eu l-am instalat, pentru fiecare vagon in parte. In vagoane am pus riglete cu smd-uri, cum am vazut ca au facut multi.
 
Am inceput sa pun iarba. Nu stiu daca ma descurc, nu stiu cum iese. Sincer, mie imi pare totul parca prea perfect.









Va rog din suflet, ajutati-ma! In poza unde am incercuit eu zonele, vreau sa fac perete de stanca si nu stiu cum se face. Am incercat in fel si chip, dar pana acum nu mi-a reusit. As vrea sa fac ceva de genul asta, daca imi este permis sa pun poza ..
..... Nu mai stiu de unde am poza, am salvat-o de mult timp pe hard, altfel l-as fi intrebat pe cel care a facut-o. Sper sa nu supar pe nimeni.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.