O noua diorama (H0)

andreiM62

Active Member
Trenulist
13 Decembrie 2010
137
0
iasi
dupa o mare pauza am reusit si am pus placa turnanta pe diorama in viitorul depou care va avea o remiza pentru 3 locomotive.
a se viziona al doilea film:
http://picasaweb.google.com/113020897298823313999/Diorama02?authkey=Gv1sRgCJ7Xzvfu-pT8LQ
liniile sant legate la firele de la podul turnantei.
a venit si anul asta mosul la mine 8)

andreiM62

Active Member
Trenulist
13 Decembrie 2010
137
0
iasi
am reusit si eu anul acesta sa termin cu terasamentul,deacuma construim cladirile si restul..... 8)

obiwan

Well-Known Member
Trenulist
24 Aprilie 2008
2.684
0
cluj
e cam dura urcarea spre pod.
Daca bagi aburoase cu tractiune (impingere) tender, o sa cam ai problemuri.

andreiM62

Active Member
Trenulist
13 Decembrie 2010
137
0
iasi
am revazut cu mare placere toate comenturile de la inceput si pana acuma si m-am distrat de minune. va multumesc tuturor pentru ajutorul acordat in privinta dioramei si sper sa fac pauze mai scurte ca s-o termin aproximativ repede :D

zolaadi

Active Member
Trenulist
27 Decembrie 2010
173
13
Bucuresti
Foarte interesanta diorama.Incerc si eu sa proiectez ceva de genul, ma gandesc de cateva saptamani citind si vazand multe site-uri cu poze si explicatii.numai k linia de sus o voi face dreapta si va trece printr-o halta, apoi va cobora pana in gara centrala.
Intrebarea mea ar fi urmatoarea: nu e cam brusca intoarcerea liniei din jurul placii turnante? adik vagoanele de calatori nu "smucesc" in curba aia: ar fi cam un r1.
Oricum, arata foarte bine.
Personal voi incerca si eu sa aduc diorama cat mai aproape de realitate, poate cine stie...la un 90%?am vazut multe idei pe web, si le voi pune in aplicare.
Voi introduce o mica sosea de centura, iar la urcarea liniei, va incepe o zona muntoasa cu niste serpentine spre o pensiune.
dar mai am pana acolo.momentan urmeaza o locomotiva, sper un 060DA a CFR Marfa, desi e cam costisitoare.
Plus ca macazele, la proiectul la care m-am gandit eu, vor costa o avere.am cateva incrucisari cu macaze, vreo 8-9 macaze....

Oricum, spor la treaba si astept sa vad cum va evolua si diorama ta.

O seara cat mai placuta!

Adi

andreiM62

Active Member
Trenulist
13 Decembrie 2010
137
0
iasi
la curba aceea,care intradevar este foarte brusca am muncit vreo 4-5 ore s-o fac ca sa poata si vagoanele de pasageri sa circule calumea.acum se poate circula bine dar la o viteza respectabila,altfel vagoanele sar de pe linie daca mergi foarte tare.multumesc si ma bucur ca-ti place diorama mea :D

zolaadi

Active Member
Trenulist
27 Decembrie 2010
173
13
Bucuresti
eventual trebuia sina inclinata cateva grade spre interior, astfel nu mai sareau de pe sina la viteze sa zicem putin mai mari. ;-)

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
5.998
259
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
ai inclinat-o spre exterior?normal se inclina spre interior,pentru a contracara efectele fortei centrifuge...patit fiind,nu recomand inclinarea .lasati sina plana,sunt destule vagoane ce nu se "pupa" cu sinele inclinate.

andreiM62

Active Member
Trenulist
13 Decembrie 2010
137
0
iasi
asa este cosmin,mi-au iesit plamanii pe nas pana am facut curba aia calumea.
si sa va prezint cel mai grav accident de la CFTz:

controloru de trafic a confundat telecomanda tv-ului cu telecomanda piko :D

cosmin78

Well-Known Member
Trenulist
28 Aprilie 2007
5.998
259
Porto/Craiova
YAHOO
cosminn78
pare un fel de spuma izolanta...asemanatoare cu aceea utilizata pentru izolarea tevilor la instalatiile sanitare... :roll: