o gara facuta manual

  • In perioada urmatoare o sa vi se solicite modificarea parolei. Pana la modificarea parolei, userul poate figura ca si blocat, odata modificata parola, userul este reactivat automat.
    Pentru orice problema va rog folositi butonul "Contact"
Frumoasa lucrare bravo si din partea mea! Poate ar trebui sa te departezi putin de schema de vopsire de la Auhagen si sa virezi culoarea acoperisului catre un gri-albastrui asa cum e si in realitate. Sa nu uitam ca pe acolo curge multa apa de ploaie, zapada si "bat" multe intemperii :-| :)
 
multumesc cristi,am sa ma gandesc la propunerea ta avand in vedere ca sant prea vii culorile astea
 
gara asta cred ca o las asa deoarece am facut rost de forex si vreau sa construiesc gara din Radauti pt diorama mea.
 
forex poti procura din panelul care se foloseste la termopane.indepartezi spuma de la mijloc si ai forex.se lucreaza super bine.eu il folosesc la navimodelism.spor la treaba.
 
Salut M 62,
Am marea rugă’minte s㒠postezi imagini cu staţia Ră’dă’uţi pentru c㒠e penurie mare. Mulţumesc anticipat.
 
cand am sa ajung in Radauti voi face poze din toate unghiurile si le voi posta,deoarece nu am nici una.
 
Super! Abia aştept! Pentru noi aici în sud, Ră’dă’uţiul este foarte departe! Dac㒠ai nevoie de ajutor în realizarea clă’dirii, spune.
 
pe data de 12 martie sper sa ajung in radauti si fac poze pt ca vreau neaparat sa o construiesc pt diorama mea pt ca nu e nici mica nici mare.
 
Dimensiunea şi complexitatea (din punct de vedere al detaliilor arhitecturale) unei staţii sunt foarte importante pentru alegerea respectivei clă’diri ca subiect de machetă’/dioramă’. Mi se pare extraordinar c㒠îţi doreşti s㒠ară’ţi pe dioarma ta o clă’dire moldovenească’. Deja exist㒠o tendinţ㒠în modelismul feroviar românesc de excesiv㒠descentralizare, adic㒠modeliştii din Ardeal au subiecte locale pe dioramele lor, noi cei din sud cam la fel, voi cu o minunat㒠plaj㒠de alegere, la fel. Mi se pare normal, pentru c㒠cel mai uşor ai acces la informaţii de aproape de locaţia ta, dar din ce în ce am mai puternic㒠impresia c㒠România e mai mare decât au impresia locuitorii ei, şi poate c㒠cel mai bine este s㒠ştim unii de alţii.
 


tin sa va spun ca pozele le-am facut in graba,asa ca ce nu se vede voi fi nevoit sa apelez la imaginatie.ce nu imi place este acoperisul din fata garii de pe peron.ma gandesc sa renunt la el ca sa se vada gara frumos.acum astept si parerile voastre.
 
Cu riscul de a deranja: nu vă’d nici un motiv pentru a reproduce aceast㒠staţie pe o dioramă’. Construcţia este de o valoare îndoielnic㒠atât istorică’, cât şi arhitecturală’. M㒠aşteptam la o clă’dire veche şi frumoasă’, trebuie s㒠recunosc... Din imaginile de pe Panoramio (Google Earth) mi se pare mai valoroas㒠care Niculina din Iaşi.
 
Nu trebuie, neaparat, ca o cladire de statie CFR sa fie valoroasa din punct de vedere arhitectural sau istoric ca sa intre in vizorul nostru si sa incercam sa o construim.
Simplul fapt ca incercam sa construim o cladire de la CFR este de apreciat.

Ce mare arhitectura gasiti in cladirea statiei Lipanesti (Prahova) sau Diocheti (Marasesti - Panciu)?
Va spun eu ca nu gasiti ca seamana mai mult cu casele din zona.
Probabil ca daca nu ar fi tabla cu numele statiei ai spune ca sunt case ale satenilor, poate, ceva mai instariti.

Si totusi ... ambele sunt in lucru la scara 1:87
 
Hai s㒠nu intră’m într-o polemic㒠aiurea despre valoarea clă’dirilor de pe marginea liniilor. Nu vorbeam doar de valoare arhitectural㒠şi oricum clă’direa aia ar putea avea ceva valoare peste 100 de ani, dac㒠ră’mâne în picioare, s㒠vad㒠urmaşii cum se construiau în România clă’diri mari şi urâte. Nu contest faptul c㒠este extraordinar c㒠se construiesc clă’diri româneşti pe diorame. Ce vreau s㒠spun este c㒠poate efortul ar trebui îndreptat spre alte "obiective".
Clă’dirile pomenite (Lipă’neşti, Diocheţi ) au o valoare istorică’. Åži în plus arat㒠mai bine, arhitectural vorbind.

Dar pân㒠la urm㒠e o chestie de gust! Dac㒠omului îi place clă’direa staţiei Ră’dă’uţi... nu pot decât să’-i urez spor la treabă’.